22.04.2018 21:10


Komentář: Zábranský stvořil kolos silný po všech stránkách. Kometa má před sebou další výzvu

Autor: Ondřej Zoubek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Brněnští hokejisté obhájili mistrovský titul v extraligovém play off a dokázali to jako první od dvouleté nadvlády sparťanů v letech 2006 a 2007. Zvládli to s takřka nezměněným kádrem a s naprostou suverenitou. A nemusí to být jejich poslední slovo.

Fanoušci Komety oslavili zisk druhého titulu v řadě po pátém finále v Třinci. Foto: Ondřej Zoubek

Brno zaplavila po roce euforie. Po letech strádání v druhé lize a finanční nejistoty hokejová Kometa znovu vládne. Po vítězství 4:1 ve finálové sérii s Třincem získal klub z druhého největšího města v republice třináctý titul (v součtu s érou československé ligy) a v historickém pořadí se posunul do čela před Jihlavu. Brňané ztratili po cestě za dvěma trofejemi v play off jen čtyři utkání z osmadvaceti. To je úctyhodné. Dechberoucí.

Při pohledu na brněnskou soupisku by něco takového řekl jen málokdo. Ano, Martin Erat má za sebou více než devět set utkání v NHL a je ověnčen mnoha medailemi. Ondřej Němec je mistr světa, Martin Nečas jedna z největších nadějí českého hokeje. Ze zbytku už nikdo příliš nevybočuje, ale v tom tkví hlavní síla Komety. V týmové práci podpořené výkonem brankáře Marka Čiliaka, který se na finální fázi sezóny dvakrát připravil naprosto bezchybně.

Za tím vším stojí osoba Libora Zábranského, majitele klubu, který do Komety přišel v roce 2005 a doslova ji vytáhl z bahna. Věřil své vizi, získal věrné fanoušky, jimž v třistatisícové metropoli úspěšný sportovní celek dlouho chyběl, a v roce 2016 si sám stoupl na střídačku. Přivedl tam klidnou sílu, chladnou mysl a nezměrnou touhu vyhrávat. Kometa je pro něj jako dítě, jejím chodem žije čtyřiadvacet hodin denně. Takhle dokázal naočkovat i hráče.

Zábranský zažil ještě jako hráč neopakovatelnou zlatou horečku ve Vsetíně na přelomu tisíciletí. Valaši tehdy extraligu vyhráli pětkrát po sobě a po roční stříbrné odmlce sebrali ještě šesté zlato. Brněnský šéf nechtěl při play off o srovnání Komety a Vsetína slyšet. Hovořil o tom, že ve Vsetíně hrála polovina reprezentantů, že to byl jasně nejbohatší klub v lize, což dnes Kometa není. Měl pravdu, ale po druhém titulu se tato výzva otevírá. Navázat na vsetínskou éru. Zdá se to šílené, ne však nemožné.

Je zde silný předpoklad, že úspěšné mužstvo vydrží pospolu. Obsahuje kombinaci hráčů, kteří zde klidně mohou dohrát kariéru, a hráčů v rozletu, jimž nejlepší současný klub zatím nemusí být malý. Vedle A-mužstva zvítězili ve své soutěži také brněnští junioři a dali příznivcům Komety výborné znamení směrem do budoucna. Klub Libora Zábranského si dokáže vychovat vlastní hráče a na dobrou adresu může lákat další. Je to kolos, který jen tak někdo nepřetlačí.

Klíčová slova: Kometa Brno, Tipsport extraliga, hokej, play off, finále, Libor Zábranský, Oceláři Třinec, Vsetín, Martin Erat, zlato, komentář

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.