03.05.2020 17:48


Komentář: Úřady nestíhají. Lidé před nimi stojí ve frontách i hodiny

Autor: Marie Červenková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Úřady práce a finanční úřady posílily své týmy, přesto některé stále nestíhají včas vyřizovat veškeré žádosti. Kvůli vládním nařízením spojených s koronavirovou pandemií narostl počet nezaměstnaných a snížila se nabídka volných pracovních míst. Na úřady navíc chodí lidé ve finanční nouzi žádat o státní podporu. Těm se pak může stát, že se k nim kvůli vytíženosti úřadů peníze nedostanou včas.

Ilustrační foto: Úřad práce České Budějovice. Zdroj: Wikimedia Commons

Koronavirová pandemie zaměstnává pracovníky úřadů práce, kteří denně řeší problémy pendlerů (přeshraničních pracovníků, pozn. red.) a lidí, kteří jejím vlivem přišli o zaměstnání. Ačkoliv počet nezaměstnaných narostl v březnu jen mírně, zaměstnavatelé nabízí nižší počet volných pracovních míst. Plný dopad nynější krize lze podle ekonomů očekávat až v následujících měsících, kdy by mohla nezaměstnanost stoupnout až k deseti procentům.

Vláda v dubnu představila program Antivirus. Žadatelům slibuje finanční podporu firem a ochranu stávajících pracovních míst. Stát bude ve spolupráci s Úřadem práce České republiky podnikům zpětně vyplácet mzdy jejich zaměstnanců. Opatření by mělo zaměstnavatelům pomoci lépe zvládnout současnou situaci a nemuseli by tak své zaměstnance propouštět. Program je ovšem v určitých částech nedotažený.

Až dvě třetiny z více než patnácti tisíc žádostí jsou vyplněny chybně, což úřadům přidává další práci navíc. Kvůli přehlcení jejich zaměstnanci nestíhají veškeré úkony a lidé před úřady čekají ve frontách hodiny. I tento fakt ukazuje, že podmínky programu nejsou přesně vymezeny. Představitelé vlády navíc nezmiňují, že žádosti o podporu mohou být kontrolovány zpětně. Lidé tudíž budou muset zpětně odůvodnit, proč o podporu žádali, a pokud důvod nebude dostatečný, můžou jim úřady podporu zpětně odebrat.

Ačkoliv ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) na sociálních sítích pravidelně sdílí plány ministerstva a všechny ujišťuje, že se o ně postará, skutečnost se od politických prohlášení liší. V komentářích na sociálních sítích ministryně Maláčové se ozývá mnoho lidí, kteří netuší, na jakou podporu mají nárok, nebo je pro ně současná výše podpory nedostačující.

Kromě úřadů práce jsou žádostmi zahlcené také finanční úřady. Vláda rozhodla o posunu data odevzdání daňových přiznání za minulý rok, aby pomohla živnostníkům a snížila počet lidí mířících na finanční úřady. Přesto jsou jejich pracovníci vytížení, jelikož během dubna mnoho lidí zažádalo o vratku daně, kterou musel úřad vyřídit do konce měsíce.

Navíc se zaměstnanci zabývají také „korona" agendou spojenou s jednorázovým příspěvkem pro osoby samostatně výdělečné činné. Jelikož je takovýchto osob je v Česku více než milion, žádostí o příspěvek je mnoho. Ne všichni podnikatelé na tento typ podpory ovšem dosáhnou. Kdo všechno státní podporu získá, jaká bude její výše a zda podnikatelům podpora zůstane, je zatím nejasné.

Klíčová slova: koronavirus, úřady práce, nezaměstnanost

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.