15.05.2020 11:55


Komentář: Už dva měsíce firmy propouští a nezaměstnanost roste. Panika však zatím není nutná

Autor: Marie Červenková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Pandemie covid-19 je tu s námi už přes dva měsíce. Za tu dobu už jsme slyšeli nespočet zpráv o finanční krizi, nezaměstnanosti a propouštění. Je ale oprávněné neustále s propouštěním strašit? Podle dat Úřadu práce České republiky za poslední měsíce se situace zatím nezhoršuje tak rychle. Propouštění navíc nemusí být řešením krize.

Ilustrační foto: Už dva měsíce firmy propouští a nezaměstnanost roste. Zdroj: Pexels

Zaměstnanci představují pro firmy často největší náklad. Je tedy logické, že v době krize míří úsporná opatření právě na ně. Některé firmy už dokonce oznámily propouštění. Jenže kolik jich vlastně v celostátním měřítku je?

Dle dat Úřadu práce České republiky zatím není nutné dělat předčasné závěry. Za měsíc duben se počet uchazečů o zaměstnání zvýšil o 28 362 oproti březnu. Na trhu práce byl však stále evidován vysoký počet volných pracovních míst. Oproti březnu se snížil pouze o necelých deset tisíc.  Zvyšování nezaměstnaných a snižování volných pracovních míst zatím neznamená katastrofu. Čísla by se mohla měnit daleko rapidněji.

Pokud se také podíváme na nezaměstnanost z druhé strany, zjistíme, že skoro nulová nezaměstnanost není nutně jen pozitivní. V případě, že by skoro všichni lidé byli zaměstnaní a firmy nadále vytvářely nová pracovní místa, chyběla by na trhu práce volná pracovní síla. Což i během krize některé firmy stále hlásí. V porovnání s ostatními státy Evropské unie má Česká republika dle dat Eurostatu dlouhodobě nezaměstnanost nejnižší. Vůči ostatním státům EU jsme tak měli výhodnější počáteční pozici. 

Navíc je nutné si uvědomit, že propouštění firmám nemusí přinést vyšší profit rychle. Dokonce ho nemusí přinést vůbec. Pokud by firma propustila všechny nebo většinu svých zaměstnanců, bude muset vyplácet značnou částku za odstupné a další benefity. Vyplácení může trvat i několik měsíců, stejně tak jako současná krize. Navíc po návratu do běžného režimu bude firma zaměstnance potřebovat k rychlému nastartování. Zatím to vypadá, že si tento fakt většina firem uvědomuje.

Také díky opatřením jako je program Antivirus a dalším vládním programům nemusí docházet k masovému propouštění. Je však nutné některé z nich ještě vylepšit. Chybí jim rychlost nebo je jejich velikost nedostatečná. Pro nastartování firem je také potřeba, aby se postupně zrušila všechna restriktivní opatření v ekonomice. To ale záleží na vývoji koronavirové situace a na naší vládě, která jedná od vypuknutí pandemie zmateně.

Na vládě také záleží, za jak dlouho se provoz na hranicích vrátí do běžného režimu. Česká ekonomika je postavená na exportu a otevřenosti k ostatním zemím. Nezodpovědná vládní prohlášení o několikaletém uzavření hranic způsobila v byznysu zbytečnou nejistotu a nervozitu.

Právě tato nejistota a nervozita se pak přenesla na zaměstnance, kteří se teď bojí o své pozice. Je důležité si ale uvědomit, že kromě důvodu propouštět mají firmy také důvody a prostředky nepropouštět. Zatím tedy nemá smysl panikařit.

Klíčová slova: koronavirus, nezaměstnanost, propouštění

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Claudia | 19. 05. 2020, 10:43
Hi, We are wondering if you would be interested in our service, where we can provide you with a dofollow link from Amazon (DA 96) back to munimedia.cz? The price is just $79 per link, via Paypal. To explain what DA is and the benefit for your website, along with a sample of an existing link, please read here: https://justpaste.it/2ynzb If you'd be interested in learning more, reply to this email but please make sure you include the word INTERESTED in the subject line field. Kind Regards, Claudia
Barbara | 16. 05. 2020, 14:29
Hi, We'd like to introduce to you our explainer video service which we feel can benefit your site munimedia.cz. Check out some of our existing videos here: https://www.youtube.com/watch?v=zvGF7uRfH04 https://www.youtube.com/watch?v=MOnhn77TgDE https://www.youtube.com/watch?v=KhSCHaI6gw0 All of our videos are in a similar animated format as the above examples and we have voice over artists with US/UK/Australian accents. They can show a solution to a problem or simply promote one of your products or services. They are concise, can be uploaded to video such as Youtube, and can be embedded into your website or featured on landing pages. Our prices are as follows depending on video length: 0-1 minutes = $159 1-2 minutes = $269 2-3 minutes = $379 *All prices above are in USD and include a custom video, full script and a voice-over. If this is something you would like to discuss further, don't hesitate to get in touch. If you are not interested, simply delete this message and we won't contact you again. Kind Regards, Barbara