06.05.2014 14:35


Když se chce, všechno jde, říká instruktorka nového druhu cvičení Kateřina Andrýsková

Autor: Gabrielová Andrea | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Garuda rollers. Cvičení, k němuž se člověk v České republice nedostává snadno. Málokdo jej zná a není se co divit. Veřejnosti jej totiž v tuzemsku poskytuje pouze jedno sportovní studio a jediná instruktorka, Kateřina Andrýsková. Tato mladá dívka však není žádnou profesionální cvičitelkou na plný úvazek, ke svému neobvyklému kurzu stíhá studium na vysoké pedagogické škole a tanec ve folklorním souboru.

Uherské Hradiště – Kateřina Andrýsková jako jediná v České republice nabízí zájemcům Garuda rollers, nevšední druh sportovní aktivity, která v sobě spojuje prvky jógy, posilování, rehabilitace a masáže. V Uherském Hradišti ve studiu Yac tráví každý čtvrtek večer a sobotu ráno.

 

Co je Garuda rollers?

Garuda rollers je druh cvičení na bázi jógy, který vymyslel James de Silva a jeho kolektiv. Základem je měkký, metr a půl dlouhý válec o průměru zhruba patnáct centimetrů. Při cvičení se využívá jeho válcovitého tvaru, díky němuž na něm cvičící může rolovat a různě se válet. Cvičením Garuda rollers člověk zpevňuje svalstvo na celém těle, ale je to také výborná relaxační pomůcka, která působí rehabilitačně. Využití Garuda rollers je opravdu široké, díky molitanovému válci si cvičící různé svalové skupiny nejen protáhne a posílí ale i namasíruje.     

Můžete přiblížit, co je základem Garuda rollers?

Principem je fixace celého těla. Jógové prvky jsou používány v kombinaci s válcem a k jejich provádění je nutné udržovat rovnováhu, což by bez zpevnění těla nešlo. V takovém případě by člověk z válce spadl. Už jen snahou udržet se na válci člověk zapojuje všechny důležité svalové skupiny.  

Čím se Garuda rollers liší od jiných druhů cvičení?
Foto: Kateřina Andrýsková je jediná instruktorka Garuda rollers v tuzemsku. Autor: Archiv Kateřiny Andrýskové

Jóga je dnes rozšířená ve všech koutech světa a aby zůstala zajímavá a zároveň zaujala co nejvíce lidí, diferencuje se do různých stylů. Jeden z nich je právě Garuda rollers, který se liší především tím, že člověk cvičí přímo na válci. V kontextu různých sportovních možností se dá říct, že Garuda rollers je jediné cvičení svého druhu na světě, opravdu jde o ojedinělou aktivitu. Cvičící na něm nejčastěji leží, a jelikož je válec kulatý, musí napínat všechny svaly, aby se na něm udržel. Do toho jsou přidány ještě další cviky, které musí provádět. Hlavním rozdílem tedy je, že proti jiným podobným cvičením se v Garuda rollers používá cvičební pomůcka a celé posilování a protahování je prováděno na ní.

Pro koho je Garuda rollers určené?

Pro všechny, kdo mají zájem. Každý cvik má něco do sebe a každý si najde to, co právě jemu vyhovuje nejvíce. Z toho důvodu je Garuda rollers vhodné pro děti, dospělé i důchodce. Stejně tak jej můžou cvičit lidé hubení i obézní, pro něž je Garuda rollers výhodné i v tom aspektu, že využívají jen váhu vlastního těla a především, že při cvičení leží. Tím méně zatěžují klouby a vyhnou se tak možnému poškození těla kvůli nadměrné zátěži a námaze.  

Co považujete za největší výhodu Garuda rollers?

Nejvíce se mi líbí propojení posilování celého těla a harmonie jógy. U každého úkonu cvičící posiluje kromě jiných svalů vždy i břišní a zádové svaly, tudíž je tento druh sportovní aktivity velmi vhodný pro lidi s bolestmi zad či s nevhodným držením těla.

Takže Garuda rollers může být používáno například i při rehabilitacích?

Ano, je to právě velmi vhodné pro lidi trpící bolestmi zad. Téměř při každém cviku v Garuda rollers člověk posiluje a protahuje zádové svaly. Samozřejmě každý si musí být vědom svých limitů a nedělat úkony, které mu jsou vyloženě nepříjemné.

Jak jste se k tomuto v tuzemsku neznámému cvičení dostala?

Dostala jsem se k tomu přes tetu mého přítele, Aranku Maráškovou, která vlastní jógové studio v Uherském Hradišti. Paní Marášková potřebovala nové instruktory, a tak mi nabídla možnost pracovat jako lektorka jógy. Přestože jsem tento druh sportu nikdy nedělala, řekla jsem si, že to zkusím. Začala jsem chodit na lekce jógy, kterou jsem si rázem zamilovala. To, že jsem nakonec musela jet na školení do Anglie přímo k tvůrci tohoto stylu, pro mě bylo tak trochu překvapení. Zároveň také velký risk, protože jsem netušila, zda mi to vůbec půjde. V Anglii ale šlo všechno dobře, prošla jsem školením, a stala se ze mě certifikovaná instruktorka. Paní Marášková chtěla přinést do České republiky něco nového a zde neznámého, proto jsem si vybrala zrovna Garuda rollers a rozhodně toho nelituji.  

Myslíte, že má v Česku tento druh cvičení šanci na prosazení?

Řekla bych, že ano. V dnešní době totiž stále víc lidí touží utéct z hektického života do klidného prostředí, někam, kde by si mohli odpočinout a relaxovat. Na druhou stranu ale zároveň chtějí pro své tělo udělat něco prospěšného. Jóga je pro tento účel skvělá, ale protože si někteří lidé myslí, že je nudná a pomalá, vymýšlejí odborníci i další styly. Myslím, že Garuda rollers zaujme především svou neobvyklou cvičící pomůckou a taky tím, že člověk při cvičení leží. Nadchne zejména lidi, kteří si chtějí posílit svaly a současně hledají uklidnění mysli a odpočinek po náročném dni ve vodorovné poloze. Důležité je dostat tento nový styl do širšího povědomí, stejně jako jiné druhy jógy, které by si v dnešním uspěchaném světě snad mohly najít příznivce.

Chcete se tomu věnovat i v budoucnu?

Určitě bych chtěla, ale v tuto chvíli je prvořadá škola. Každopádně jako volnočasová aktivita je cvičení Garuda rollers super, a kdybych náhodou z nějakého důvodu nemohla v instruktorství pokračovat, tak s cvičením jógy rozhodně nepřestanu. Chytila mě a nepustila. Takže doufám, že lektorku budu moci dělat co nejčastěji a co nejdéle.

A nějaké konkrétní plány, v nichž by Garuda rollers figurovalo, máte?

Teď předcvičuji dvakrát týdně – ve čtvrtek a v sobotu, ale už mám domluvené zvýšení frekvence na čtyřikrát do týdne. Co se týče vzdálenější budoucnosti, ráda bych propojila Garuda rollers s mým pedagogickým zaměřením na předškolní děti. Chtěla bych cvičit s nimi, jelikož dnes jsou už velmi malé děti obézní, nedokáží si ani dřepnout, protože je z toho bolí nohy. To rozhodně není správné, chtěla bych se na ně zaměřit a pokusit se to změnit. Protože Garuda rollers se dá cvičit i úplně nenáročně a takovým spíše relaxačním stylem, myslím, že je ideální pro ty děti, které sport rády nemají. A to jsou většinou právě tlusté děti. Nerady cvičí, protože jim to kvůli tloušťce nejde, a tak se raději nehýbou. To ale jen vede k větší obezitě. Uvidíme, zda se mi tento plán skutečně někdy podaří realizovat.  

Zdá se, že vás pohybové aktivity skutečně baví, co ještě děláte?

Ano, zbožňuji jakýkoliv pohyb. Od jízdy na kole, přes brusle, chůzi, běh, až po tanec. Právě tanci se rozhodně věnuji nejvíce a mám ho nejraději. Nejlépe se cítím, když vím, že jsem něco udělala, nerada jen tak posedávám doma. Z dne stráveného před televizí může mít člověk dobrý pocit tak jeden, možná i dva dny, ale rozhodně to není žádná pořádná zábava a nedá se to takto dělat pořád. 

Je nějaký konkrétní taneční styl, který máte nejraději?

Ano, nejraději mám folklorní tance, kterým se věnuji už řadu let. Je to můj největší koníček, tančím v souboru písní a tanců Dolina ve Starém Městě. I když se mi jóga skutečně rychle dostala pod kůži, mým největším zájmem je, a myslím, že i vždy bude, právě tanec a folklor obecně.  

A jak to všechno časově stíháte?

Momentálně je nejhorší skloubit školu, folklor a jógu, ale všechno jde, když se chce. Čas se musí vždy seskupovat tak, aby dával sto procent, důležité je všechno si naplánovat. Když se člověk snaží, tak si chvilku najde na všechno, a to jak na odpočinek, tak na nějaké to cvičení a protažení těla.

 

Kateřina Andrýsková

Kateřina Andrýsková se narodila 17. října 1992 a žije ve Starém Městě nedaleko Uherského Hradiště. Po maturitě na gymnáziu již druhým rokem studuje Pedagogickou fakultu v Ostravě.  Od šesti let tančí ve folklorním souboru Dolina a měsíc je instruktorkou v Česku zcela nového cvičebního stylu Garuda rollers.   

Klíčová slova: Cvičení, Garuda rollers, Kateřina Andrýsková, rozhovor

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.