11.04.2011 12:45


Kyblíky a hrnce rozproudily Brno

Autor: Veronika Pořízková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Alternativní hru na bicí mohli lidé minulý týden sledovat v centru Brna. Studenti Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) nepotřebují drahé sestavy bicích nástrojů. Vystačí si s pár kyblíky, kuchyňskými hrnci, hrnečky a dvěma páry paliček.

Autor: Veronika Pořízková

Brno – Lidé, kteří minulý týden procházeli centrem Brna, byli určitě překvapeni. Před hotelem Avion na Masarykově ulici se tvořily hloučky přihlížejících. Místo hluku projíždějících tramvají bylo slyšet rytmické bubnování. Téměř každý z procházejících Brňanů se alespoň na okamžik zastavil, protože projít kolem bez povšimnutí bylo prakticky nemožné. Už jen kvůli davu, který bubeníky po chvíli obklopil.

Jakub Tengler a Emil Machain jsou studenti bicích nástrojů brněnské JAMU. „Ve škole jsme měli občas trochu problémy s nedostatkem nástrojů pro své bicí sestavy, proto jsem zkoušel vymyslet, na co by se kromě bubnů ještě dalo hrát,“ uvedl Tengler. Na nápad pouličního hraní dvojici studentů přivedla videa z YouTube. „Hráli v nich černoši v newyorském metru. Na kýble a hrnce, které používáme, jsem napsal skladbu, která je pouličním hraním inspirována,“ upřesnil Tengler.

Oba studenti se přesvědčili na vlastní kůži o tom, že neobvyklý styl hry na bicí není atraktivní jen v New Yorku. Přihlížející lidé si téměř do jednoho vystoupení natáčeli mobilními telefony. „Přišlo mi to naprosto skvělé, ještě nikdy jsem nic podobného neviděl,“ řekl jeden z diváků Adam Táborský.

Radost z pozitivních ohHudbě na hrnce a kyblíky přihlížely desítky diváků. Foto: Veronika Pořízkoválasů mladí hudebníci neskrývali. „Chtěli jsme si vyzkoušet, jestli hraní na kýble a hrnce v praxi opravdu funguje. Mnoho lidí to zaujalo. Je skvělý pocit, když hrajeme a lidi se zastavují a poslouchají nás,“ uvedl Tengler.

Hru v ulicích, která je nápaditá, schvaluje i vedení města. „Pouliční muzikanty v tomto smyslu určitě vítám. Čím víc takových v ulicích bude, tím lépe,“ řekl starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka. Dvojici studentů však na vlastní oči neviděl. „Musím se snažit chodit častěji po Masarykově ulici,“ dodal.

Další video, na kterém Jakub Tengler a Emil Machain hrají na hrnce a kýble, si můžete prohlédnout zde.

Klíčová slova: JAMU, hra na hrnce, hudba v ulicích, Tengler, Machain

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.