18.04.2017 10:01


Korejci chtějí uspět na domácí olympiádě. Proto nakupují zahraniční sportovce

Autor: Miroslav Hanus | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu se uskuteční za necelý rok. Domácí chtějí uspět, a proto do své reprezentace získávají sportovce z cizích zemí. Momentálně mají takové reprezentanty v hokeji, jízdě na saních, krasobruslení nebo v biatlonu. Tito sportovci tak nemusí procházet tvrdým národnostním výběrem a lehce se dostanou na olympiádu. Na druhou stranu mohou takoví reprezentanti zvýšit povědomí Jihokorejců o daném sportu a motivovat k němu mládež.

Jižní Koreu bude na tamních olympijských hrách reprezentovat několik cizinců, mezi nimi i šest kanadských hokejistů. Foto: Miroslav Hanus

Praha/Pchjongčchang – Zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu zahájí pořadatelé za 296 dní. Jihokorejci už začali propagovat olympiádu na billboardech. V areálech, které jsou téměř připraveny, provádějí sportovci i fanoušci zatěžkávající testy. Touha domácích po co největších úspěších vede k tomu, že za ně na olympiádě nastoupí i řada sportovců, kteří se v Jižní Koreji nenarodili. Naturalizované sportovce zatím mají v hokeji, jízdě na saních, krasobruslení či biatlonu. V praxi se však nejedná o nic výjimečného.

Aby mohl sportovec závodit za jinou zemi na olympiádě, nesmí po dobu tří let před začátkem her reprezentovat svou rodnou zemi na mezinárodní akci. Aby sportovec mohl nastoupit v jihokorejských barvách, musí znát tamější kulturu, historii a musí umět zpívat národní hymnu, aby získal občanství.

Nejvíce naturalizovaných sportovců má zatím Jižní Korea v hokejovém týmu. Její dres obléká šest kanadských hráčů a jeden Američan. Nejvýraznější oporou by měl být brankář Matt Dalton, který má za sebou angažmá v AHL, což je nižší soutěž NHL a také v ruské KHL. Zkušenosti s AHL, někteří i s NHL, mají všichni naturalizovaní reprezentanti. Následně přestoupili do Asijské hokejové ligy, kde teď hrají především v jihokorejském týmu Anyang Halla. Tento tým trénuje český kouč Patrik Martinec.

Podle něj se systém výchovy hráčů před olympiádou nezměnil a mládežnický hokej v Koreji prakticky neexistuje. „Děti trénují většinou jen v malých skupinkách a individuálně si najímají trenéra,“ řekl Martinec. S naturalizací hráčů ze zámoří však souhlasí. „Někteří zde hrají i šest let a narodili se jim tu potomci. V takových případech je to podle mne v pořádku,“ dodal.

Přestože korejská tréninková morálka je vysoká a jsou pracovití, Martinec neočekává, že by domácí tým na olympiádě uspěl. „Rozdíl mezi Koreou a týmy Kanady, České republiky a Švýcarska, se kterými se utkají v základní skupině, je velký. To je způsobené i kvalitou Asijské ligy, která je srovnatelná s výkonností nejlepších týmů v druhé nejvyšší české lize,“ upřesnil kvalitu místní hokejové ligy Martinec. Korejský tým se ale postupně zlepšuje. Na loňském mistrovství světa druhé výkonnostní skupiny mu scházely dva body k tomu, aby obsadil druhé místo a kvalifikoval se mezi nejlepší týmy světa.

Biatlonový tým Koreje posílil o čtyři závodníky, kteří dříve reprezentovali Rusko. Tito závodníci nepatří mezi elitu, ale mohli by překvapit. Anna Frolina skončila v letošním světovém poháru na 43. místě, kdy nejlépe dojela dvanáctá.  Ekaterina Avvakumova skončila ve světovém poháru daleko za svou kolegyní, překvapila ale pátým místem z vytrvalostního závodu na letošním mistrovství světa. Mužskou reprezentaci posílili Aleksandr Starodubets a Timofey Lapshin. Právě Lapshin byl příslibem pro Jihokorejce, protože v sezoně 2014/2015 skončil ve světovém poháru v barvách Ruska na 29. místě. Letos skončil až jednašedesátý.

Kvůli olympiádě se musela vzdát německého občanství

Další naturalizovanou sportovkyní je německá sáňkařka Aileen Frisch. Ta v roce 2012 získala titul juniorské mistryně světa, o rok později vybojovala bronz na mistrovství Německa. Kariéru ze zdravotních důvodů ale přerušila a vrátila se až, když na ni naléhali zástupci korejského sáňkování a také trenéři, kteří jsou z velké části bývalí němečtí závodníci. Aby mohla za Jižní Koreu závodit, musela se vzdát německého občanství. V letošní sezoně skončila ve světovém poháru na 28. příčce. Češka Tereza Nosková se umístila o tři místa před ní.

V sáňkařském sportu není běžné, aby sportovec reprezentoval jinou zemi. „Každý národ si pěstuje své talenty a ty také rozvíjí, věří v jejich budoucí úspěch. Momentálně si nedokážu představit sáňkovat za jinou zemi. Pokud by ale taková situace nastala, záleželo by na benefitech a důvodech pro a proti,“ řekl český reprezentant v jízdě na saních Matěj Kvíčala. Podle něj Frisch patří mezi ty lepší závodnice z korejské reprezentace. „Domnívám se ale, že bude mít velmi těžké se dostat do nejlepší osmičky ve své kategorii,“ dodal. Podle něj je nová místní trať velmi náročná a sportovec má na reakci desetinu sekundy. „Proto by našim reprezentantům mohla trať vyhovovat, neboť se nám lépe závodí na tratích, kde rozhodují schopnosti závodníka, nikoliv materiál,“ hodnotil trať Kvíčala.

V krasobruslení není naturalizace výjimečná

Sportovce z Ruska a USA má Korea i v krasobruslařském týmu. V tomto sportu to naopak není nic ojedinělého. „Kdyby s našimi muži nezávodily kanadské partnerky, nemohli bychom se účastnit soutěží v kategorii tanečních párů,“ řekl generální sekretář Českého svazu krasobruslení Karel Oubrecht. V české reprezentaci je momentálně i závodník původem z Ruska, USA a jedna Jihokorejka, která v tuzemsku žije. Koreu v tancích na ledě reprezentují Yura Min, která se narodila v USA korejským rodičům. Jejím partnerem je Američan Alexandr Gamelin. Tato dvojice skončila na letošním krasobruslařském mistrovství dvacátá, šest míst před českým párem. Druhý korejský taneční pár tvoří Rus Kirill Minov a Rebeka Kim, která se narodila v Litvě korejským rodičům.

Podle Jana Cacka z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity má naturalizace sportovců pozitivní i negativní stránky. „Většinou jde o kvalitní sportovce, kteří v nové zemi zvyšují povědomí o sportu a inspirují mládež. Přichází i zkušení členové realizačních týmů, kteří přinášejí nové metody, což vede k rozvoji sportu v zemi,“ řekl Cacek. Na druhou stranu naturalizace sportovců bere příležitosti a často i motivaci domácím, kteří se snažili prosadit. „Sportovci ztrácí motivaci kvůli tomu, že reprezentují spíše zahraniční sportovci. Typickým příkladem je naturalizace keňských vytrvalců v některých arabských, ale i evropských zemích,“ dodal.

Naturalizace sportovců před domácí olympiádou není typická. „Především v Rusku a USA se s tímto trendem setkáváme minimálně. Samozřejmě, kdyby olympiádu pořádal Katar, bude nárůst nových sportovců enormní,“ popsal Cacek. Podle něj může u Jižní Koreje hrozit zneužití naturalizace sportovců pro politické účely a propagaci síly. Pro sportovce je to však cesta, jak se dostat na olympiádu bez splnění tvrdých kritérií národního výběru. „Jižní Korea skrze zahraniční sportovce ukáže světu skvělou sportovní výkonnost i v pro ni netradičních sportech a domácím fanouškům dopřeje možnost fandit a identifikovat se s novými, v tu chvíli už domácími sportovními hvězdami,“ uzavřel Cacek.

I v tuzemské olympijské výpravě by se mohlo objevit několik sportovců, kteří dříve reprezentovali jiný stát. „Pokud splní nominační kritéria, mohou reprezentovat Českou republiku na zimních olympijských hrách lyžařka Kateřina Smutná a sjezdař Jan Hudec,“ řekla mluvčí Českého olympijského výboru Barbora Žehanová. Oba sportovci se však narodili v Česku. Zatímco Hudcovi rodiče s ním emigrovali v jeho deseti měsících do Kanady, kterou pak reprezentoval a získal pro ni bronz na olympijských hrách v Soči, Smutná byla v roce 2003 vyloučena z tuzemské reprezentace a od roku 2006 závodila za Rakousko. 

Klíčová slova: Olympijské hry, naturalizace, sport, Jižní Korea

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.