29.11.2020 23:52


Komentář: Nekonečné trápení pardubického hokeje

Autor: Lukáš Marek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Již osm let tradiční hokejová bašta marně čeká na úspěch. Za tu dobu se pardubické Dynamo dostalo do čtvrtfinále jen třikrát. Oproti tomu čtyřikrát bojovalo o udržení v nejvyšší soutěži. Petr Dědek jako nový majitel klubu v létě ohlásil éru návratu do extraligové špičky. Obrátit nepříznivý vývoj však bude těžší, než si představoval.

Nové logo, ale stále stejné problémy. Foto:www.hcdynamo.cz

Pardubice - Když byl na jaře roku 2012 Zbyněk Kusý odvolaný z postu generálního manažera pardubického hokejového klubu, vzbudilo to velký rozruch. Architekt zlaté éry byl tenkrát bez vysvětlení svržený jen pár dní po oslavách třetího mistrovského titulu získaného za posledních sedm let. Nový manažer Ondřej Šebek si na startu extraligové sezony v roce 2013 vytyčil cíl vytvořit z úspěšného klubu jednu z nejsilnějších značek v Evropě. To se ale nestalo. Naopak, přesně v tu chvíli začal pád do hokejového suterénu.

Kusý byl silným zákulisním hráčem, který uměl získávat prostředky. V Pardubicích se za třináct let jeho působení tvořily největší ligové rozpočty. Dvakrát došlo k přestavbě stadionu a pětkrát se hrálo extraligové finále. V kuloárech se spekulovalo o tom, že si tehdejší majitel Roman Šmidberský s jeho nečekaným odvoláním sliboval úsporu financí. Klub však od té doby ztratil koncepci, vizi a lidi, kteří by ho byli schopni řídit podobným způsobem. Rozpočet se postupně propadl téměř až na polovinu a Dynamu hrozila na podzim roku 2013 insolvence. Ruku v ruce se s menším přílivem peněz začaly výrazně zhoršovat i sportovní výsledky.

Pardubičtí hokejisté museli čtyřikrát zachraňovat extraligovou příslušnost, dvakrát dokonce v baráži. Jediným opravdovým nedostatkem působení Kusého byla nepříliš rozvinutá práce s mládeží, což se projevilo především po odchodu výrazných opor. Novému vedení se nedařilo hráčský kádr vhodně doplňovat a nevytvořila se ani základní kostra týmu. Od sezony 2012/2013 se v klubu vystřídalo osmnáct trenérů. Pouze Miloš Holaň a Zdeněk Venera vydrželi na tomto postu celý rok. Je unikátní, že klub v tak chaotickém rozpoložení nesestoupil do nižší soutěže a čtyřikrát se na poslední chvíli zachránil. Ať už Dynamo vlastnil Šmidberský, nebo město Pardubice, nedařilo se nalézt úspěšného lídra na hřišti ani v kanceláři. Kusý zemřel v devětačtyřiceti letech v roce 2015. 

Dalším aspektem postupného úpadku klubu s téměř stoletou historií je vnitřní atmosféra. Klub sám sice nic takového nepřiznal, ale různé podivné aféry vypovídaly o nesprávně nastaveném pracovním prostředí. Spor mezi trenéry a hráči vedl k výpovědi kapitána mistrů světa Tomáše Rolinka i vyřazení brankáře Brandona Maxwella. Tehdejší vedení uvádělo nesmyslné důvody výpovědí. Podivná spirála se roztočila i kolem alkoholu a drog. Petr Čáslava jako minoritní spolumajitel klubu a někdejší obránce ještě v době svého hráčského působení řídil auto pod vlivem kokainu. Nebyl však z mužstva vyřazený. S Adamem Svobodou, který v opilosti způsobil autonehodu, klub formálně rozvázal spolupráci, aby ho později zase najal jako osobního trenéra brankářů. Svoboda na jaře 2019 spáchal sebevraždu. Souhrn veřejně známých skutečností spolu s absencí klubového lídra a motivace k úspěchům vytvořil podhoubí pro situaci, do které se pardubické Dynamo dostalo. Mnohdy se hovořilo o zvratu situace, ale ten se nikomu v daném prostředí nepodařil.

Na jaře přišel klub zachránit nový majitel Petr Dědek, který po dlouhých jednáních od města slavnou značku odkoupil. S jeho prostředky se do Pardubic podařilo přivést Michala Vondrku se Stěpanem Zacharčukem a v létě se jako hlavní posila vrátil ze zahraničí i Jakub Nakládal. Do vedení byl dosazený Ondřej Heřman, poslední činovník z dob Zbyňka Kusého. „Jsem přesvědčený, že dnešním dnem začíná nová úspěšná kapitola pardubického hokeje,“ řekl v červnu na tiskové konferenci Dědek. S heslem „Zpátky do sedla“ chtěl pomoct Pardubicím očistit jejich klenot. V současnosti se však po odehrané čtvrtině základní části nejvyšší hokejové soutěže Dynamo krčí na chvostu tabulky a je jediným celkem s odvolanými trenéry. Elitní útočník Robert Kousal byl pro podezření za řízení pod vlivem psychoaktivní látky prozatím vyřazený z týmu. Komunikaci vedení s věrnými příznivci neprospěla ani neschopnost vysvětlení změny loga. V něm zmizel kůň, tradiční součást klubové identity, což vyvolalo poměrně bouřlivou odezvu fanoušků.

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se podařilo zmíněný vývoj zvrátit. Jako krok správným směrem se jeví postavení klubových legend do trenérského štábu Richarda Krále. Sezona je nesestupová a je třeba utvořit nové prostředí, ve kterém hráči naplní svůj potenciál. Pokud nebude panovat shoda na společném cíli, nepomůže ani velký kapitál a odhodlání současného majitele. Pro pardubický hokej bude kromě vybudování charakterního mužstva klíčové i nalezení nových osobností do kanceláře. Zatím se na postech střídají lidé spjatí s předcházejícím obdobím. Jestliže se má Dynamo odlepit ode dna, potřebuje kompletní rekonstrukci vnitřních struktur a nastavení dlouhodobé koncepce.

 

Klíčová slova: Dynamo Pardubice, úpadek, hokej, Zbyněk Kusý

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.