07.12.2020 18:26


Komentář: Víkendová derby aneb korodující Sparta a nekvalitní Opava

Autor: Jan Podmol | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Tvrdé souboje, vyhrocená atmosféra a neproměněné penalty. To vše nabídla dvě nejprestižnější derby v desátém kole české nejvyšší fotbalové soutěže. Zápas Opavy s Ostravou, slavné derby pražských „S“ a aktuální formu klubů okomentoval redaktor Stisku Jan Podmol.

Na minulý víkend se mohli fanoušci českého fotbalu těšit ještě o něco více než obyčejně. Desáté kolo Fortuna ligy totiž přineslo hned dvě utkání nesmiřitelných rivalů, jejichž měření sil je tradičním fotbalovým svátkem. V sobotu byl na programu zápas Opavy s Ostravou a o den později přivítala Sparta Praha na domácím hřišti konkurenta z hlavního města Slavii. I když na stadionech nemohli být kvůli špatné epidemické situaci žádní fanoušci, přinesla obě utkání mnoho zajímavých momentů.

Opava nedokázala využít přesilovku ani penaltu

Slezské derby je pro SFC Opava a Baník Ostrava mnohem víc než jen obyčejný ligový zápas. Oběma klubům se v této sezoně ale nedaří, což potvrzoval i výkon týmů na hřišti. Místo pohledné hry a krásných fotbalových momentů byl k vidění spíše tvrdý boj a zarputilost. Hostující Baník nakonec zvítězil 2:1 a zápas ukázal, proč je Opava jedním z hlavních kandidátů na sestup do druhé ligy.

Neproměnit penaltu a prohrát proti oslabenému soupeři, který hrál celý poločas pouze s deseti hráči, je trestuhodné a navíc ostudné. Musím říct, že výkon domácích hráčů nebyl špatný, většinu zápasu byli svěřenci trenéra Kováče lepším týmem. Jenže k čemu tohle všechno je, když neumíte dovést utkání do zdárného konce? Navíc je nutné říct, že baníkovci byli v karanténě a před utkáním naplno trénovali pouze pět dní. Opravdu nevím, co ještě Opava potřebuje, aby dokázala soupeře porazit.

Ani Ostravané nepředvedli dobrý výkon, ale na rozdíl od svého protivníka proměnili penaltu a ukázali alespoň náznaky kvality. A právě kvalita kádru je dlouhodobým problémem Opavy, který se naplno projevil právě v sobotu. Hráči základní sestavy sice splňují prvoligové parametry, ale z lavičky je nemá kdo doplnit. Náhradníci jsou sice talentovaní, ale stále velmi nezkušení hráči, kteří nemají potřebnou výkonnost.

V sobotu do hry zasáhl sedmnáctiletý Rataj, o rok starší Ščudla nebo devatenáctiletý Wybraniec. Tihle fotbalisté prostě nemohou konkurovat zkušeným mazákům, jako je například Fillo se dvěma mistrovskými tituly a angažmá v Anglii na straně Baníku. A na hřišti to šlo opravdu znát.

Po zápase řekl zklamaný opavský trenér Radoslav Kováč, že přemýšlí, jestli má jeho pokračování v klubu ještě cenu. Celý zápas své hráče povzbuzoval a energicky rozdával taktické pokyny. Své mužstvo připravil dobře, ale doplatil právě na úzký kádr. Prohra je pro něj velkou ránou. Jsem přesvědčený, že v Opavě to není o trenérovi, ale o penězích, které v klubu dlouhodobě chybí. Jenže pokud si chtějí Slezané udržet prvoligovou příslušnost i pro příští sezonu, budou muset v zimě posílit i přes špatnou finanční situaci. Jinak je čeká skoro jistý pád.

Železná Sparta opět rezaví, Slavii táhne objev sezony

O hodně lepší fotbalovou podívanou v neděli předvedli hráči Sparty a Slavie. Poprvé po dvanácti letech se hrálo v derby pražských „S“ o první místo a podle toho to vypadalo i na hřišti. Tempo zápasu i jeho kvalita byly na vysoké úrovni a fanoušci u televize se rozhodně nenudili. I v tomto zápase domácí tým neproměnil penaltu a nakonec si pro výhru dokráčeli hosté. Slavia na Letné vyhrála 3:0.

Utkání nastavilo zrcadlo oběma týmům, a zatímco Slavia dokázala, že je na správné cestě, sparťanský klub opět klopýtá. I když se na začátku sezony zdálo, že letošní ročník bude po dlouhých letech trápení konečně zase úspěšný, poslední ligová kola euforii sparťanů poněkud tlumí. Tři prohry v posledních čtyřech zápasech nejsou dobrou vizitkou.

Důvodem jsou především zranění opor, které v prvních kolech svůj tým táhly. Hložek a Štetina jsou však dlouhodobě mimo a trenér Kotal musí sestavu měnit prakticky každý zápas. Navíc ani zkušení fotbalisté v čele s kapitánem Dočkalem nepodávají adekvátní výkony. V nedělním zápase hráčům chyběla rychlost v přechodové fázi a nedokázali se vyvarovat zbytečným ztrátám míče. To byla dle mého názoru hlavní příčina prohry.

Sešívaní naopak ukázali svou herní pohodu, kterou si do utkání přenesli po postupu do vyřazovací fáze Evropské ligy. Soupeře předčili v kombinaci, rychlosti i důrazu v osobních soubojích. Hlavní osa mužstva je zkušená a hraje spolu dlouho, navíc je skvěle doplněná talentovanými nováčky. A právě Lingr se Simou, kteří do týmu úřadujícího mistra přišli teprve v létě, vstřelili všechny tři branky Slavie. Lingr ze sestavy dokonce vytlačil Stancia a dokazuje, že může být nadstandardním hráčem. Ještě lépe se jeví devatenáctiletý Abdallah Sima, který v posledních sedmi utkáních vstřelil stejný počet branek.

Dvě z nich dal právě v nedělním derby, ve kterém prokázal svou rychlost a skvělou hru hlavou. Domácí obránci si s ním prostě nevěděli rady. Nejsem sice zastáncem toho, aby se vynášeli do nebeských výšin hráči, kterým se povedlo pár zápasů, ale Sima přinejmenším naznačil svůj potenciál. Na budoucnost tohoto Senegalce jsem hodně zvědavý.

Nedělní zápas dokázal, že je Slavia o několik kroků dále před Spartou. Tu bych ale úplně neodepisoval a pořád si myslím, že se můžeme těšit na ještě velmi zajímavou bitvu o titul.

Klíčová slova: fotbal, derby, Fortuna liga, Opava, Ostrava, Sparta, Slavia

Fotogalerie">

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.