11.04.2013 09:04


Kosmetická poradkyně s červeným diplomem rozhodně zaujme, říká vizážistka Eliška Krejsková

Autor: Monika Zezulová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Eliška Krejsková vystudovala vysokou školu a získala titul inženýrky chemie. Studium jí nedělalo větší problémy a odpromovala s červeným diplomem. Od vědecké kariéry však zběhla na dráhu kosmetické poradkyně a nelituje.

Vystudovat spotřební chemii na brněnském Vysokém učení technickém nebylo pro Elišku Krejskovou náročné. Bakalářské i navazující inženýrské studium ukončila s vyznamenáním a čekala ji kariéra naI přes počáteční obavy se Eliška Krejsková pustila na dráhu kosmetické poradkyně. akademické půdě. Místo budoucnosti doktoranda se rozhodla zkusit štěstí ve světě kosmetiky. Pracuje jako nezávislá kosmetická poradkyně.

Jakým způsobem se inženýrka chemie stane kosmetickou poradkyní?

Ve čtvrtém ročníku studia mě kamarádka poslala na takzvanou hodinku krásy. Jednalo se o poradenství kosmetické firmy. Zpočátku jsem byla nedůvěřivá. Bála jsem se, že mi budou nutit jejich výrobky, ale nakonec jsem byla mile překvapená. Za jednu hodinu jsem zjistila, co je pro můj typ pleti vhodné a odcházela jsem krásně nalíčená. Při druhém setkání jsem se naučila líčit a zároveň jsem dostala nabídku, abych si zkusila práci poradkyně. Lákalo mě to, ale vzala jsem si čas na rozmyšlenou.

Nakonec jste se rozhodla to zkusit.

Ano. V té době jsem hledala přivýdělek ke studiu a ideálně se to spojilo. Ale pořád jsem se bála, zda jsem na práci dost dobrá. Nebyla jsem si jistá, jestli se výrobky budou prodávat a zda budu pro zákaznice dostatečně reprezentativní typ.

Kdy jste se rozhodla, že poradenství pro vás nebude jen přivýdělek, ale kariéra?

V pátém ročníku jsem byla na Erasmu v Turecku a zjistila jsem, že mi práce chybí. Vzala jsem to jako znamení, že by to mohla být správná cesta. Současně mě motivovaly kolegyně, které se pro práci na plný úvazek rozhodly a propracovaly se na vyšší pozice. Když jsem si srovnala možnosti příjmu v kosmetickém odvětví a možnosti uplatnění absolventa chemie, zvolila jsem poradenství.

Jak na rozhodnutí reagovali vaši nejbližší? Neodrazovali vás?

Lidem v mém okolí se to zpočátku moc nelíbilo. Měli pocit, že jsem se zbláznila a snažili se mě přesvědčit, abych si hledala nějakou normální práci. Můj táta mi to naznačuje dodnes. Časem se s tím všichni smířili a podporují mě.

Byl naopak někdo, kdo vás výrazně podporoval?

Nejvíc mě motivovala setkání s kolegyněmi a různá firemní školení. Nejsem přirozeně ambiciózní, takže pro mě byl velkou oporou můj přítel, který mi dokonce sháněl i zákaznice. Také mě podporovaly mé spolubydlící.

Pomohlo vám v začátcích kariéry vaše vzdělání? Přece jen, spotřební chemie a kosmetika k sobě mají blízko.

Na začátku mi pomohly znalosti v oblasti teorie. Byla jsem schopná zákaznicím vysvětlit účinky látek v přípravcích a popsat, jaké mají účinky na pleť. Ale myslím si, že kdybych vystudovala jakoukoliv jinou školu, byla bych na tom dost podobně. Většinu zásadních informací jsem se dozvěděla až na školeních. Nejvíce mi ale pomohl a pomáhá samotný titul.

V čem konkrétně?

Zákaznice se většinou ptají, jakou školu mám vystudovanou. A i když se přímo nezeptají, snažím se jim o sobě něco málo říct. Navíc mám pocit, že titul z chemie zvyšuje mou důvěryhodnost. Zájem zákaznic mi pomáhal zejména na začátku, kdy jsem si tolik nevěřila.

Jak náročné byly začátky v poradenství?

Pro mě hodně snadné. Začínala jsem se svými blízkými a i s minimem znalostí jsem měla slušné prodeje. Pracovala jsem s velkým nadšením. Byly sice chvíle, kdy jsem neprodala vůbec nic, ale nevzdávala jsem to. S každým školením jsem na sobě sledovala posun a myslím, že ho sledovaly i zákaznice.

Jaké máte kariérní plány týkající se nejbližší budoucnosti?

Momentálně jsem na cestě stát se obchodní ředitelkou, což je jedna z vyšších a lépe placených pozic. Měsíčně bych si vydělala minimálně třicet tisíc. Ale nechci usnout na vavřínech a hodlám na kariérním žebříčku stoupat i na vyšší pozice.

Nebojíte se, že budete v budoucnu litovat, že jste nezůstala v oboru?

Litovala bych, kdybych nezkusila poradenství. S titulem se k práci v oboru můžu vrátit kdykoliv. Ale jsem si jistá, že při práci bych se poradenství nemohla dostatečně věnovat. Je možné, že mi to nevyjde, ale momentálně si plním sen a jsem spokojená.

Máte nějakou radu pro ty, kteří by se chtěli pustit do podobné práce?

Rozhodně se nebát. Najít si práci, která člověka baví a současně slušně uživí, je ideální varianta. Pak se dá srovnat i s počátečním nesouhlasem okolí. Důležité je vytrvat i když se z počátku nedaří.

 

Eliška Krejsková se narodila v roce 1987 v Třebíči. Studovala na Gymnáziu ve Velkém Meziříčí, po maturitě odešla studovat do Brna. Na Fakultě chemické Vysokého učení technického vystudovala obor Spotřební chemie. Druhým rokem pracuje jako nezávislá kosmetická poradkyně.


Klíčová slova: kosmetická poradkyně, kariéra

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.