03.03.2012 12:49


Knihovníci na přednáškách radí, jak na databáze a závěrečné práce

Autor: Lucie Bradová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Měsíc březen se v knihovně Fakulty sociálních studií MU ponese v duchu vzdělávání. Uskuteční se zde několik přednášek o vyhledávání v elektronických informačních zdrojích. Studenti se také seznámí se zásadami správného psaní závěrečných prací.

Brno Mezi stěžejní dovednosti každého studenta dnes patří dobrá znalost práce na počítači a v informačních databázích. Ne každý se ale zorientuje hned na začátku studia, a proto je třeba některé informace doplňovat průběžně. Knihovna na Fakultě sociálních studií zajišťuje výuku těchto dovedností již od svého vzniku. Ucelené cykly přednášek se v současné podobě konají od roku 2008.

Podle knihovnice Dany Mazancové je hlavním úkolem přednášek naučit studenty vše důležité týkající se citování, plagiátorství a výběru zdrojů pro seminární, závěrečné i jiné práce.Studenti si na přednáškách mohou prakticky ověřit, zda přednášenou látku pochopili. Foto: Lucie Bradová

Témata jednotlivých přednášek vybírali pracovníci knihovny na základě průzkumu požadavků studentů a vyučujících. O tom, že se jejich iniciativa vyplatila, svědčí mnohé pozitivní ohlasy ze stran účastníků. „Uživatelé nás často kontaktují s prosbou o dohledání článku. Na přednáškách upozorňujeme i na možnost individuálních konzultací. Mají být přínosem pro všechny studenty fakulty. Snažíme se o to, aby co nejvíce studentů získalo základy informační gramotnost, která je nejen předpokladem úspěšného studia, ale i dalšího profesního uplatnění,“ uvedla Mazancová.

Program všech přednášek je stejný. Prvních šedesát minut je věnováno teoretické části, v další půlhodině si studenti na praktických úkolech ověřují, jestli přednášenou látku pochopili. Výuka je interaktivní a v jejím průběhu mají účastníci prostor pro dotazy.

Přestože je již kapacita březnových termínů vyčerpána, studenti nemusí zoufat. Přednášky probíhají v jarním i podzimním semestru a jejich tematická struktura zůstává stejná. 

Veškeré informace a prezentace z přednášek naleznete také na adrese http://knihovna.fss.muni.cz/index.php?sekce=22 .

Klíčová slova: knihovna FSS, přednášky, elektronické informační zdroje, databáze, závěrečná práce

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.