09.11.2013 23:34


Knihkupectví na fakultě sociálních studií. Kde jej nalézt a co nabízí?

Autor: Roman Dolejský | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Při příchodu do budovy Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity mohou leckomu uvíznout v zorném poli nenápadné, prosklené dveře ve vstupní hale. Za nimi se nachází knihkupectví, které nabízí  studentům i veřejnosti širokou škálu služeb.

Vchod do fakultního knihkupectví. Foto: Roman DolejskýBrno - Knihkupectvína Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity funguje už osmým rokem. Zaměřuje se především na odbornou literaturu, která může být přínosná pro studenty oborů sociálních studií, i pro studenty z jiných fakult. Nabídka je tak oživena například o učebnice pro studenty pedagogické fakulty, na které bylo knihkupectví zrušeno. Beletristická tvorba je zastoupena pouze v malé míře, ale po domluvě s pracovníkem ji lze objednat. To platí i pro cizojazyčné knihy, které nemusí být v České republice běžně k dostání. „Je zde k dispozici téměř tři tisíce titulů. Obyčejně vybíráme knihy podle toho, co nám který dodavatel nabídne a co by mohlo odpovídat oborům, které se zde na škole vyučují. Existují i výjimky, někteří vyučující přijdou a řeknou, že budou pro studium doporučovat určitou knihu, nebo se zeptají, zdali ji máme a v kolika kusech, za což jsme velmi vděční,“ řekla Vlasta Ševčíková, která v knihkupectví pracuje od jeho založení. Držitelé ISIC karet mají při platbě v hotovosti desetiprocentní slevu, při bezhotovostním styku je sleva sedm procent.

Základní nabídku knih rozšiřují různé časopisy. Často jsou to odborné tiskoviny, jako Politologický časopis nebo časopis Sociální práce, dále ekologické časopisy jako je Sedmá generace nebo Veronika. Pro zájemce o dění na Slovensku má jako jedno z mála knihkupectví připraveno časopis Týždeň. Hlavně v případě odborných časopisů jsou dostupná i starší čísla, některá i osm let zpátky.

Kromě koupě odborných knih mohou zájemci využít i nabídky, která přestupuje obvyklý rámec. „Služby jsme rozšířili, protože sem často někdo nakoukl a ptal se, jestli tiskneme nebo kopírujeme. Dříve to možné nebylo, ale nově jsou k dispozici tiskárny, čili nabízíme studentům možnosti tisku a kopírování. Když si studenti vytisknou nějakou práci, mají zde možnost nechat si ji svázat, obyčejně na počkání. Na výběr jsou dvě možnosti, buď kroužková, nebo termo vazba,“ popsala Ševčíková. Počítač, na kterém se nastavují vlastnosti tisku, je připojen na internet, tudíž je možný i tisk z online zdrojů. Tiskových služeb zde mohou využívat jak studenti, tak zájemci z řad veřejnosti.

Ševčíková uvedla i o spolupráci se studentskou organizací Munie: „Vycházíme vstříc Masarykově studentské unii. Pro zájemce o vstup do Munie máme dotazníky, které na místě vyplňují. Každý nový člen pak dostane identifikační kartičku, na kterou může čerpat různé slevy.“Student si připravuje soubory k tisknutí. Foto: Roman Dolejský

Po zrušení šatny přebralo knihkupectví také starost o uložená zavazadla. Až do vyčerpání prostoru je především pro studenty pod dohledem pracovníka zajištěno bezpečí pro jejich cestovní vaky. „Jednou jsem zde měla dokonce dva pejsky,“ vzpomněla Ševčíková. 

Široká je i nabídka propagačních předmětů, hlavně oblečení s logem univerzity. Kromě výše zmíněného zde funguje i první pomoc pro studenty, tedy základní papírenské potřeby, jako jsou sešity nebo propisky.

Názory na knihkupectví jsou především kladné. „Když jsem potřeboval jednu knihu, která byla v knihovnách nedostupná,  podařilo se mi ji zakoupit zde ve fakultním knihkupectví. Paní prodavačka je navíc velmi příjemná a nápomocná,“ uvedl student Matěj Plesník.

Knihkupectví je otevřeno každý všední den od devíti do pěti, o letních prázdninách obvykle pouze ve středu. Další informace jsou k nalezení na webových stránkách knihkupectví.

Klíčová slova: knihkupectví , fakulta sociálních studií, masarykova univerzita, tisk,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.