01.04.2017 15:48


Když korejský vysokoškolák nedostane ze všech zkoušek za A, nezaměstnají ho, říká student Filip Nedorost

Autor: Marie Majdičová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Jižní Korea je země s úplně odlišnou kulturou, než je ta česká. Přesto ale může být vhodná pro zahraniční studium. Pokud si člověk zvykne jíst rýži k snídani, obědu i večeři a nebude mu vadit stolovat na zemi, zatímco sdílí misky s ostatními. A jestli se rychle naučí, že místo podání ruky se má uklonit, bude Korea zajímavou zkušeností.

Filip Nedorost se nedávno vrátil ze studentského pobytu v Jižní Koreji. Foto: Marie Majdičová

Hodice – Přesně sto deset dní strávil čtyřiadvacetiletý Filip Nedorost na studijním výjezdu v Jižní Koreji. Kromě školy stihl také pracovní stáž a procestoval část Japonska, Filipín a Thajska. Podle Nedorosta se čeští a korejští studenti nedají srovnávat. „Korejci jsou hodně snaživí, ve škole obzvlášť. Jejich den vypadá tak, že tři hodiny spí a jedenadvacet hodin se učí,“ popsal Nedorost.

Proč jste si vybral pro svůj studentský pobyt právě Jižní Koreu?

Předtím tam byl kamarád, který mi vyprávěl zážitky z pobytu, a to mě inspirovalo. V Koreji také není nutná tak vysoká úroveň angličtiny, jako v jiných zemích, což byl další důvod. K tomu abych se tam dostal, jsem využil podobného projektu jako je Erasmus. (vzdělávací program Evropské unie, který podporuje vzdělávání a studentské zahraniční výjezdy, pozd. red.)

Bylo složité se do Koreje dostat?

Nebylo to tak obtížné, ale jsem vděčný za to, že jsem tam mohl jet právě já. Na Českém vysokém učení technickém v Praze je téměř třicet tisíc studentů, pár z nich vycestuje po Evropě, ale málokdo má na to vyjet do Asie. Samozřejmě s vycestováním se pojilo papírování, ale tomu se dnes asi nejde vyhnout.

Jak drahý byl váš pobyt?

Stipendium činilo deset tisíc korun na měsíc a náklady mi pokrylo. Jsem zvyklý žít skromně, takže se s příspěvkem dalo vyžít dobře. 

Zkoušky se dají zvládnout

Dá se korejský školní systém přirovnat k tomu našemu?

Jejich uspořádání je velmi složité, hlavně pro studenty ze zahraničí. Mají dvě měřítka, jedno pro místní a druhé pro cizince. Ty berou převážně jako dovozce angličtiny. Takže díky tomu na nás byli mírnější. Navíc nejsme tak pracovití jako Korejci, kteří se snaží být za každých okolností nejlepší. U nás dostane vysokoškolák za E a nevadí mu to. Je rád, že prošel. V Koreji ale studenti musí své povinnosti plnit na sto procent. Když nedostanou ze všech zkoušek za A, nezaměstnají je. 

Jak náročné bylo studium?

Pro mě moc těžké nebylo, snažil jsem si vybrat školu s podobným zaměřením jako je můj obor. Byla to má první zkušenost se studiem v angličtině ve větší míře. Pro zahraniční studenty ale není složité zvládnout zkoušky a prospět. Kvůli nějaké chybě při zápisu jsem měl nakonec trochu jiné předměty. Chodil jsem na hodiny v korejštině, to mě moc nebavilo. Nerozuměl jsem ani slovo. Pak byly další tři kurzy zase v korejštině, k těm jsem dostal alespoň anglické podklady. Poslední dva předměty byly v angličtině celé, ty mě pochopitelně bavily nejvíc.

Jak vypadají tamější školy?

Jsou to vesměs nové budovy. Určitě je to tím, že je začali stavět později. Téměř všude mají nové vybavení. Univerzity mají podobu kampusů, kde je vše na jednom místě.

Příroda na Filipínách je nezapomenutelná

Která z navštívených zemí vás nejvíce zaujala?

Co se týče přírody a přírodních památek nejvíce mě oslovily Filipíny. V Koreji, kde jsem byl nejdéle a mám odtud největší zkušenosti, se mi ale také líbilo. Ostatní země jsem poznal pouze jako turista. Ale příroda je nejkrásnější na Filipínách.

Chtěl byste se na tato místa podívat znovu?

Rád bych jel zase cestovat na Filipíny, nejvíce mi utkvěly v paměti tamní rýžová políčka a jeskyně. Pracovně bych klidně odjel do Koreje.

Zaskočilo vás v Koreji něco?

Mě jen tak něco z míry nevyvede. Potkala mě samá příjemná překvapení. Jediné, s čím jsem se nemohl srovnat, byl můj spolubydlíc, s tím jsem si moc nesedl. Jinak jsem vše zvládl bez problémů.

Která další místa máte ve svém cestovatelském plánu?

Zatím se asi budu držet spíš v Evropě, rád bych se vydal třeba do Rakouska. Zároveň by mě lákalo i Rusko. Bohužel, kvůli věku už to asi nevyjde na studijní pobyt, ale pracovně nebo na dovolenou bych jel rád.

 

Medailonek

Čtyřiadvacetiletý Filip Nedorost pochází z Hodic na Jihlavsku a studuje na Českém vysokém učení technickém v Praze. Rád přijímá jakékoliv výzvy, jednou z nich byla právě cesta do Jižní Koreje. Mezi jeho záliby patří cestování a četba. Ve volném čase leze po horách a v zimě dělá lyžařského instruktora. Na své úspěchy hrdý není, podle něj je dobré se z nich poučit a jít dál. 

Klíčová slova: Jižní Korea, studijní výjezd, Filip Nedorost, Filipíny

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.