04.04.2019 12:59


Koleje od září podraží. Důvodem je zvýšení cen energií a minimální mzdy

Autor: Kamila Jablonická | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Stávající i nové studenty ubytované na kolejích Masarykovy univerzity čeká od září několik novinek. Jedna z nich je nárůst cen kolejného. Ceny za studentské bydlení rostou dlouhodobě, příspěvek na ubytování však zatím zůstává stejný.

Brno – Zvýšení kolejného se týká všech kolejí Masarykovy univerzity. Podle manažerky provozu ubytovacích služeb Jany Hradilové tak správa kolejí a menz reaguje na nárůst cen energií a zákonné zvýšení minimální mzdy. Studenti si od září za ubytování na koleji měsíčně připlatí od 90 do 180 korun. Změna ceny závisí na konkrétních kolejích i typu pokoje. Koleje podražily i vloni. Tehdy se jednalo o korunu za noc, měsíční nárůst byl tedy jen okolo třiceti korun.

Studentka druhého ročníku psychologie Lenka Stodolová se o zvýšení dozvěděla prostřednictvím internetu. Na koleji ale plánuje zůstat i příští rok.  „Je to levnější než byt. To je pro mě důležité. A taky je tu tělocvična, což beru jako velké plus, protože ušetřím za posilovnu,“ popsala Stodolová výhody bydlení na koleji Klácelova. Dodala však, že nynější částka jí připadá přiměřená, proto nevidí důvod, proč by se měla zvyšovat.

Studenti, kteří nemají trvalé bydliště na území Brna, dostávají od školy příspěvek na ubytování. Ten se pohybuje okolo tří tisíc korun za semestr, peníze přiděluje univerzitě ministerstvo školství. „Podle této přidělené částky a počtu studentů, kteří potvrdí splnění podmínek pro přiznání stipendia, se vypočte výše stipendia. V každém stipendijním období se tedy částka trochu liší,“ uvedla administrátorka ubytovacích stipendií Karolína Ivánková z rektorátu Masarykovy univerzity. Zvýšení tohoto příspěvku se v dohledné době neplánuje. „Návrh na navýšení peněz na ubytovací stipendia jsme zatím nezvažovali, nemáme v tomto směru ani podnět z vysokých škol,“ řekla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Další změny, které začnou platit v příštím akademickém roce, se týkají organizačních záležitostí. Smlouvy o ubytování budou studenti podepisovat pouze elektronicky. K novinkám patří i zkrácení nynější dvouměsíční výpovědní lhůty na jeden měsíc, což studentům poskytne větší volnost při rozhodování o změně bydlení.

Klíčová slova: koleje, zdražení, studentské bydlení, ubytovací stipendium

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.