26.03.2011 18:14


Knihy by se neměly stát luxusním zbožím, myslí si student

Autor: Jana Navrátilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Jiří Vinklář studuje přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Stejně jako mnozí jiní nesouhlasí se zvyšováním daně z přidané hodnoty (DPH) u knih a tiskovin. „Dlouhodobě se hovoří o tom, že lidé málo čtou, a pokud se knihy stanou luxusním zbožím, budou je lidé číst ještě méně. Ve výsledku to může mít dopad na vzdělanost národa,“ říká mladý student matematiky a biologie.

Brno – Kritický postoj ke zvýšení DPH zastávají nejen mnozí studenti, ale i vedení ministerstva kultury. „Mluvil jsem s ministrem financí a všude kromě známých argumentů o přímé vazbě knih na vzdělanost společnosti opakuji jednu věc. Když chodím třídit odpad, tak v kontejnerech vídávám pečivo, brambory nebo vejce, nikdy ale ne knihy,“ upozorňuje stávající mistr kultury Jiří Besser. Ministerstvo financí, jež řídí Miroslav Kalousek z TOP 09, doposud ignoruje občanskou petici i rady literárních odborníků, že zvýšení DPH u knih a tiskovin sníží jejich dostupnost obyčejným lidem a studentům.

Mnozí knihkupci varují, že zvýšení DPH u knih pro ně bude mít likvidační následky. „Pokud knihy a časopisy podraží, budou podle mého názoru méně dostupné knihy, které se tisknou v malém nákladu. Mám na mysli třeba odbornou literaturu,“ nastiňuje své obavy Jiří Vinklář. Znepokojení se zvýšením DPH u knih a tiskovin vyslovili také vědci z Ústavu pro českou literaturu ÚV ČR. Pracovníci ústavu, kteří se zabývají mimo jiné výzkumem čtenářství a knižního trhu, uvádějí, že v poměru k dnešnímu platu je kniha o třetinu dražší, než byla před rokem 1989. „Zároveň je u nás výše DPH na knihy už dnes nad průměrem Evropské unie. V některých vzdělanostně a kulturně mimořádně rozvinutých zemích, jako jsou Velká Británie nebo Norsko, se dokonce uplatňuje nulová sazba,“ komentuje situaci vedení ústavu pro českou literaturu v čele s ředitelem Pavlem Janáčkem. „Daň z přidané hodnoty u knih v České republice za poslední roky vzrostla z pěti na deset procent, tedy na dvojnásobek. A nyní má přijít další zdražení. Navíc čtenářská šetření, která vědci provedli mezi roky 2007 a 2010, prokázala, že lidé kupují knihy opravdu méně,“ dodává ředitel ústavu.

„Tiskoviny si moc nekupuji, příležitostně jen Nový Prostor. Knihy jsem si za uplynulý měsíc koupil asi tři,“ říká student Jiří Vinklář, který by společně s přítelkyní v budoucnosti rád vydal vlastní knihu. Vedoucí knihkupectví a knihoven hlásí, že zvýšení DPH pro ně může být likvidační. V lepším případě budou nuceni značně omezit nabídku knižního sortimentu. „Pokud se DPH zvýší, budeme muset na nákup nových knih pro studenty vydat o několik desítek tisíc korun navíc,“ nastiňuje složitou situaci vedoucí knihovny Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Irena Šléglová. Zdůrazňuje, že by výše DPH u knih měla souhlasit s výší v ostatních západoevropských zemích, kde je často nulová. „Jako projev nesouhlasu se mohou lidé i u nás na fakultě připojit k veřejné petici na obranu knih. Podepsat ji mohou v budově fakultního knihkupectví nebo na internetových stránkách,“ doplňuje Šléglová.

Petici, ke které se zájemci mohou stále připojit, podepsalo k pětadvacátému březnu přes sto třicet tisíc lidí. Proti možnému zvýšení cen knih se ohradilo i představenstvo Svazu českých knihkupců a nakladatelů, které petiční akci organizuje. „Pro knihy to znamená takzvanou pomalou smrt,“ konstatuje vedení svazu. Jedním z mnoha, kdo Výzvu na obranu knih podepsali, je i Jiří Vinklář. „Myslím si, že protestní akce je nezbytná. Je to základní prostředek pro vyjádření nesouhlasu,“ tvrdí student.

Klíčová slova: Zvýšení DPH u knih a tiskovin, peníze, knihkupectví, knihovny

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.