20.05.2014 19:27


Kolej, nebo byt?

Autor: Doležalová Markéta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Bydlení na koleji a privátě je nepochybně v mnoha ohledech jiné. Každý student, který nenavštěvuje školu poblíž svého domova, se musí rozhodnout, kde bude trávit dny a noci svých studentských let. Pečlivě by měl zvážit všechna pro a proti.

Každý člověk je jiný a je zcela jasné, že mu bude vyhovovat jiná forma bydlení. Každý typ přináší své výhody, student si tedy musí vybrat, co od svého bydlení očekává. Ti, kteří mají rádi klid a chtějí mít svůj prostor, asi zvolí byt jako variantu.

Zde nastává ale problém se spolubydlícími – jít bydlet s cizími lidmi nebo s kamarády? Když jdete bydlet s cizími lidmi, podstupujete riziko, že si s nimi nebudete rozumět a přežívání v bytě se stane nesnesitelným. Ať už kvůli tomu, že jsou to bordeláři, nedá se s nimi vyjít nebo jsou hluční. S kamarády ale riskujete minimálně poškození vašeho vztahu. V hospodě si můžete rozumět, jak to jen jde, ale názory na vedení domácnosti můžou být naprosto odlišné. Byt ale nepochybně nabízí jistý komfort. Koupelnu používají jen obyvatelé bytu a ne celého patra, v kuchyni se většinou prostor také najde a není výjimkou, že byt je útulnější a lépe zařízenější než pokoj na koleji.

Studenti, kteří se rozhodnou bydlet na koleji, nezřídka vyhledávají večírky trvající do ranních hodin. Je pravda, že některé koleje jsou tím opravdu proslulé, ale někde vládne převážně klidná atmosféra. Výhodou je jednoduché navazování nových přátelství. Na chodbě, v kuchyňce a ve společné umývárně může člověk narazit na spoustu potenciálních kamarádů. Bydlením na koleji také může student ušetřit rodičovskou kapsu, i když v některých městech jsou ceny poměrně vyrovnané. Záleží také na tom, v jak velkém pokoji na koleji chce člověk bydlet. Jednolůžkový pokoj na koleji vyjde dráž než sdílení pokoje v bytě.

Ceny jsou ale odlišné kolej od koleje. Například na kolejích Kounicova zaplatí student za dvojlůžkový pokoj 3600 korun za měsíc, za což lze bez obtíží sehnat společný pokoj na privátě a ještě pár stovek ušetřit. Na kolejích Vinařská je jednolůžkový pokoj dostupný již za něco málo přes 3200 korun. Za necelé dva tisíce zde nabízí místo ve čtyřlůžkovém pokoji. Může se ale stát, že studentovi kolej nepřidělí, a tak mu nezbyde nic jiného než sehnat si byt.

Kdo by chtěl bydlet na privátě a mít vlastní pokoj, musí si trochu připlatit, ale když se člověk snaží, může nalézt samostatný pokoj do tří a půl tisíc za měsíc. Výhodou bytů také je, že si můžete jednoduše volit jejich lokaci a najít si byt blízko školy. Měsíční nájem se většinou pohybuje okolo tří tisíc.

„Bydlím na bytě proto, že platím méně než na koleji, nemusím tam sdílet koupelny se spoustou lidí na patře a mám svůj větší klid. Můžu si byt svobodněji zařizovat, chodit si domů, jak chci, a neotravovat se s nějakým vrátným. A taky je větší šance, že v bytě budu bydlet, s kým chci. To sice není můj případ, ale není to jako na koleji, kde by mi mohli někoho přidělit jen tak,“ hodnotí student Tomáš Kremr.

Terezie Urmaničová vyzkoušela bydlení na kolejích bří Žůrků v Komárově. „Nelíbilo se mi, že se večer zavřely dveře a už kontrolovali, kdo přichází. Není to příjemné, když si tam člověk chce přivést partnera nebo kamarádku na přespání, noclehy cizích se platí. Také je v pokoji docela málo místa na věci, hlavně holky podle mě bojují s nedostatkem prostoru. Já osobně jsem měla vždycky štěstí na spolubydlící, ale na pokoj jdete s tím, že nevíte, s kým budete bydlet a může natrefit i na někoho, s kým si nesednete. Vybavení sice není žádný luxus, ale dá se to snést. Hodně se mi líbilo pořádání chodbovic a kolejních akcí v hospodě u kolejí. Pokud se člověk chce seznámit s někým novým, má na kolejích skvělou příležitost. Natrefila jsem tam na vážně úžasné lidi. Také se mi líbilo, že jsme měli pro studenty zdarma přístupnou malou posilovnu.“

Klíčová slova: kolej, byt, privát, studenti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.