05.05.2016 18:52


Když politička, aktivistka a vědkyně zasednou ve stejné debatě

Autor: Adéla Klečková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Poslankyně konzervativní strany a občanská aktivistka spolu zasedly v jednom panelu. Společně s dalšími odborníky se zamysleli nad možnými řešeními problému, který už více než rok nedává většině politických špiček spát – masivnímu přílivu uprchlíků do Evropy. Ve čtvrtek odpoledne se pod záštitou Konrad Adenauer Stiftung a Studentské mezinárodní sekce se na Masarykově univerzitě konala debata na téma imigrační krize.

Debata o uprchlícich Foto: Adéla Klečková

Brno  Hosté v úterní debatě byli vybraní tak, aby díky svým odlišným specializacím byli schopni nabídnout na uprchlickou problematiku co nejkomplexnější škálu pohledů. Na Masarykově univerzitě na pozvání Konrad Adenauer Stiftung a IIPS promluvila aktivistka a zástupkyně neziskového sektoru s praktickými zkušenostmi Zuzana Lenhartová. Stanovisko přímo z centra politického dění nabídla poslankyně a vedoucí nedávno vzniklého podvýboru pro imigraci Helena Langšádlová a Tomáš Urbánek z ministerstva vnitra. Odborníky z akademického prostředí zastupovala politoložka Petra Vejvodová a geografka Eva Jánská.

„V Česku žádná imigrační krize není,“ řekla na úvod svého příspěvku Langšádlová s tím, že v roce 2000 se Česko muselo potýkat s pětapádesáti tisíci ilegálních imigrantů. Za minulý rok, v době zatím největší eskalace krize jich bylo 8563. Promluvila o vhodném postupu Česka při řešení imigrační krize ve světě. Podle poslankyně řešení nespočívá v extrémních opatřeních, či euroskeptismu, ale mimo jiné lepší spolupráci mezi státy, posílení ochrany vnější hranice a zvýšení pravomocí evropským agenturám.

Urbánek se už na úvod vymezil proti zažité představě Česka, které, co se imigrace týče, je neatraktivní, nesolidární a nepomáhající země. „Přitom ČR se dostala třeba v Jordánsku, zemí nejvíce postižené imigrační krizí, mezi deset největších dárců,“ řekl s tím, že v zemi také elektrifikovali největší uprchlický tábor a poslali lékaře. „Poskytli jsme 30 milionů korun na pomoc Řecku a chystáme se uvolnit dalších 100 milionů evropským zemím zasaženým imigrační krizí,“ připomněl zásluhy Čechů bývalý absoluvent MU.

„Češi nejsou jen ti, co nechávají na internetu nenávistné xenofobní komentáře, ale také lidé, kteří vyjedou na vlastní náklady za hranice pomáhat uprchlíkům, “ myslí si Lenhartová. Její Organizace Pomáháme lidem na útěku vznikla zcela spontánně a rozšířila se právě díky velkému zájmu lidí, kteří se chtěli zapojit. “Nemůžu mluvit za stát, ale ze strany Čechů tady zájem pomoct určitě je,“ řekla Lenhartová, která sama vyjela do zahraničí čtyřikrát.

Jánská kladla ve svém příspěvku důraz hlavně na data a čísla. „Počet uprchlíků v poměru k ekonomickým migrantům je asi pětinový,“ řekla s tím, že do roku 2050 bude na světě 230 milionů imigrantů. Ze všech imigrantů na světě je šedesát milionů uprchlíků a z toho dvě třetiny pouze vnitřně vysídlení. Podle Jánské tvoří imigranti 4,2 procent české populace. V Austrálii je to osmadvacet procent a v Kataru čtyřiasedmdesát.

„Dnes tady promluvím o těch, na které nenávist dopadá a těch, kdo ji vytváří, “ řekla politoložka Vejvodová. Posledního půl roku zkoumala aktivity populistického hnutí Blok proti Islámu na sociálních sítích. Prošla dohromady 1583 příspěvků, z nichž více než tisíc tvořily převzatá videa a články. „Blok nevytváří žádný obsah,“ upozorňuje Vejvodová s tím, že příspěvky vytváří ve čtenářích iluzi strachu, před kterou je může údajně zachránit jen Blok. „Máte pocit, že musíte jít s Konvičkou, jinak zničíte ČR. Je to hodně nátlakové,“ říká Vejvodová.

Klíčová slova: imigrace, politilog, poslanec, Česko, EU, uprchlík

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.