26.04.2020 08:01


Komentář: Proč se živnostníci bojí žádat o pětadvacítku? Na vině jsou povrchní pravidla a kontroly

Autor: Tomáš Pánek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Řada živnostníků se nároku na bonus raději vzdá, než aby měli problémy s úřady. Pravidla jsou nastavena až podezřele obecně. Kombinace zlých ekonomických časů, stále vyššího schodku státního rozpočtu a nynější vlády dává napovědět, že živnostníci budou na ráně hned, jakmile krize skončí.

Živnostníci mohou žádat o kompenzační bonus ve výši 25 tisíc korun, autor: Pixabay

Vládní galimatyáš ohledně výroků jednotlivých ministrů nemá obdoby. Nicméně heroický výkon přichází až s narativem Andreje Babiše a vládní záchranou tisíců mrtvých. Premiér se začíná po malých krůčcích proměňovat v Pána světla ze seriálu Hra o trůny, který dokázal oživovat mrtvé. Většina lidí ale nechce věřit na zázraky, když vidí spolupráci vládních představitelů, a proto se spoléhají sami na sebe. V jaké situaci se nachází živnostníci s žádostí o bonus, o kterém se říká, že na něj dosáhne téměř každý?

Rozhodnutí, před kterým momentálně stojí řada živnostníků, připomíná soutěžní pořad Chcete být milionářem? Před soutěžícími stojí otázka za pětadvacet tisíc korun a zdá se, že se rozhodli využít nápovědu 50 na 50; nyní stačí odpovědět pouze ano či ne. Vypadá to jako ideální scénář uzavřené otázky, nicméně ve hře je více než jen výhra. Vláda má v roli moderátora sofistikované nástroje, kterymi soutěžícího v odpovědi ještě více znejistit. Řada živnostníků se nároku na bonus raději vzdá, než aby měli problémy s úřady a vystavovali se tak možnosti kontroly v následujících třech letech. V takovém případě by museli prokázat nárok na příspěvek.

„Pokud OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná) nemohla svou činnost zcela nebo zčásti vykonávat nad míru obvyklou, a to v důsledku ohrožení zdraví souvisejícího s výskytem koronaviru nebo krizových opatření vlády, a není účastna nemocenského pojištění jako zaměstnanec, nemusí se vrácení vyplaceného bonusu obávat," uvedla ministryně financí Alena Schillerová. Právě zde se ale ocitáme na tenkém ledě. Dává smysl, že pomoc pro OSVČ má být primárně pro ty, které opatření související s koronavirem opravdu zasáhlo. Uzavření podniku, nemožnost se potkávat s klienty, zrušení zakázek: to jsou všechno relevantní důvody, které by měly projít. Nicméně žijeme v jednadvacátém století a finanční správa nám může oponovat. Mohli jsme se za klienty přesunout do on-line prostředí. Nutno podotknout, že ne každý tomuto způsobu práce fandí a proto se ocitáme uzavřeném kruhu prokazování, zda se s námi dotyčný nechtěl sejít ani na internetové platformě.

V období, kdy se už podruhé prohlubuje schodek státního rozpočtu, si vláda nenechá ujít žádné příjmy. Finanční správa má kontrolní nástroje, jež dlouhodobě využívá při vyplácení prostředků žadatelům. Podobné nástroje bude kontrola využívat i v případě nároku na bonus pro OSVČ, nicméně na co bude zaměřovat nejvíc není jisté. Na koho však kontroly budou mířit nejvíce? Půjde  o pětadvacítky.

Pravidla jsou nastavena až podezřele obecně, a proto se i někteří poctivci raději nepřihlásí. Lidé se mohou přihlásit alespoň o část bonusu, a nebudou tak první na ráně. Protentokrát bych se nedržel rčení, že pod svícnem je největší tma a opravdu si raději řekl, zda mi případný podvod stojí za pár tisíc korun. I kdybych neměl nárok na pětadvacítku, ale dostal ji bez problému, současná vláda si peníze na lidech stejně vždy vybere jinde.

Klíčová slova: OSVČ, bonus, finance, Schillerová

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.