03.05.2018 14:52


Komentář: Medailové sucho má ukončit mužstvo tajemných. V Dánsku může překvapit, ale také vybuchnout

Autor: Ondřej Zoubek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Trenér Josef Jandač absolvuje s českým týmem poslední mistrovství světa. Do Dánska vzal šestnáct hráčů, kteří si na světovém šampionátu zahrají poprvé. Odhadovat dopředu možnosti tohoto mužstva je zrádné. Pokud se na začátku chytí a ve čtvrtfinále předvede heroický výkon, může po šesti letech přivést medaili. V opačném případě hrozí klidně nejhorší výsledek v historii.

Na posledních dvou šampionátech končili Češi se sklopenými hlavami už ve čtvrtfinále. Foto: Twitterový účet Hokej.cz

S ohledem na počet získaných medailí z posledních velkých turnajů je na tom český hokej od rozdělení vůbec nejhůře. Cenný kov přivezla ze světového šampionátu naposled parta trenéra Aloise Hadamczika, a to v roce 2012. Uplynulo šest let, Češi od té doby pronikli do bojů o medaile jen dvakrát (v součtu s letošní olympiádou třikrát). A ve všech případech skončili čtvrtí. Dlouhý půst se nepovedlo ukončit ani kouči Josefu Jandačovi, který vede reprezentaci druhým rokem. Po této sezoně na 99 procent končí. Domluvil se s ruským Magnitogorskem, a byť se jeho nástupce stále hledá, je krajně nepravděpodobné, že by Jandač seděl na dvou židlích.

Nadcházející mistrovství světa v Dánsku tak bude nejspíš Jandačovým posledním, velmi zjednodušeně řečeno, nemá de facto co ztratit. Do širší nominace na šampionát zařadil osmadvacet hráčů, z nichž rovnou šestnáct si na mistrovství zahraje poprvé. Je to mužstvo tajemné, které může uhrát doslova jakýkoliv výsledek. V mladících Martinu Nečasovi, Filipu Chytilovi, Martinu Kautovi či Filipu Pyrochtovi se skrývá velký potenciál dobudoucna. Bude ale víc mladická dravost, anebo zkušenosti českých protivníků?

Švédové složili mužstvo, stejně jako vloni, převážně z ostřílených hráčů NHL. Rusové sází zase na sehranost hokejistů Petrohradu a CSKA Moskva. Silný tým složili letos také Američané. O Kanadě netřeba mluvit a počítat se musí i s Finy. Češi budou zranitelní hlavně v obraně. Spoléhá se na Radka Gudase, Michala Jordána, možná Libora Šuláka. Doplňují je však zelenáči z extraligy. Velká neznámá. Hráči, kteří si mezinárodní hokej vyzkoušeli v přípravě před mistrovstvím a na Švédských hrách (ještě bez Gudase, Jordána či Šuláka) viditelně nestíhali. V Kodani si budou muset hodně rychle zvyknout, věřit útočné produkci a jistým brankářům.

Na výkonech gólmanů Pavla Francouze a Davida Ritticha bude tým stavět. Potřebnou zkušenost dodají kapitán Roman Červenka a Tomáš Plekanec, jediní třicátníci. Plekanec přiletěl navdzory vyčerpávající sezoně s trejdem k největšímu rivalovi (z Montréalu do Toronta), navzdory nešťastnému vyřazení v play off a navzdory tomu, že vloni po nepovedeném představení v Paříži mezi řádky oznámil reprezentační konec. Patří mu obdiv, opět nenechal národní tým ve štychu. Po kolikáté už? Dost záleží na tom, co předvedou další hráči ze zámoří, Radek Faksa, Dmitrij Jaškin a Tomáš Hyka. Aby Češi mohli uspět, musí to tam těmto útočníkům padat.

Jandač si dovolil velký luxus v podobě vynechání detroitského tvrďáka Martina Frka a nevzal ani Filipa Zadinu, pravděpodobně již brzy nejvýše draftovaného Čecha poslední dekády. Místo nich se budou rvát jiní. V prvních šesti dnech se v Kodani střetnou se Slováky, Švédy, Švýcary a Rusy. Nic lehkého na rozjezd. Pokud Češi neporazí východní sousedy a reprezentaci helvétského kříže, mohou se dostat do pořádné kaše. V takovém případě by hrozil nejhorší výsledek v dějinách, tedy nepostup do čtvrtfinále. Naopak pokud Češi houževnaté Slováky a Švýcary zdolají a třeba oberou i favorita, mohli by mezi nejlepšími osmi rozhodně překvapit.

Pochopitelně by rádi zopakovali jízdu svých předchůdců z roku 2010. Do Německa tehdy odjela podceňovaná parta hokejistů z Evropy, kouč Vladimír Růžička nasčítal pětadvacet omluvenek. Češi poprvé v historii prohráli s Norskem, ale pak se odrazili k neuvěřitelné, a zatím poslední, zlaté jízdě. Srovnání (bohužel) není úplně na místě. Hlavní síla spočívala před osmi lety v pevné obraně, jež inkasovala jen zřídkakdy. Letos se defenzivní podívaná v zápasech českého týmu příliš nedá čekat. Jako každý rok bude platit, že o úspěchu či neúspěchu rozhodne čtvrtfinále, ale Čechy bude zajímavé sledovat od počátku. Překvapí, anebo vybuchnou?

Klíčová slova: hokej, komentář, Ondřej Zoubek, publicistika, MS v hokeji 2018 v Dánsku, Josef Jandač, česká hokejová reprezentace, skupina A

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.