17.04.2017 11:25


Konec kurzového závazku s korunou zatím výrazně nezatřásl

Autor: Jan Kočenda | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Česká národní banka ukončila 6. dubna kurzový závazek po více než třech letech a nebude už bránit posílení koruny pod hranici 27 korun za euro. Podle guvernéra ČNB (České národní banky) Jiřího Rusnoka česká ekonomika naplnila podmínky pro udržení měny a pokračování závazku už není nutné. V prvním týdnu nedošlo k žádnému výraznějšímu vychýlení koruny. Ta se nyní pohybuje kolem 26,70 Kč/EUR.

foto: Jan Kočenda Konec intervence umožňuje koruně si najít vlastní hodnotu, která odráží českou ekonomiku.

Praha – Dlouho očekávané ukončení kurzových intervencí vyhlásila Česká národní banka ve čtvrtek 6. dubna po téměř čtyřech letech. Konec měnového závazku je prvním krokem k postupnému zmírňování uvolněnosti kurzových podmínek. Hodnota koruny se nyní bude pohybovat na základě nabídky a poptávky, aktuálně se nachází na 26,70 korun za euro.

Díky dobrému stavu české ekonomiky už nebylo měnových intervencí třeba. Podle analýz se naplnily podmínky pro udržitelné plnění dvouprocentního inflačního cíle do budoucna. „Pokračování kurzového závazku už není za této situace nezbytné. Domácí ekonomika už delší dobu působí na zvyšování nákladů i cen a už není potřeba držet měnu v dosavadním rozsahu,“ řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Tento fakt oceňuje prezident České republiky Miloš Zeman, který usiloval o jeho zrušení. „Jsem velmi rád, že Česká národní banka zrušila kurzový závazek. Hrdý národ má mít silnou měnu, abychom se v zahraničí nemuseli stydět, že je naše měna znehodnocená a znemožňuje nám si užít dovolenou,“ dodal.

V důsledku uvolnění měnového závazku může kurz kolísat oběma směry. Česká národní banka však nemá v plánu kurzové výkyvy regulovat. „Očekáváme poměrně rozkolísané chování kurzu koruny vůči ostatním měnám. Tuto rozkolísanost budeme tolerovat. Jde o to, aby si koruna našla úroveň, která bude odrážet českou ekonomiku,“ avizoval Rusnok.

Tolerance náhlých změn kurzu by tak měla skutečně pomoci ke stabilizaci české měny. „Zrušení intervencí je změna a nevidím žádný důvod bránit jejímu projevu. Rozhodně mi to přijde jako menší zlo, než nechat trh v nejistotě a snažit se změnu ukrýt dlouhým časovým průběhem,“ uvedl student Martin Šafránek, který celou situaci bedlivě sledoval. Nicméně Rusnok nevylučuje, že v případě ekonomických šoků by se vrátil k měnovému závazku, který podle něj od roku 2013 výrazně napomohl oživení a stabilizaci české ekonomiky.

Česká národní banka zahájila intervence v listopadu 2013. Za tu dobu nakoupila eura za téměř dva biliony korun. V České republice přibyly desítky tisíc pracovních míst a hrubý domácí produkt se zvedl o deset procent. Česká republika je proto i díky kurzovému závazku v úplné makroekonomické rovnováze.

Klíčová slova: intervence, koruna, euro, měnový závazek, kurzový závazek

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.