06.10.2017 17:07


Když studenti hledají nový domov

Autor: Radka Konečná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Neodmyslitelnou součástí vysoké školy je pro mnoho studentů dojíždění, často z velkých dálek. S tím souvisí také nutnost najít si ubytování. Což může nezkušenému člověku způsobit velké obtíže.

Brno - Při výběru ubytování v Brně jsou pro studenty často číslem jedna koleje Masarykovy univerzity. Je jich mnoho a jsou různě rozmístěné po městě. Student si tak může vybrat způsob, jakým se na ně dopraví. „Bydlím na kolejích Klácelova u Náměstí Míru. Do školy to mám deset minut pěšky, takže nepotřebuji dojíždět hromadnou dopravou,“ říká student sociologie Ondřej Zoubek. „Minulý rok jsem bydlel na kolejích Komárov, bratří Žurků, a měl jsem poměrně velký problém s dojížděním. Cesta z centra trvala asi dvacet pět minut,“ dodal Filip Kubeček, student Počítačové lingvistiky.

Sdílení koupelny a kuchyně je součást většiny kolejí, které Sdružení kolejí a menz (SKM) nabízí.  
„Na kolejích Tvrdého jsou pokoje velmi malé. Nábytku je tam příliš mnoho, navíc je starý a zašlý. Kuchyň je malá a téměř bez nádobí. Ale sprchy a toalety jsou poměrně nové a čisté. Oproti tomu koleje v Komárově byly celkově prostornější a modernější,“ popsal Kubeček. Pokud ale studenti upřednostňují své vlastní sociální zázemí a kuchyň, mohou se ubytovat na kolejích Vinařská, které takové garsonky nabízejí. „Koleje Vinařská jsou jedny z nejlepších kolejí Sdružení kolejí a menz. Ačkoliv platím poměrně vysoké kolejné, tak vzhledem k tomu, jaký je problém sehnat v Brně slušné ubytování, to stojí za to,“ myslí si Jan Boháč, student Bezpečnostní a strategických studií.

Koleje Vinařská

Na většině kolejí je možné zaplatit si kabelový internet. Na kolejích Tvrdého mají zavedenou i bezplatnou síť Eduroam a Muni. „Za internet platím 130 korun měsíčně, což mi přijde snesitelné. Proto jsem nad možností wifi připojení ani nepřemýšlel. Navíc kabelové připojení je podle mě spolehlivější,“ tvrdí Zoubek. „Na pokoji v Komárově byly pouze dvě přípojky, ačkoliv jsme tam byli tři. Používání routeru bylo zakázané, to bylo nepříjemné. Na kolejích Tvrdého mám internet zadarmo a bez problému,“ dodal Kubeček.

Velký problém, který vyjde na povrch často až ve chvíli, kdy je pozdě, jsou spolubydlící. Možná to první „Ahoj“, jenž uslyšíte, bude také poslední slovo, které se svým novým kamarádem prohodíte. SKM ovšem umožňuje rezervace tak, aby spolu mohli bydlet lidé, kteří se znají. „Již třetím rokem bydlím na kolejích Vinařská s přítelkyní na samostatném pokoji. Stačilo se jen písemně domluvit se správcem kolejí,“ řekl Boháč, student Bezpečnostních a strategických studií. Momentálně je však možné bydlet v páru pouze na kolejích Vinařská a Mánesova, neboť jako jediné nabízejí samostatné pokoje pro dva.

K studentskému životu na kolejích také neodmyslitelně patří setkávání se s personálem na recepci, takzvané kolejbáby. „Na kolejích v Komárově byl velmi populární pán, který často se studenty postával venku, kouřil a vtipkoval,“ řekl Kubeček. A také socializace mezi samotnými studenty. „V podstatě jsou koleje Vinařská klidné, akorát párkrát do roka jsou zde bujaré oslavy, které mohou trvat až do rána a člověk se tak pořádně nevyspí,“ přiznal Boháč.

Klíčová slova: ubytování, studenti, koleje

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.