23.04.2014 09:22


Koníčky hrají v životopisu velkou roli, říká manažer kariérového poradenství

Autor: Irena Diatelová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

BRNO – Co má v životopisu rozhodující vliv na to, že si vás potenciální zaměstnavatel pozve na pohovor? Znalost jazyků, praxe, pobyt v zahraničí nebo zájmy uchazeče? Na dotazy odpovídal manažer kariérového poradenství Radoslav Pittner.

Čím pomáhá Kariérní centrum Masarykovy univerzity studentům při hledání práce?

Studenti mají možnost navštěvovat různé kurzy, například na vylepšení životopisu nebo motivačního dopisu. Nabízíme profesně-psychologické testy i individuální či skupinové koučování. Zájem je i o modelové assessment centrum, což je moderní forma výběrového řízení, které využívají větší firmy. Hodnotitelé při assessment centru pozorují uchazeče v modelových situacích a sledují kompetence potřebné pro výkon dané práce. Cvičná assessment centra u nás děláme dvakrát až třikrát za semestr. 

 

Kariérní centrum pořádá každý rok veletrh JobChallenge i konferenci JobAcademy. Co je jejich cílem?Radoslav Pittner pracuje v Kariérním centru Masarykovy univerzity jako manažer kariérového poradenství. Foto: archiv Kariérního centra MU

Veletrh JobChallenge, který se koná v listopadu, spojuje studenty a absolventy se zaměstnavateli. V současné době máme více než sedmdesát vystavovatelů, kteří hledají vysokoškolsky vzdělané a schopné lidi. O veletrh je zájem mezi zaměstnavateli i studenty. Každé jaro pak pořádáme rozvojovou konferenci JobAcademy, kde studenti mohou navštívit řadu přednášek a workshopů, na kterých rozvíjejí dovednosti potřebné pro jejich kariérní uplatnění.

 

Oceňují zaměstnavatelé, když chodí studenti na praxi?

Jednoznačně. Student tím ukazuje, že dělá něco navíc, že je ochotný se vzdělávat. Zaměstnavatel neočekává, že se za měsíc na praxi naučí student něco převratného. Naopak oceňuje maličkosti, které si studenti častokrát neuvědomují. Například to, že student ví, jak vypadá pracovní proces, nebo dokonce i to, že je schopný chodit v osm ráno pravidelně do práce. To není úplně automatické. Denní režim studenta vypadá úplně jinak než režim pracujícího.

 

Zahraniční pobyty by měly být povinné

Hraje zahraniční pobyt v životopisu velkou roli?

Zahraniční pobyt je rozhodně plus. Nejlepší je se na životopis podívat z druhé strany, z pohledu zaměstnavatele. Co vypovídá zahraniční pobyt o uchazeči? Že je samostatný a dokáže jistou dobu žít v zahraničí. Jako zaměstnavatel už vím, že toho člověka můžu poslat na zahraniční cestu. Vím, že se nebojí vycestovat. Zároveň zahraniční pobyt svědčí i o jazykovém vzdělání. Vzdělání představuje hodnotu ve chvíli, kdy ho ukážete v praxi. Zahraniční pobyty by podle mě měly být povinné. Je to neocenitelný zážitek, který člověka změní.

 

Je potřeba uvádět do životopisu koníčky?

Koníčky jsou velmi důležitá část životopisu, na kterou lidé zapomínají. I když to zní bizarně, často se stává, že vás na pohovor pozvou na základě vašich zájmů. Představte si, že máte na stole padesát životopisů a na pohovor chcete pozvat deset lidí. Podle čeho vybíráte? Nejdřív hledáte, kdo má adekvátní vzdělání a jazykové znalosti. To má ale devětadevadesát procent uchazečů. Dalším kritériem se stává praxe. Nehledáte jen člověka, se kterým budete pracovat, ale někoho, s kým si budete rozumět. Rozhodují detaily – gramatika, interpunkce nebo zarovnání v motivačním dopisu. To, co vás nejvíce odlišuje od ostatních, jsou vaše zájmy.

Mluví se při pohovorech často o zálibách uchazeče?

Většinou ano, ale nelze to tak zobecňovat. Mě se na to u pohovoru vždycky ptali. A já se taky pokaždé ptám. Chci vidět, jak lidé mluví o tom, co je baví. Najednou se jim rozzáří oči a změní se jim hlas. V tu chvíli vidím člověka, se kterým chci pracovat. Chci vidět zápal. Pokud totiž člověk není zapálený do toho, co dělá ve volném čase, těžko bude mít zápal v práci.

 

 

Kariérní centrum Masarykovy univerzity vzniklo v roce 2008. Jeho cílem je pomáhat studentům a absolventům Masarykovy univerzity při hledání práce. Pořádá pro ně různé kurzy a koučování. Radí jim, jak vylepšit životopis, motivační dopis nebo jak úspěšně projít přijímacím pohovorem. Každý rok navíc pořádá veletrh JobChallenge a rozvojovou konferenci JobAcademy.

Klíčová slova: kariérní centrum, životopis, praxe během studia, zahraniční výjezd během studia

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.