30.09.2013 20:25

Kometa v domácím zápase na Plzeň nestačila

Autor: Petr Vašků | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Kometa Brno se včera utkala se Škodou Plzeň v sedmém kole hokejové Tipsport extraligy. Do zápasu vstupovali jako mírní favorité brněnští hráči díky lepší pozici v ligové tabulce i výhodě domácího prostředí, avšak také hosté přijeli s odhodláním získat všechny tři body.

Brno  Už od čtyř hodin se hala Rondo postupně plní rozjařenými fanoušky oděnými v modrobílém. Po úspěšném průchodu turnikety pod nesmlouvavým dohledem „sekuriťáků“ se hokejový nadšenec dostává deseti vchody do útrob brněnského zimního stadionu. Na obou stranách lední plochy se nachází místa k sezení a za oběma brankami pak jsou vyhrazeny sektory na stání pro nejvěrnější a nejhlučnější příznivce domácích - takzvaný kotel.  Právě kotel už před startem utkání dosahuje téměř bodu varu - rytmické bubny doprovázejí neustálý tleskot rukou a zpěv chorálů, tribunou se line aroma Starobrna z kelímku a davem kolují propašované láhve tvrdého alkoholu. Obrovská televizní tabule uprostřed ledové plochy představuje dnešní soupisku domácích hráčů publiku, které nadšeně vykřikuje jejich příjmení. Najednou se spustí ohromný pískot, neboť hráči hostů vstupují na led. Pískot se náhle změní v bujarý jásot v momentě, kdy na střídačku nastupuje tým modrobílých.

Vhazování vyhrávají Jihomoravané a hned od začátku se stávají aktivnějším týmem. Skvělou přihrávku Buriana však Němec v gól nepřetavuje. Síly obou mužstev se postupně vyrovnávají, ale útočné akce vždy končí na domácím gólmanovi Trvajovi či nadějném Machovském na druhé straně. O největší rozruch na ledě se tak v první dvacetiminutovce stará agresivně faulující Ryan Hollweg, který je na svých opakovaných výpravách na trestnou lavici doprovázen vytrvalým pískotem. Za zvuku sirény hráči opouští kluziště a diváci se přesunují k záchodům a výčepům. „Je to špatné. Mohli jsme dát gól, ale nepodařilo se,“ stěžuje si divák oděný v dresu Komety. Potom se otočí na své komplice, vytáhne láhev slivovice, lokne si a nabízí ji dál. „Hlavně mi vadí, že dneska hrajeme tak nějak bez zápalu,“ dodává zaníceně Martin Kotrba.

Hráči Komety byli zpočátku aktivnější (foto: Ivo Dostál, hc-kometa.cz)

Hodiny odpočítávají poslední sekundy před začátkem druhé třetiny a domácí ochozy se opět plní modrými šálami. Mladík v přiléhavém žlutém tričku se ujímá megafonu a hecuje obecenstvo. „Celý stadion fandí s námi!“ Z kotle domácích se ozve dunivě pokřik "Kometa", načež zbytek stadionu, vyjma hrstky pokorných příznivců hostů, extaticky odvětí "Brno!" Povzbuzení Komeťáci se svým příznivcům odvděčují útočnou snahou. V přesilové hře napřahuje Jan Hanzlík k tvrdé střele od modré a jako první se zapisuje do listiny střelců. Vstřelená branka ještě více podněcuje publikum, které zaníceně zpívá chorály na podporu svého klubu. „Jsme borci ze štatlu! A žijem pro svůj klub! Jsme borci z Moravy! A ctíme své barvy!“ nebo „Navzdor všem, co se nám smáli, klíčí sláva stoletá, vzhůru modrobílé šály, vzhůru Brno Kometa!“ Rozpálené Rondo ale o necelé tři minuty později zchlazuje Martin Straka, který doráží puk do Trvajovy odkryté brány a srovnává na 1:1. Poprvé v zápase tak na sebe upozorňuje hrstka příznivců Indiánů ve venkovním sektoru. Neuplyne ani minuta a Štěpán Novotný využívá přečíslení po chybě domácího beka a dobře umístěnou střelou otáčí skóre na 2:1 pro Západočechy.  Brno sice okamžitě zvyšuje tlak a Tomáš Svoboda téměř vyrovnává, ale plzeňští dvě minuty před koncem druhé třetiny kontrují nevýraznou střelou Václava Pletky zkraje útočného pásma, která propadává Trvajovi mezi betony.

V úvodu třetího dějství se domácí opět prezentují zvýšenou snahou, která ale vede k lehkomyslnosti v obraně.  „Co to tam ten Kempný sakra předvádí?“ zlobí se jeden z diváků a není sám. O peprnější výrazy na tribunách není nouze. V dobré šanci Komety Lev netrefuje vůbec branku a následně Pletka po chytré nahrávce Straky zpoza brány zpracovává puk a nikým neatakován zvyšuje vedení Škody na konečných 4:1. Asi dvacet plzeňských příznivců (kteří tvoří zhruba polovinu sektoru hostí) zpívá klubové nápěvy a v absolutní extázi společně skáče, držíce si ramena. Modrobílí se už k závěrečnému tlaku nevybičují, ve vlastní přesilovce pět na tři působí zcela rezignovaně a tak Škoda udržuje bezproblémově vedení.

Stručný report ze zápasu je k dispozici zde.

Klíčová slova: hokej, Tipsport extraliga, HC Kometa Brno, HC Škoda Plzeň