18.04.2020 16:58


Komentář: Z Paříže do Prahy za patnáct tisíc a čtyřicet dva hodin

Autor: Marie Červenková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Jedním z nejhůře postižených odvětví v současné koronavirové době je letecký průmysl. Z důvodu uzavření hranic je letový provoz značně omezen, což se také promítá do ceny letenek a délky letu. Běžně pořídíte letenku z Paříže do Prahy nanejvýš za tři tisíce korun a cestu zvládnete pohodlně bez mezipřistání za dvě hodiny. Dostat se z Paříže do Prahy je ale v době, kdy letecký provoz nad Evropou téměř kompletně stojí, výrazně komplikovanější a také dražší.

Létání v koronavirové době. Zdroj: Pixabay

Jednosměrná letenka z Paříže do Prahy se může vyšplhat na patnáct tisíc korun a let s několika mezipřistáními může zabrat až dva dny. Lze to ale brát pozitivně, pokud byste se rozhodli letět zítra z Paříže do Prahy, podíváte se navíc do německého Frankfurtu nad Mohanem a bulharské Sofie, můžete si tak udělat dvoudenní výlet. Pokud byste se museli z nějakého důvodu do Paříže vrátit, připravte si dalších sedmnáct tisíc korun a pevné nervy, cesta totiž zabere dvacet šest hodin, když se teda ještě nějaký z letů nezpozdí.

Jde samozřejmě o hypotetickou možnost, kterou byste mohli využít jen v případě, že máte druhý pas, jste diplomat nebo cizinec. Případně jste z různých důvodů pro stát momentálně natolik důležití, že máte nárok na výjimku ze zákazu vycestovat, který jinak platí pro všechny Čechy. Tato varianta, jak se dostat z Paříže do Prahy, ukazuje, jak rychle jsme kvůli koronaviru přišli o pohodlí při cestování, na které jsme byli dosud zvyklí. Možnost cestovat po světě, kterou jsme ještě před měsícem brali jako samozřejmost, se značně zkomplikovala.

Až se situace ve světě uklidní a začne se opět cestovat, budou si muset lidé zřejmě zvyknout na poněkud odlišný model než dosud. Omezení spojená s koronavirem jen tak nezmizí. V letadlech nebudou kvůli sociálnímu odstupu obsazovat všechna místa, prostřední sedačky budou pravděpodobně volné a letadlo nepojme tolik pasažérů, jako předtím. Levné letenky, které se prodávaly před koronavirovou krizí, se tedy jen tak nevrátí a s nízkonákladovým cestováním se můžeme na nějakou dobu rozloučit.

Koronavirová situace neovlivní jen ceny letenek, ale i čistotu vzduchu. Emise oxidu uhličitého z letecké dopravy letos vlivem omezení klesnou o jednu třetinu. Některé firmy by si navíc mohly uvědomit, že leteckou dopravu tolik využívat nepotřebují, proto by emise mohly klesnout i více. Lidé, kteří budou znepokojení z vyšších cen letenek, tak aspoň budou vdechovat čistější vzduch a žít v lepším životním prostředí.

Klíčová slova: létání, letecký průmysl, koronavirus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.