09.03.2020 18:46


Když jsem zdolala šestitisícovku já, zvládne to každý, říká cestovatelka

Autor: Karolína Lundová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Vysoká pohoří dokáže zvládnout každý, říká cestovatelka Kateřina Krejčová. Společně s Petrem Ptáčníkem zdolali několik šestitisícovek a nyní na svých přednáškách předávají zkušenosti široké veřejnosti. Pro vysokohorskou turistiku doporučují především Himaláje, které jsou v porovnání s ostatními vysokými horami jednodušší a finančně dostupnější.

Triglav

BRNO  Šestitisícovky jsou pro každého, nebo to alespoň tvrdí Kateřina Krejčová a Petr Ptáčník. Společně procestovali svět a nyní své tipy a zkušenosti předávají dál. Pro horské nadšence, které lákají vyšší vrcholy, jsou podle nich ideální volbou Himaláje. „Treky v Himalájích jsou v porovnání s ostatními vysokými pohořími jednodušší a finančně dostupnější, říká cestovatelka Kateřina Krejčová.

První hora, kterou Krejčová zdolala, byla Stok Kangri s výškou 6 153 metrů. „Mě vysoké kopce vždy lákaly. Když jsem se rozhodla zdolat šestitisícovku, neměla jsem žádné zkušenosti. Nicméně Stok Kangri je považována za nejjednodušší šestitisícovku světa, a když je něco nejjednodušší, tak se to prostě musím zkusit, vzpomíná. Do kategorie lehčích se řadí také Chamser Kangri s 6 622 metry.

Za vysokohorskou turistikou však není nutné jezdit přes půl světa, u sousedů je možností dost. Turistický průvodce Lonely Planet označil Vysoké Tatry za nejlepší evropskou destinaci roku 2019. „Já na hory jezdím raději v létě. Dříve jsem preferovala lyžování, ale horská turistika mě okouzlila. Navíc mám hory na dosah ruky,” říká studentka ze Slovenska Hana Štefánková.

Na Slovensku láká turisty národní hora Kriváň. Stoupá do 2 494 metrů, ale není nijak technicky náročná. V současnosti patří mezi nejnavštěvovanější vrcholy. Mezi turisty je také oblíbená hora Rysy, doporučuje ji i Štefánková. „Na Slovensku jsou nádherné horské vrcholy. Je to sice makačka, ale stojí to za to, doplňuje. Nejvyšší horou Vysokých Tater, Slovenska a celých Karpat je Gerlachovský štít, který se tyčí do výšky 2 654 metrů. Nicméně výstup na jeho vrchol je možný pouze v doprovodu horského průvodce. Cena se pohybuje kolem 230 eur za skupinu, kterou mohou tvořit maximálně tři osoby.

Základní vybavení pro vysokohorskou turistiku tvoří kvalitní oblečení a boty. Na horách se často střídá teplo se zimou, především na samotném vrcholu. Na cestu je dobré mít funkční oblečení, které tělo udrží v suchu, i když se turista zapotí. Naopak v batohu je nutné mít teplejší oblečení, které lze s přibývajícími nadmořskými metry vrstvit, a ochranu proti slunci. „Při výstupu na vyšší vrcholy je velice důležité mít opalovací krém, pokrývku hlavy a sluneční brýle. Slunce je opravdu nevyzpytatelné, ponouká Krejčová. Před trekem je dále doporučuje zjistit si náročnost daného vrcholu, jelikož při některých výstupech je potřeba mít ochranné a jistící pomůcky, například horolezeckou přilbu či lezecké úvazy. 

Klíčová slova: hory, vysokohorská turistika, sport

Fotogalerie


  • Popis: Vysoké Tatry
    Autor: Karolína Lundová

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.