16.03.2014 13:49


Koleje, privát či dojíždění: kde student ušetří nejvíce

Autor: Alžběta Nečasová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Období života, kdy člověk studuje na vysoké škole, znamená pro většinu studentů také velkou finanční zátěž. Nejen kvůli osamostatnění se od rodičů. Ale především proto, že velká města, ve kterých univerzity sídlí, jsou plná finančních pastí na studenty. Počínaje bydlením.

Brno – Koleje jsou první volba studentů, kteří se stěhují za studuiem do větších měst. Brněnské univerzity provozují každá hned několik takových zařízení. Rozdíl je pak v dostupnosti do centra či vybavení koleje. Ačkoliv se ceny v předchozích letech zvyšovaly o pár korun, není to součást žádnéého plánovaného zdražování. „Cena ubytování se odvíjí především od cen energií. Nemůžeme tak říci dlouhodobě dopředu, jak moc se budou měnit ceny výhledově třeba za dva roky,“ uvedla ředitelka správy kolejí Mendelovy univerzity Jana Hradská. Tato univerzita má přitom o deset až patnáct korun nižší cenu za noc než jiné vysoké školy v Brně. Studenti Vysokého učení technického (VUT) či Masarykovy univerzity za noc zaplatí až něco kolem sta korun v závislosti na tom, s kolika lidmi se dělí o pokoj a sociální zařízení. Studentka Masarykovy univerzity před jednou z univerzitních kolejí v Tvrdého ulici. Foto: Alžběta Nečasová

Ačkoliv studenti Mendelovy univerzity patří mezi ty spokojenější s podmínkami bydlení na kolejích, jiní studenti z VUT či Masarykovy univerzity už tak nadšení nejsou. Podle Hradské to ale nemá vliv na množství studentů, žádajících o koleje. „Množství takových studentů nijak neklesá ani nestoupá a myslím, že je to všude stejné,“ dodala Hradská.

Vysoké učení technické při počtu studujících kolem dvaceti tisíc nabízí lůžka na kolejích jen asi pro třetinu z nich, na Masarykově univerzitě je pak tento podíl ještě menší. Studuje na ní asi třicet pět tisíc studentů a ubytování na kolejích nabízí asi čtyřem a půl tisícům z nich. I v tomto si Mendelova univerzita stojí nejlépe. Ubytování každý rok nabízí více než dvěma a půl tisícům svých studentů. 

Mezi ty, kteří si zvolili život na koleji, patří i Milan Rousek, který studuje první ročník Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity. Bydlí na koleji na náměstí Míru, kde žije mnoho lidí z jeho rodného města Náchoda. Kolejní nájem ho stojí i s poplatky za spotřebiče či internet osmnáct set měsíčně. Nevýhodou pak ale je společné sociální zařízení pro celé patro. Člověk se tedy dělí o koupelnu s dalšími šedesáti studenty. „Pro někoho, kdo má rád své soukromí, se koleje asi nevyplatí. Rozhodně ne kolej jako je náměstí Míru, kde je slyšet úplně všechno,“ řekl Rousek. Patří však mezi ty šťastné studenty, které měsíčně bydlení stojí méně než dva tisíce korun. 

I proto se Klára Bílková, která druhý rok studuje na Masarykově univerzitě, rozhodla už na začátku prvního ročníku pro možnost bydlení v nájemním bytě. „Bydlím na privátu se třemi spolubydlícími. Sice zaplatím tři tisíce korun měsíce, ale je tu klid, mám vlastní kuchyň a koupelnu. Celkově mi to připadá výhodnější než koleje v Brně,“ vysvětlila Bílková.

Na jedné straně je tedy komfort, který soukromé bydlení nabízí, na straně druhé je pak nutnost smířit se s vyšším měsíčním nájmem. Jiří Doležel, jeden z majitelů bytu, který pronajímá studentům, vysvětluje cenu nájmu především jako nutnost „Pokud se člověk rozhodne pronajímat byt studentům, musí počítat s investicí do vybavení. To se samozřejmě může kdykoliv rozbít a je třeba koupit nové. Pak je nutné k měsíčním nákladům přičíst energie a v neposlední řadě chce člověk také něco vydělat.“ Přiznává, že ačkoliv ví, že by mohl byt pronajímat o pár set korun levněji, neudělá to. Podle Doležela se také ceny bytů budou v budoucnu ještě zvyšovat.

Krajním řešením bydlení studentů pro některé může být dojíždění z rodného města, které je někdy vzdáleno i několik desítek kilometrů. Mezi takové patří Nikola Tomková, která první dva roky studia dojížděla do školy ze Zlína. „Školu jsem většinou měla jen párkrát týdně, takže mě dojíždění stálo něco kolem dvou tisíc. Stále to bylo méně než bydlet v Brně, kupovat si šalinkartu a další věci,“ řekla Tomková. Teď už ani ona nezvládá kvůli špatnému rozvrhu dojíždět ze svého rodného města.

Klíčová slova: bydlení, koleje, studenti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.