06.04.2018 14:23


Komentář: Videorozhodčí zbavují fotbal lidskosti

Autor: Jan Jakovljevič | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Je jasné, že hráči a fanoušci jsou nespokojení, když rozhodčí poškodí jejich tým. Není v tom ale ta krása sportu, že ho dělají lidé, i když čas od času udělají chybu, ptá se v komentáři redaktor Stisku Jan Jakovljevič.

Jako první z českých rozhodčích se u videa představil Roman Hrubeš. Foto: Ligová fotbalová asociace

Videorozhodčí postupně pronikají do fotbalového světa. Na první pohled se to nemusí zdát jako něco špatného, nežádoucího. Při bližším pohledu na tento krok se však není možné ubránit dojmu, jestli je jeho exekuce prováděná vhodně. Fotbaloví videorozhodčí totiž nerozhodují jen o regulérnosti gólů jako například jejich hokejoví kolegové. Mohou promluvit i do nařizování pokutových kopů nebo do udělování červených karet bez předchozího napomenutí v podobě žluté karty.

Podporovatelé zavedení videorozhodčích do kopané argumentují různě. Nejčastěji lze slyšet, že fotbal bude přijetím tohoto opatření férovější. Šéf FIFA Gianni Infantino také řekl, že přezkoumání situace u videa zápas nezdrží o více než devadesát sekund. Podle Infantina navíc vzrostla přesnost verdiktů ze třiadevadesáti na devětadevadesát procent – to vzešlo z výzkumu univerzity v Lovani.

Toto je asi ta nejnepochopitelnější věc vůbec. Kdo z vás by si myslel, že rozhodčí posoudí situaci správně v devadesáti třech procentech případů? Asi nikdo, neustále se jen mluví o tom, že chybují. Videorozhodčí možná o něco zvýší přesnost verdiktů, ale pokud chceme jejich pravomoci zachovat v současné podobě, je otázka, zdali jsou zapotřebí všichni ti rozhodčí delegovaní k utkáním – nestačilo by vlastně, kdyby se koukal jeden člověk na video a druhý chodil po hřišti a jen prováděl, co mu řekne jeho kolega do sluchátka.

Je možné se ptát, jaká je alternativa. Nápadů a možností se nabízí poměrně hodně. Ideální by bylo videorozhodčího omezit do podoby, v jaké funguje již dlouhou dobu v hokeji, kdy rozhoduje jen o tom, jestli hráč vstřelil gól podle pravidel – ve fotbale by se pravděpodobně zkoumalo to, jestli balon překročil celým svým objemem brankovou čáru.

Pokud bychom přece jen chtěli jeho pravomoci rozšířit, provedl bych to tak, jako tomu je v nejslavnější hokejové lize světa NHL. Tam mají v případě pochyb o verdiktu sudích trenéři možnost využít takzvanou „coach‘s challange“ (výzvu trenéra), po které rozhodčí přezkoumává situaci před dosažením branky na videu. V případě, že se podezření trenérů na provinění proti pravidlům nepotvrdí, trenér již tuto možnost v daném zápase nemůže znovu využít. V opačném případě mu zůstane i pro zbytek utkání.

A právě něco na způsob „coach’s challange“ by bylo mnohem lepší než aktuální videorozhodčí. Takové opatření by totiž natolik nezbavovalo fotbal lidskosti. Samozřejmě, že hráči a fanoušci jsou naštvaní, když sudí poškodí jejich tým. Kdo by taky nebyl. Ale není v tom právě ta krása sportu, že ho dělají lidé – i když čas od času udělají chybu? Nebo chceme, aby za nás jednoho dne hráli fotbal roboti jen proto, že i hráči budou chybovat?

Klíčová slova: Fotbal, NHL, VAR, videorozhodčí, FIFA, Infantino, Hrubeš, rozhodčí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.