13.04.2013 11:57


Koleje VUT rozzářily tisíce světelných diod

Autor: Tereza Chaloupková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Studenty zabavila pod Palackého vrchem světelná show plná motivů ze známých filmů a počítačových her. I přes nepřízeň počasí jich hodinu trvající program přilákal až šest tisíc.

Autor: Tereza Chaloupková

 

Světelná show se ve středu po roce vrátila do Brna pod Palackého vrch a rozdováděla několik tisíc studentů. Některé natolik, že padaly veřejné žádosti o ruku. Není se co divit, vždyť ústředním motivem hodinové show, kromě Jamese Bonda, Rockyho a jiných nehynoucích hrdinů, bylo tepající srdce.

Už vůbec se dostat na místo show bylo velké umění. Na zastávce dvanáctky se čekalo v pěti řadách, prakticky všichni cestující byli studenti a přepadávali z chodníku do kolejiště. Tramvaj sice přijela už téměř plná, ovšem nikdo to takhle ze začátku nehodlal vzdát a všech pět řad se do ní stejně vměstnalo. Vevnitř byl nejenom nedostatek místa a kyslíku, ale i akutní absence žvýkaček. Člověk jako by si udělal nedobrovolný průzkum, co měl který student ten den k večeři. Naneštěstí se vystupovalo až na konečné, takže k sardinkám uvnitř tramvaje se každou zastávku připojili další dva nebo tři odvážlivci, kteří nedbali nadávek a výhružek ozývajících se z jejích útrob.

Jedna z animací v oknech budovy kolejí VUT , Autor: Tereza Chaloupková

Následovala cesta, lépe řečeno cestička, přes pole. Po úzkém chodníku uprostřed obrovského blátivého pole se lidé štosovali do dvojic, vypadalo to jak ve filmech o Harrym Potterovi. Dav mířící ve tmě a mlze do neznáma. Naštěstí po pár uklouznutích do bláta se začaly ozývat ohromné dunící reproduktory a zanedlouho vykoukl panelákový blok s různě barevnými a blikajícími okny. To byl správný směr. Celá akce začala už v pět hodin odpoledne vystoupením několika studentských kapel. Ale největší nával nastal právě těsně před devátou, kdy měla vypuknout hodinová světelná show míchající motivy ze známých filmů a počítačových her. Moderátor se sice snažil upoutat pozornost a rozproudit dav, ale stejně každého zajímalo, kde si sehnat pivo a jak si vybojovat místo s perfektním výhledem na barevná okna kolejí.

A dobře, že za sebe nechal mluvit šestnáct tisíc diod umístěných za okny pokojů. Šest tisíc studentů utišily hned první tóny a první dynamické obrazce. Každá známá melodie vyvolávala rytmické vlnění všech přihlížejících a vtipné animace spouštěly výbuchy smíchu. Na budově se postupně objevil Batman, James Bond, Indiana Jones a Krotitelé duchů. Hrátky se světly a barvami pak podkreslovaly hity současného popu jako Harlem Shake a Gangam Style, a na to studenti slyší. Ke konci si organizátoři připravili ještě přídavek. Jako by tušili, že dav předčasný konec vypíská.

„Bylo to super! Úplně úžasné!“, popisuje svoje dojmy prokřehlá Slovenka Ola. „Jen škoda toho bláta, chudáci moje boty,“ dodala. I mezi organizátory panovala po světelné show především spokojenost. „Letošní Light show byla jiná díky lepší technice světel. Umožnily nám využit kompletní paletu barev. I přes původní nepřízeň počasí se na kolejích Pod Palackého vrchem sešlo šest tisíc lidí, což je asi maximum, které se do areálu vejde,“ přiblížila akci organizátorka Martina Čmielová.

Ještě než light show skončila, vyprosil si jeden z povzbuzených studentů u moderátora, aby mohl požádat přede všemi svou dívku o ruku. Ona kupodivu přišla na pódium a souhlasila. Předtím však nechal moderátor hlasovat přihlížející, zda má tu lukrativní nabídku přijmout, nebo zda její přítel kapánek přebral. Nehledě na irelevantnost volby je studentský dav podpořil na jejich vzájemné cestě životem a hned se začaly rojit další páry se stejným nápadem. Ale to už moderátor raději akci ukončil a všechny poslal na speciální rozvozy směrující na afterparty do centra.

Projekt Light show má v České republice ještě dvě zastávky. Šestnáctého dubna v Českých Budějovicích a osmnáctého v Praze. Těmi, kdo celou světelnou show opravu „dělají“, jsou studenti Polytechnické univerzity z polské Vratislavi. Podobné projekty organizují již šest let a sklízí jeden úspěch za druhým. Martina Čmielová z organizace Kolejroku.cz doufá, že v příštích letech spolupráce s polskými studenty bude pokračovat a světelnou show se tak podaří přinést do Brna každoročně.

Klíčová slova: Brno, light show, kolejroku.cz, VUT, Palackého vrch

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.