05.03.2019 18:37


Komentář: Video jen pro trojlístek mocných. Je liga vůbec regulérní?

Autor: Ondřej Charvát | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Běží dvaadvacátá minuta zápasu, Bohemka se ujímá na domácím hřišti vedení po trefě Puskáče a favorit utkání Slavia má před sebou nelehký úkol skóre otočit. Tribuny v Ďolíčku bouří, trenér domácích Martin Hašek pumpuje vítězně paží a zelenobílí se radují. Střih. Za čtyři minuty je všechno jinak, Slavia se z penalty ujímá vedení a na hřiště se snáší kelímky od piva. Neptejme se, jak je tohle možné. Ptejme se, proč tohle není možné všude.

Ondřej Charvát. Autor: Martina Homoláková

Videorozhodčí (VAR) zatím fungují v české nejvyšší soutěží v hybridní fázi. Přítomni jsou pouze na třech zápasech v daném kole. Což v praxi znamená, že VAR řídí hlavně zápasy Plzně, Slavie a Sparty. Jak by vypadala tabulka, kdyby video kontrolovalo činnost hlavních rozhodčích při každém zápase? Jak by dopadl například zápas tohoto kola mezi Baníkem Ostrava a Zlínem, kdyby VAR byl na tomto klání přítomen a mohl posoudit faul Tomáše Poznara, který v dalším průběhu zápasu nakonec vstřelil vítěznou branku svého týmu? Na obě dvě otázky je odpověď jistá: Zcela jinak. „Vyškoleno je šest videorozhodčích, plus jedenáct hlavních. Během podzimu chceme vyškolit další tři na video a šest hlavních, aby se projekt mohl rozvíjet,“ sdělil před startem letošního ročníku ředitel ligy Tomáš Bárta redakci Sport.cz. I kdyby tedy měla liga hypoteticky začít s premisou, že na každém stadionu bude fungovat VAR, tak by asociace neměla dostatek proškolených sudí.  

Otázkou zde není, zda postupoval sudí Pavel Královec ve zmíněném incidentu při nařízení penalty špatně. Podle protokolu VAR jednal správně. Stojí v něm totiž, že rozhodčí má možnost využít VAR při vyhodnocení regulérnosti dosažené branky z těchto důvodů: míč se dostal za brankovou čáru, míč se ocitl mimo hrací plochu, došlo k provinění proti pravidlům před vstřelením branky (fauly), hra rukou, nebo ofsajdu. Situaci tedy skutečně předcházelo provinění proti pravidlům před vstřelením branky. Krch ve svém pokutovém území opravdu fauloval, a to půlminuty před tím, než se začal stadion radovat z trefy domácích. Nicméně pravdou je, že rozhodčí Královec stál u souboje Krcha s Masopustem, za který nakonec byla odpískána penalta, velmi blízko a situaci po uvážení přešel. Penalta tedy byla odpískána zcela pod taktovkou videorozhodčího, nikoliv proto, že by si hlavní rozhodčí nebyl odpískáním pokutového kopu jistý.

Penalta byla odpískána. Rozhořčení ze strany Bohemians je pochopitelné. Kdyby o víkendu nehráli se Slavií, ale například se Slováckem, tak by ze stejné situace šla Bohemka do vedení 1:0. Jednoduše proto, že by na stadionu nebyl přítomen VAR. Delegaci videorozhodčích na zápasy má v režii Komise rozhodčích vedená Jozefem Chovancem. Nemusí se dlouho připomínat jeho historie a fakt, že tento člověk za sebou žádnou zkušenost s píšťalkou v ruce nemá.

Nespokojení sálá hlavně nejen ze strany Bohemky, která byla poškozena jako poslední. „Je třeba nastavit pravidla, aby systém fungoval ku prospěchu fotbalu. Není přece možné, aby se video používalo jen někde a někdy,“ ulevil si v pozápasovém rozhovoru trenér domácích Hašek. A má pravdu. Systém videorozhodčího je v Česku stále ještě v plenkách, hledá nejen své uplatnění, ale i přízeň mezi fanoušky. Proti tomuto hybridnímu systému se mělo vystoupit ještě před startem soutěže. Tehdy si nikdo veřejně neuvědomil riziko napadení regulérnosti soutěže. A to jak v souboji o titul, tak v souboji o sestup. Slušelo by se říci, že po bitvě je každý generál. Nicméně po bitvě ještě zdaleka není. Do konce základní části zbývá odehrát sedm kol. Poté začne nástavbová část.

Klíčová slova: fotbal, videorozhodčí, Slavia, Bohemians

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.