17.05.2020 18:22


Kůrovec se z hor přesunul do Brna. Nejhorší situace je ve Wilsonově lese

Autor: Tereza Hermanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Kůrovcová kalamita dál sužuje Česko. Podle prognóz think taknu Czech Forest do dvou let zmizí až polovina původních smrkových porostů. Problémy škůdce způsobuje také v Brně a okolí. 

Vykácený les zasažený kůrovcem v brněnských Ivanovicích. Foto: Tereza Hermanová

Brno – Lýkožrout smrkový napadá lesní porosty po celém Česku. V posledních letech se přesouvá také do měst, včetně Brna. Czech Forest odhaduje, že kůrovec v letošním roce napadne až šedesát milionů kubických metrů dříví, v příštím roce se pak objem poškozeného dřeva může zdvojnásobit. Kalamitou jsou postiženy jak smrkové porosty, tak borovice.

Vlivem současných klimatických podmínek jsou stromy oslabené a náchylnější vůči škůdcům. „Největší škody kůrovec způsobil ve Wilsonově lese. Naštěstí se jedná o různodruhový a různověký porost s bohatým zmlazením," popsal správce parků Veřejné zeleně města Brna Tomáš Trnka. Na Kamenném vrchu v Bohunicích uschlo až osmdesát procent porostu. Město počítá s dalším zhoršováním situace. 

Kalamita zasáhla také stromy ve středu města. „V parku Špilberk odumřelo přibližně třicet stromů smrku pichlavého. Důvodem bylo sucho a lýkožrout," doplnil Trnka. 

Lesy České republiky loni zvýšily těžbu dřeva o třicet procent na rekordních 13,89 milionu metrů krychlových. Těžba kůrovcového dřeva loni vzrostla o šedesát dva procent na 9,71 milionu metrů krychlových. Přebytek vytěženého dřeva způsobil odbytovou krizi a propad cen, což zpomaluje práce v lesích a tím i boj s kůrovcem.

Ministr zemědělství Richard Brabec dříve uvedl, že by kůrovcová kalamita mohla skončit za tři až pět let. Ministerstvo vlastníkům lesů loni vyčlenilo 2,5 miliardy korun na obnovu pozemků zasažených kůrovcem. Letos pokračuje v postupném vyplácení příspěvků. 

Klíčová slova: kůrovec, kalamita, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.