28.11.2013 20:45


Kuba s Tobym opustí brněnskou zoo. Čeká je cesta do charkovského ekoparku

Autor: Miroslav Vozdecký | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Kamčatská medvíďata z brněnské zoologické zahrady se po Vánocích budou stěhovat na Ukrajinu. Zájem o dvouleté samce projevil Fedlmanův ekopark v Charkově.

Brno - Kubu a Tobyho, první narozená mláďata svého druhu v České republice, čeká přesun na Ukrajinu. Nový domov najdou samci medvěda kamčatského ve východoevropském Charkově. „Když se medvíďata v únoru loňského roku narodila, zahrady o ně měly velký zájem. Po roce ale pominul a my jsme stáli před rozhodnutím, jak situaci vyřešit. Samci po dosažení pohlavní dospělosti totiž nemohou zůstat ve výběhu s matkou. Pokud by s ní žili i nadále, museli bychom je kastrovat,“ vysvětlil ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.

Vedení zoologické zahrady je ovšem proti jakýmkoliv zásahům do života zvířat. Proto se její zaměstnanci příští týden vydají na Ukrajinu, aby dojednali podmínky přesunu. Pokud vše půjde podle předpokladů, od nového roku by měl Kuba společně s Tobym žít v charkovském Feldmanově ekoparku, jehož součástí bude i největší zoologická zahrada v Evropě.

Jelizar, otec kamčatských mláďat, žije v současnosti odděleně. Je totiž pravděpodobné, že by medvíďatům z prvního vrhu ublížil. „Po jejich odjezdu na Ukrajinu ovšem chceme dát matku a otce opět do jednoho výběhu a v případě, že budou mít další potomky, pokusili bychom se o první společný odchov,“ sdělil Hovorka. Brněnská zoologická zahrada si od tohoto kroku slibuje, že vytvoří jednotný výběh pro čtyři až pět medvědů, jenž bude pro návštěvníky atraktivnější. „Je škoda, že Kubu s Tobym už neuvidím, při svých návštěvách jsem si je velmi oblíbil. Doufám však, že se Kamčatce a Jelizarovi podaří ještě nějaký potomek,“ uzavřel Jiří Szabó, který brněnskou zoo pravidelně navštěvuje.

Klíčová slova: brněnská zoo, zoologická zahrada, medvěd kamčatský

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.