22.03.2013 12:37


Když jsem v hospodě, nepanákuju. Aneb strach jménem peníze

Autor: Adéla Jelínková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Aby ušetřila dvacet čtyři korun, vstává o půl páté ráno. „Z Brna jezdím před šestou ranní, protože jde o jediný autobus, na nějž mi navazuje další spoj přímo z Florence. Nemusím tudíž platit ještě za metro, abych se dostala domů,“ vypráví jednadvacetiletá Lenka, která již druhým rokem studuje na Masarykově univerzitě. Nejezdí městskou hromadnou dopravou. Všechna jídla si připravuje sama. Kupuje jen nutnosti. „Pro rozmary není prostor,“ říká. Její rodiče jsou střídavě zaměstnaní a bez práce. Přesto jí sociální stipendium, ani jiný přídavek od státu nepřiznali.

Studenti se snaží volit co nejlevnější varianty potravin. Foto: Adéla Jelínková

Studentů, kteří si musejí vystačit jen se dvěma až třemi tisíci korun měsíčně (vyjma nájmu) je nespočet. Částka mnohdy pochází z již tak dost vratkého rodinného rozpočtu. „Když jsem zjistila, jakou moji rodiče brali podporu, bylo mi do pláče. Jejich příjem nepokryl ani moje měsíční náklady,“ vzpomíná Lenka na dobu, kdy čtyři lidé vyžívali z jednoho průměrného platu. I dvacetiletá Monika se každý den probouzí do nejistoty. „Mamka si vydělá něco okolo pěti tisíc měsíčně. Někdy ale třeba jenom dva. Teprve až mi dojdou veškeré peníze z nárazových brigád, dá mi tři stovky. Ty jsou určeny výhradně na jídlo a dopravu během jednoho týdne. Každý den se ale bojím konce měsíce. Toho, že mě vyhodí z bytu, protože nebudu mít na nájem,“ svěřuje se. Ani Monika se však sociálního stipendia nedočkala. „Přestože počet studentů, kteří mohou dostat sociální stipendium od státu, není limitován žádnými kvótami, ročně na něj dosáhne průměrně jen asi tři sta lidí. Stipendium dostane ten, kdo splní podmínky stanovené zákonem. Ty jsou ovšem poměrně přísné,“ uvádí Karolína Ivánková, která se zaobírá záležitostí sociálních stipendií na Masarykově univerzitě.

„Vím, že by mi sociální stipendium nepřiznali, proto o něj ani nežádám. Musím vyjít s tím, co mám. Nekupuju si oblečení a nechodím do kina. Když jsem v hospodě, nepanákuju,“ říká studentka Klára. Kvůli finančním potížím si našla brigádu. Dluhům se ale nevyhnula. „Obávám se toho, že v nejbližší době splacení nehrozí. V létě budu místo brigády dělat praxi. Vůbec si nevydělám. Asi začnu splácet až po skončení vysoké,“ dodává. Představa školného, nebo třeba jen zvýšeného jízdného je jak pro Kláru, tak i Lenku a Moniku velmi nepříjemná. „Ve chvíli zavedení školného bych buď zažádala o půjčku, nebo přerušila studium, abych si na něj sama vydělala. Možné taky je, že bych se školou rovnou skončila,“ předkládá možnosti Lenka. Kdyby narostla cena i za dopravu, domů by už téměř vůbec nejezdily.

Informace o stipendiích lze nalézt v informačním systému Masarykovy univerzity. Foto: převzato z informačního systému MU

Podle vedoucí Poradenského centra Masarykovy univerzity Šárky Karmazínové nejsou peníze tématem, které by se v konzultacích s jednotlivými klienty vynořovalo nejčastěji. „V dosud nepublikované zprávě o příčinách studijní neúspěšnosti, kterou sestavili kolegové z centra, se v první řadě hovoří o osobních důvodech a odkládání práce na poslední chvíli. Objevuje se i nutnost vydělávat peníze, přičemž špatná finanční situace naplňuje jednu kapitolu zprávy. Výčet příčin napovídá, že všechny okolnosti spolu navzájem souvisejí,“ sděluje Karmazínová.

Lence největší starosti přidělávají právě peníze: „Nemyslím si, že by nedostatek financí přímo omezoval výkony ve škole. Spíš se bojím toho, že veškeré úspory padnou na moje studium a na mladšího bratra už nezbude. Momentálně jsou tak pro mě peníze synonymem strachu a obav.“  Podle Moniky jsou peněžní prostředky důležité k začlenění se do společenského života. Její touhou je nezávislost –  bez vlastního příjmu nemožná. „Nemám peníze, a tak se nemůžu účastnit akcí, na nichž bych získala přátele. Vysokoškolská léta pro mě nejsou až tak zábavná a veselá, jak by být mohla. A asi i měla,“ uzavírá Lenka.

Klíčová slova: peníze, sociální stipendium, studium, brigáda

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.