24.09.2014 17:43


Krmítko na Fakultě sociálních studií v Brně skončilo

Autor: Monika Rozsypalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Káva nebo čaj, zapékaná plněná bageta a posezení v oranžovém salónku, tak loni na fakultě sociálních studií často vypadaly obědové pauzy studentů. Po prázdninách jsou prostory bufetu prázdné a zamčené. Řetězec studentských kaváren Krmítko, který je i na dalších fakultách Masarykovy univerzity a jiných vysokých školách, se už do Joštovy ulice nevrátí.

Brno – „Když jsem šla po přednášce na kafe, objevila jsem tmu a mříže. Vůbec jsem nevěděla, že Krmítko není otevřené,“ vysvětlila udivená studentka Jana Vyhnalíková. Provoz Krmítka skončil s posledním srpnovým dnem. Majitel sítě Krmítek v Brně Vladimír Tůma se snažil na fakultě setrvat. Dokonce poslal i otevřený dopis akademické veřejnosti, nakonec však bufet zavřel.

Vedení školy se po důkladné úvaze, z hledisek provozních i ekonomických, rozhodlo smlouvu s původním provozovatelem Krmítka ke konci prázdnin vypovědět a vyhlásit výběrové řízení. „Důvodů pro tento krok bylo více. Hlavním popudem k definitivnímu rozhodnutí byly opakované výhrady a projevy nespokojenosti z řad studentů a zaměstnanců fakulty,“ uvedla tajemnice fakulty sociálních studií, Pavlína Kadlčková. S majitelem děkan jednal vícekrát, ale bez výrazných změn. Nelibé představy a názor fakultní veřejnosti na Krmítko potvrdila mimojiné i anketa z informačního systému univerzity.

Studenti teď jen mohou marně stát před zavřeným bufetem

S přístupem majitele Krmítka byli nespokojeni nejen studenti, kteří do bufetu chodili jako zákazníci, ale dokonce i ti, kteří v něm pracovali. „Byla jsem v Krmítku celé léto a ještě jsem neviděla ani peníze z června. A nejsem zdaleka jediná, kdo řeší takový problém, vím o pěti dalších. Hygienické podmínky také nebyly ideální,“ svěřila se studentka, která si vzhledem k povaze výpovědi nepřála být jmenována.

Vedení fakulty se v současnosti snaží zajistit studentům i zaměstnancům kvalitní služby a širokou nabídku potravin i nápojů v odpovídající kvalitě a ceně. K výběrovému řízení se přihlásilo sedm uchazečů, mezi nimi i Vladimír Tůma. Na prvním místě se umístila nabídka uchazeče firmy Magic Catering. Vítěz však musí nejprve podepsat nájemní smlouvu a upravit podobu bufetu. „Každý z uchazečů, jejichž nabídky jsme hodnotili, je poskytovatelem gastronomických služeb s jistou zkušeností a má své představy o podobě provozu v podmínkách FSS. Domnívám, že se bufet změní,“ doplnila Pavlína Kadlčková. Vedoucí fakulty se snaží jednat bez zbytečných časových prodlev, ale kdy se nový studentský bufet přesně otevře, zatím nikdo neví. 

Otevřít bufet co nejdříve slibuje i nový provozovatel. „Bývalý majitel ještě bufet nevyklidil. Až to udělá, musíme místo vymalovat a zařídit, což nějakou chvíli vezme. Ale pevně doufám, že v druhé půli října bufet otevřeme,“ uvedl zástupce firmy Magic Catering, Pavel Stejskal. 

Klíčová slova: Krmítko, bufet, studenti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Z.Ulcak | 03. 10. 2014, 09:05
... ano, je to tak - jako zamestnanec, pozitivne se identifikujici s pracovistem, si všechny Vami citovane zapisy poctive ctu, takze informace v nich uvedene znam. A tak, když se pise, ze anketa slouží jako sumarizace "představ fakultní veřejnosti (1 121 respondentů) o poskytovaných službách a podklad pro výběr nového poskytovatele" , tak (nejen) me prekvapil text výběrového rizeni, kde jedinou podmínkou je prihlasenymi uchazeci nabidnuta cena za pronajem. Nejake požadavky na sortimentu, charakteru služeb ad.. jsem tam moc nenasel.
Monika Rozsypalová | 29. 09. 2014, 23:08
Vážený pane Ulčáku, ano, je pravdou, že vedení FSS uspořádalo dotazníkovou anketu v ISu za účelem získání náhledu studentů a profesorů na to, jak by mělo Krmítko - Vaše studentská kavárna správně fungovat. Výsledky byly takovéto: "- celkem 1121 respondentů, z toho 969 studentů spíše nebo zcela nespokojeno se službami v Krmítku bylo 32,2% - 32,6% bylo spíše nebo zcela nespokojeno s dostupností sortimentu - Naopak s personálem (který tvoří z velké části studenti) bylo nespokojeno jen 13,7% Závěrem také je, že naprostá většina preferuje do budoucna stávající model (kavárna a drobný bufet)." - viz. Studentská komora Akademického senátu FSS Vidíte sám, že výsledky moc "libé" nejsou. Jednalo o anonymní anketu, takže konkrétní názory a představy jednotlivých respondentů Vám pochopitelně doložit nemohu.. obraťte se prosím na tvůrce ankety, aby Vám konkrétní informace předložili, pokud si je žádáte. Důvodem pro vyhlášení výběrového řízení však nebyla anketa samotná, jak uvádí například Zápis z vedení a kolegia č. 30: "V reakci na otevřený dopis Mgr. Tůmy akademické veřejnosti vedení FSS doplňuje, že s provozovatelem Krmítka bylo v minulosti jednáno vícekrát a to z provozních i ekonomických důvodů. K výpovědi pronájmu se vedení FSS rozhodlo po delší úvaze a opakovaných výhradách ze strany členů AS FSS, vedoucích kateder i členů vedení FSS (viz. zápisy: č.23 Kolegium 19.3.2012, č.2 UV 24.9.2012, č.4 UV 8.10.2012, č.6 UV 15.10.2012, č.6 UV 21.10.2013, č.9 UV 18.11.2013, č.18 UV 24.2.2014). Provedená anketa v IS MU neslouží jako podklad k výpovědi pronájmu, ale jako sumarizace představ fakultní veřejnosti (1 121 respondentů) o poskytovaných službách a podklad pro výběr nového poskytovatele. Mgr. Tůma se může do výběrového řízení také přihlásit." viz. https://is.muni.cz/auth/do/fss/4941420/44045145/Zapis_c.30_UV_2.6.2014.pdf Děkuji Vám za podpis, ale co se týče anonymů: vzhledem k obsahu sdělení prvního komentáře je snad zřejmé, že se jedná o studenta/ studentku, který má s prací v Krmítku zkušenosti a (ačkoli tak učinit mohl) je snad pochopitelné, proč se nepodepsal..
Zb\nek UlcaK | 29. 09. 2014, 00:52
Když rikate "Nelibé představy a názor fakultní veřejnosti na Krmítko potvrdila i anketa z informačního systému univerzity." - bylo by, prosim, mozne ty "nelibe" predstavy z ISu nejak dolozit? Njelepe odkazem na výsledky ankety, ve které jsem také odpovidal a pokud si dobře pamatuji, mela slouzit k formulaci podmínek pro vyhlaseni výběrového rizeni pro provozovatele v novem období. Vysledek je ten, ze jedinym kriteriem je nabidnuta cena za najem, kterou predlozi uchazeci ve vyberovem rizeni. A pokud jde o ten negativni názor studentských zastupcu na uroven Krmitka - ti mi voleni tu informaci interpretovali jinak... Zbynek Ulcak, ucitel katedry environmentálních studii FSS (na rozdil od předchozích dvou anonymních ohlasu se zkusim podepsat).
Anonym | 28. 09. 2014, 22:05
Nezájem o zaměstnance, nezájem o kvalitu prodávaných produktů a nezájem o zákazníky - to je celé Krmítko v kostce.
Anonym | 27. 09. 2014, 16:04
Pokud někdo zvažujete brigádu v Krmítku, tak opravdu důrazně doporučuji, abyste si to rozmysleli. Jak je řečeno v článku - pan majitel má sice neustále řeči o profesionalitě, ale peníze nikde - v klidu vám dá pouze třetinu výplaty a to ještě za dva měsíce zpátky (ačkoliv jste ho opakovaně prosili alespoň třeba o polovinu) a ještě se zeptá, jestli byste si nemohli vzít ještě míň, s tím že když odmítnete (protože přece musíte platit nájem a dokonce i něco jíst), dívá se na vás jako na idiota a potom ještě místo jakékoliv omluvy přihodí nějakou perlu typu "život není peříčko". A samotné chování k zaměstnancům? Jít nemocný nebo během státnic do práce, otevřít nečekaně v osm místo kolegyňky která zaspala, zůstávat neplacené přesčasy - to je přece samozřejmé a nestojí ani za poděkování. Zato nezaskočit za nemocné kolegy, ačkoliv vám bylo jasně řečeno, že v létě nebudete potřeba a tudíž si najdete jinou brigádu, to už chodí vyčítavé maily o tom, jak byste se nad svým chováním měli zamyslet, protože jste neloajální zaměstnanec. Nedejbože, když si během devítihodinové směny v úplně prázdné kavárně na chvíli sednete - to hned slyšíte, že za flákání nejste placení a proč raději třeba neleštíte lžičky na pultě. A když už teda dojdete k tomu, že opravdu ano, za flákání sice nejste placení, jenže taky nejste placení ani za nic jiného a rozhodnete se odejít, můžete se rozloučit s tím, že dlužené peníze uvidíte v dohledné době (pokud vůbec)...