05.12.2016 17:15


Komentář: Hledá se šampion. Proč bude Nico Rosberg formuli jedna chybět

Autor: Filip Drybčák | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Formule jedna v posledních pár letech vystavovala své fanoušky mnoha zkouškám, co všechno snesou. Když už se situace jakž takž uklidnila, seriál najednou opouští čerstvý šampion Nico Rosberg. Jeho odchodem vzniká překonatelné, ale nepříjemné vakuum.

Autor: MERCEDES AMG PETRONAS

Německý pilot formule jedna Nico Rosberg letos završil své desetileté působení v královně motorsportu mistrovským titulem. Namísto oslav a plánů na obhajobu překvapil čerstvý šampion prohlášením, že opouští závody formule jedna. Do nezáviděníhodné pozice postavil jak svůj tým, fanoušky, tak i samotný seriál. 

Historie pár takových případů pamatuje, přestože nejmladšímu z nich už narostly dlouhé vousy. Posledním šampionem, který uvolnil trůn hned po jeho zisku, byl Alain Prost po sezóně 1993. Rok před ním se podobným způsobem rozloučil Nigel Mansell (oba odešli shodou okolností ze stejného týmu). Následuje dlouhá mezera až do padesátých let. Po sezóně 1958 pod vlivem smrtelných nehod svých kolegů ukončil kariéru Mike Hawthorn, který krátce na to zemřel při běžné dopravní nehodě. Zvláštním případem je šampion roku 1970 Rakušan Jochen Rindt. Ten zahynul během sezóny, ale soupeři nestačili smazat jeho náskok v čele mistrovství a Rindt se tak stal šampionem in memoriam.

Rosbergův krok se setkal s rozpačitou odezvou. Málokdo jej podpořil… ale málokdo i otevřeně nesouhlasil. Pro formuli jedna to každopádně není dobrá zpráva. Po několika letech nejistot a neustálých změn předpisů potřebuje seriál stabilitu více než cokoli jiného. Odchod nového mistra světa jí nepřidá. Navíc vedle Rosberga uklidí overal do skříně i dva fanoušky velmi oblíbení veteráni Jenson Button a Felipe Massa.

Rosberg bude chybět i jako osobnost. Díky šarmu, inteligenci, vtipu a osobitému kouzlu ho často vyhledávali novináři, natočil mnoho reklam a spotů. Na trati ale dlouho bojoval s uznáním svých schopností jak ze strany odborníků, tak fanoušků. Svědčí o tom fakt, že letos jen jednou vyhrál ve fanouškovské anketě Jezdec dne.  Jeho image a vystupování není tak výrazné a provokativní, aby na sebe neustále strhával pozornost, takže zůstával ve stínu extravagantnějších soupeřů. Ani na tratích si sympatie nezískával, protože fanoušky více baví zatáčka projetá smykem než uměřená soustředěná jízda, kterou předváděl on. Jeho příznivci se tak často rekrutovali z těch lidí, kteří nepřáli titul jeho konkurentům.

Odchod zároveň rozpoutal obrovský zájem o Rosbegovu sedačku. Mistrovská stáj Mercedes totiž v posledních letech představovala takřka stoprocentní jistotu titulu. Její vozy si jezdily vlastní ligu, takže poslední tři šampioni řídili právě Mercedes. Přestože se příští rok významně mění technické předpisy, patří německá stáj stále k velkým favoritům. Jednání se rozeběhla, zatím ale není jasné, kdo se stane kolegou Lewise Hamiltona. Ten může mít z této zprávy asi největší radost, protože Rosberg mu tímhle hezky zametl cestu k dalšímu titulu.

Formule jedna Rosbergovo rozloučení se závody překoná, v minulosti mnohokrát čelila odchodu významnějších veličin… a přestála to. Ochudí se ale o jednoho z nejcharizmatičtějších jezdců posledních let.

Klíčová slova: formule 1, Rosberg, Mercedes

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.