15.01.2021 11:09


Koronavirus ovlivnil návštěvnost památek i v Pardubickém kraji

Autor: Lukáš Marek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Protiepidemická opatření se projevila i na loňské návštěvnosti památek v Pardubickém kraji, který dlouhodobě patří mezi nejméně turisty vyhledávané regiony Česka. Zámek v Litomyšli i kladrubský hřebčín zaznamenaly výrazný pokles počtu návštěvníků. Po generální opravě otevřený zámek ve Slatiňanech jich však přivítal nejvíce za celé desetiletí.

Slatiňanský zámek v loňském roce navštívilo nejvíce návštěvníků za celé desetiletí. Foto: Lukáš Marek Slatiňany – Druhý rok od zápisu hřebčína v Kladrubech nad Labem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO nebyl vlivem koronavirové pandemie z hlediska turismu příliš úspěšný. „Návštěvnost byla oproti předchozí sezóně na poloviční úrovni, celkově dorazilo přibližně čtyřicet tisíc návštěvníků,“ řekl Stisku náměstek ředitele hřebčína Martin Lacina. Správci všech významných památek v Pardubickém kraji, který patří podle výzkumu Českého statistického úřadu dlouhodobě k nejméně navštěvovaným v zemi, museli řešit propady v návštěvnosti. Výjimkou byl pouze slatiňanský zámek. Právě kladrubský hřebčín se měl stát hlavním lákadlem pro tuzemské i zahraniční turisty a přinést do cestovního ruchu v kraji pod Kunětickou horou významné navýšení počtu ubytovaných.

Zámek v Litomyšli je rovněž zapsán v UNESCO a v roce 2019 si do jeho renesančních prostor našlo cestu přes padesát tisíc lidí. O rok později to byla polovina. „Je to způsobeno celkově krátkou a omezenou sezónou a také komorní podobou Smetanovy Litomyšle v důsledku pandemie koronaviru,“ vysvětlila mluvčí Národního památkového ústavu Lucie Bidlasová. Ostatní památky v péči této instituce už si v regionu tak výrazně nepohoršily. Hrad Kunětická hora měl ztrátu v návštěvnosti pod čtyřicet procent a nejméně vyhledávaný hrad Litice pouze jedenáct.

Častým turistickým cílem je také Muzeum v přírodě Vysočina, které sdružuje skanzen na Veselém Kopci a hlineckou památkovou rezervaci Betlém. „Návštěvnost letošního roku dosáhla zhruba čtyřiceti procent předchozích let. V našem případě to bylo způsobeno zrušením téměř všech velkých programů během roku, které navštíví desítky tisíc návštěvníků,“ sdělila ředitelka muzea Magda Křivanová. Omezení znamenala ztrátu tří milionů korun. „Zrušením programů nebylo nutné vynaložit náklady na jejich přípravu a uspořili jsme také prostředky určené na mzdy pracovníků. Zbývající ztráty byly řešeny v rámci celého Národního muzea v přírodě, jehož jsme součástí,“ dodala Křivanová.

V úplně opačné situaci se ocitl slatiňanský zámek, který se po tříleté rekonstrukci otevřel spolu s parkem veřejnosti. Oprava stála sto milionů korun a navrátila celý areál do podoby z roku 1900, kdy jej vlastnil František Josef z Auerspergu. Bílou omítku vystřídala okrová, za komunistického režimu stržený balkon byl opět vybudován. Přilehlý park dostal původní podobu a opět byl rozdělen plotem na bývalou knížecí a veřejnou část.  Proměna památky nižší kategorie s hipologickým muzeem v šlechtické sídlo přinesla návštěvnost desetiletí. Do zámeckých prostor se vydalo přes 42 tisíc lidí, tedy čtyřnásobek oproti počátku minulé dekády. Po dlouhé době zámeckých prostor využili filmaři, aby v nich natočili velkou část dramatu Služka. Ve filmu slovenské režisérky Mariany Čengel Solčanské účinkuje v hlavních rolích Dana Droppová s Radkou Caldovou. Premiéra je naplánována na podzim letošního roku. K proslulým koňským stájím, které jsou součástí Národního hřebčína Kladruby nad Labem, letos přibylo infocentrum v nově opravené vrátnici. Zatímco v téměř čtyřicet kilometrů vzdáleném kladrubském chovu jsou zařazeni pouze bělouši, tak ve slatiňanských ohradách se pasou strarokladrubští vraníci.

Ani koronavirová pandemie však nezastavila snahu správců památek vymýšlet nové turistické cíle. Například v Kladrubech nad Labem připravili na letošní rok pro návštěvníky revitalizovaný přírodně krajinářský park Mošnice a také tematický program k výročí pěti set let od úmrtí Viléma z Pernštejna, který se zapsal do dějin a krajiny Pardubicka tvorbou rybniční sítě s Opatovickým kanálem. V Litomyšli naopak chystají tříleté opravy zámku, které by měly dodat památce nové prohlídkové okruhy. Na Kunětické hoře provádí správa hradu přípravy na otevření západního části, která byla dosud nepřístupná. Zároveň s tím by měl být v následujících dvou letech opraven hradní palác.

Klíčová slova: Pardubický kraj, Slatiňany, památky, koronavirus, návštěvnost

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.