16.11.2010 10:22


Konec roku ťuká na dveře. A s ním i náhradní plnění firem

Autor: Monika Stachoňová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Blíží se konec kalendářního roku a firmy s více jak pětadvaceti zaměstnanci řeší svou zákonnou povinnost zaměstnávat zdravotně postižené. Kromě samotného zaměstnávání postižených existují ještě další dvě možnosti jak splnit tento zákonný požadavek.

Stát přispívá na provoz chráněného pracovního místa, tedy na práci zdravotně postižených./Foto: Ivan BabejBrno - Vše začíná u zákona o zaměstnanosti, dle něhož mají zaměstnavatelé s více než pětadvaceti zaměstnanci povinnost obsadit pracovní místa nejméně ze čtyř procent zdravotně postiženými lidmi. Aby ovšem splnili tuto zákonem stanovenou podmínku, nemusí je přímo zaměstnat. Mohou svůj díl odevzdat skrze náhradní plnění nebo odvést určitou peněžní částku do státní pokladny. Stát tyto peníze využije na zlepšení situace zdravotně postižených a jejich vyšší zaměstnanost.

Pro velkou část firem je ovšem nákladné a někdy i zcela nemožné kvůli specifikaci práce zaměstnávat stanovený podíl zdravotně postižených. Aby však neodevzdaly státu každoročně pouze holé peníze, ze kterých nic nemají, volí zlatou střední cestu – formu náhradního plnění. Princip funguje jednoduše. Od firem s více než padesáti procenty zdravotně postižených zaměstnanců odeberou výrobky pro svou firmu v určité hodnotě, kterou jim stanovuje zákon. Tím přispějí na postižené, splní svou povinnost a zároveň získají potřebné zboží pro svou firmu, které dále zužitkují. Škála nabízených výrobků je široká. Firmy mohou zakoupit služby i zboží od pracovních oděvů a strojů, přes kancelářské potřeby či hračky, až po počítače a elektroniku.

Škála nabízených výrobků je opravdu široká./Foto: archiv www.scmvd.cz„Bohužel je však stále mnoho firem, které zákon obchází. Například zaměstnávají fiktivní zdravotně postižené nebo pouze přefakturují zboží, aniž by jej někdy fyzicky prodaly,“ upozorňuje Petr Havelka, výkonný rada neziskové organizace Právo a informace, která náhradní plnění firmám také nabízí. „Diskutabilní je i označování zaměstnavatelů ,nezávislou‘ ochrannou známkou, za kterou se ovšem tvrdě platí,“ dodává.

Podle zákona dostává zaměstnavatel, u kterého pracuje více jak padesát procent zdravotně postižených, na každého z nich příspěvek až osm tisíc korun. Stát také přispívá na zřízení a provoz chráněného pracovního místa a chráněné dílny. Pro více informací lze pod číslem 435/2004 Sb. nalézt přesné znění zákona, známé též jako „zákon o zaměstnanosti“. Tematice zdravotně postižených a jejich zaměstnávání se věnuje zejména paragraf 78 až 83. Druhým důležitým předpisem je prováděcí vyhláška zákona o zaměstnanosti, která upravuje detaily a podrobnosti, zejména paragraf osmnáctý. Její číslo je 518/2004 Sb.

Klíčová slova: náhradní plnění, firmy, zdravotně postižení, zákonná povinnost

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.