09.11.2013 16:33


Kuriozity: Gól Asmira Begoviće nebyl prvním z brankářské škatulky

Autor: Marek Ustohal | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Anglická Premier League zažila minulý týden nevídanou situaci. Asmir Begović jako teprve pátý brankář v historii soutěže vstřelil branku a postaral se tak o pořádný rozruch. Jeho Stoke City přesto nakonec se Southamptonem jen remizoval.

Brankář Begović (uprostřed) se raduje se svými spoluhráči po vstřelené brance. Autor: stokecityfc.comVe fotbale padá spousta krásných branek. Pumelice z třiceti metrů, akrobatické kousky, oku lahodící kombinace nebo překrásná sóla z dílen těch nejtechničtějších hráčů světa. Čas od času jsou však k vidění i góly, které vyvolají ještě větší ohlas. Jeden z nejpropíranějších zásahů v posledních měsících vsítil bosenský brankář Asmir Begović z anglického celku Stoke City.

Utkání na větrem sužovaném Britannia Stadium mezi domácím Stoke City a Southamptonem teprve začalo. Někteří diváci ještě ani neusedli na svá místa a už měli důvod k neřízenému jásotu. Míč se ihned po rozehře dostal k brankáři Asmiru Begovićovi, který si nelámal hlavu a z první jej odpálil co nejdál od své brány. Povětrnostní podmínky a mírné podcenění od gólmana hostů Artura Boruće nicméně z obyčejného odkopu učinily prvotřídní materiál do silvestrovských souhrnů nejvyšší anglické soutěže Premier League.

Gólu navíc přidalo na kurióznosti i to, že padl po třinácti vteřinách hry, čímž se stal druhým nejrychlejším přesným zásahem v historii novodobé Premier League, která se datuje od roku 1992. Ten vůbec nejrychlejší vsítil obránce Tottenhamu Ledley King v utkání s Bradfordem, jenž na branku  potřeboval necelých deset vteřin.

Co se gólů z kopaček brankářů týče, Begovicův úspěch byl jubilejním pátým v Premier League. Jako první se z pozice strážce tří tyčí prosadil legendární Dán Peter Schmeichel, který tak v roce 2001 zmírnil porážku své Aston Villy 2:3 proti Evertonu. O tři roky později jej napodobil Brad Friedel. Tehdejší gólman Blackburnu Rovers se postaral v závěru zápasu o vyrovnání utkání s Charltonem. Z následné akce však londýnský klub opět zvrátil výsledek na svoji stranu.

Zbylé dvě branky mají hodně společného s nejčerstvějším gólem od Asmira Begoviće. Jak branka Paula Robinsona z roku 2007, tak i ta z dílny evertonského Tima Howarda z loňského ledna, padly z veliké vzdálenosti a za výrazné pomoci větru.

Klíčová slova: fotbal, Premier League, gól, kuriozita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.