07.10.2013 09:42


Když člověk dosáhne svých cílů, zůstane stát na místě, říká organizátor Univerzitní ligy v malé kopané

Autor: David Rozsíval | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Před nedávnem byla v Brně zahájena Univerzitní liga v malé kopané. Ve spolupráci s Brněnským svazem malé kopané ji organizují studenti Javer Gusejnov a Michal Daniel. Pro vítěze soutěže je připravena cesta do Holandska, ale i dvojzápas s vítězem německé univerzitní ligy. Tím však smělé plány obou studentů pouze začínají. Plánují odehrát play off soutěže na Náměstí Svobody, ale sní také třeba o rozjetí univerzitních lig malé kopané po celé Evropě.

Organizátoři Univerzitní ligyBrno - Rozhovor s Javerem Gusejnovem, jedním z organizátorů Univerzitní ligy, náhle přeruší jeden ze sportovců, zápolících na hřištích Sokola v Kounicově ulici.

„Mám to zlomený?“ ptá se a ukazuje si na nos.

„Myslím, že asi ne,“ odpovídá Gusejnov, „chystáš se s tím na pohotovost?“

„Nevím, podívám se,“ odvětí sportovec a zamíří do umývárny prohlédnout se v zrcadle.

„Tak máme první vážnější zranění,“ vrací se Gusejnov k rozhovoru, aniž by jej nově vzniklá situace nějak zaskočila.

„Hraje se tvrdě?“ zní otázka.

„No ano,“ odpoví Gusejnov a dodává: „Hraje se o Holandsko, tak se musí bojovat.“

Úvodní příhoda dobře ilustruje to, co je cílem obou organizátorů, studentů právnické fakulty Javera Gusejnova a Michala Daniela – snaží se soutěž udržet na co nejvyšší úrovni, nabídnout hodnotné ceny, o které mohou sportovci usilovat a účastníci se jim za to odvděčují kvalitním a obětavým zápolením na hřišti.

Mezistupněm k organizaci Univerzitní ligy bylo pro Javera Gusejnova pořádání loňské Žabini league ve futsalu. „Více méně tam nefungovala žádní oficiální pravidla,“ říká Gusejnov. „Nakonec to dopadlo tak, že nám na poslední týden zbylo asi dvacet zápasů, které zbývalo dohrát. Bylo to takové všelijaké.“

Pro organizátory byla nicméně Žabini league cenná zkušenost, kterou mohou zužitkovat v organizaci Univerzitní ligy. „Začali jsme to řešit asi v půlce května,“ naznačuje Gusejnov. „Původně jsme soutěž plánovali jako futsal, což je také důvod, proč se hraje tady na Sokole. Mají tu bezkonkurenční ceny a skvěle se s nimi spolupracuje.“

"Oslovili jsme snad každou firmu, která je v Brně"

Organizační tým následně čekal možná nejtěžší úkol – sehnat pro svůj záměr sponzory. „Oslovili jsme snad každou firmu, která je v Brně,“ říká Gusejnov. „Mezi nimi také pivovary Starobrno a Černou horu. Starobrnu jsme napsali e-mail, oni odvětili, že se ozvou, ale neozvali se týden, pak dva a tři, tak jsme mysleli, že zájem nemají a povedlo se nám domluvit se s Černou horou, dá se říct, že jsme měli prakticky před podpisem smlouvy.“

Ale na spolupráci s pivovarem Černá hora nakonec nedošlo. „Od lidí ze Starobrna se totiž o tom, že něco chystáme, dozvěděl pan Juda, což je prezident Brněnského svazu malé kopané (BSMK) a také Světové federace malé kopané, který chtěl rozběhnout podobnou soutěž na VUT a nabídl, že nám organizaci soutěže přenechá a pomůže nám s marketingem a reklamou a také se sháněním financí,“ vysvětluje organizátor soutěže. Díky nově uzavřené spolupráci s BSMK se tedy nakonec hlavním partnerem soutěže nestala Černá hora, ale Starobrno.

Vše probíhalo poměrně narychlo a začátek soutěže, zejména pak její zahájení, se nevyhnul porodním bolestem. „Až do setkání kapitánů s vedením soutěže v předvečer začátku Univerzitní ligy jsme z toho byli všichni zmatení,“ říká Vojtěch Kyselý, kapitán týmu FC Kredity budou stačit. „Změny v organizaci soutěže byly nahlašovány s takovou rychlostí, že bychom se pak asi ani nedivili, kdyby z toho nakonec vznikla univerzitní hokejová liga,“ dodává s nadsázkou.

Problémům se nevyhnulo ani samotné zahájení (o jehož průběhu si můžete přečíst zde). Slabší návštěvnost a nedoladěná pravidla pořadatele úplně nepotěšily. „Zahájení bylo pro nás skvělou zkušeností, protože nás naučilo, jak to nedělat,“ říká s úsměvem Gusejnov. „Chtěli jsme, aby přišli i lidé mimo univerzity, jenomže v termínu, který jsme museli vybrat, právě hrála Kometa, takže lidé, kteří by se třeba přišli podívat na zahájení, šli raději na Kometu.“

Hráči si stěžovali také na příliš malé hřiště. „První kolo se hrálo na hřišti s futsalovým rozměrem a ukázalo se, že je to opravdu málo. Do dalšího kola se nám ovšem povedlo hřiště rozšířit o třicet procent. Zatím si to všichni hráči pochvalovali,“ popisuje Gusejnov jednu z počátečních potíží.

Cíl pro příští sezonu? 48 týmů, Praha, Olomouc, Liberec

Organizace brněnské Univerzitní ligy je však teprve počátkem vpravdě megalomanských plánů pořadatelů. „Do příští sezony chceme ligu rozšířit minimálně na 48 týmů. Jednáme také s lidmi, kteří organizují ligu na Járově v Praze a také s organizátory Strahovské ligy a a už na jaře bychom rádi odstartovali nultý ročník pražské Univerzitní ligy,“ přibližuje Gusejnov.

„Zatím máme v hledáčku třináct univerzitních měst po celé České republice,“ naznačuje Gusejnov, že Prahou a Brnem záměry pořadatelů nekončí. „Kromě Prahy by už od příští sezony mohla začít liga v Olomouci a Liberci, tam už máme nějaké kontakty,“ dodává.

Součástí plánu organizátorů je i odehrát jarní semifinále a finále brněnské soutěže na Náměstí Svobody. „Součástí by byl doprovodný program a možná i exhibiční střetnutí mezi týmem Starobrna a týmem složeným z pořadatelů soutěže.“

Plány organizátorské dvojice však nekončí ani u hranic České republiky. „S panem Judou myslíme na rozběhnutí univerzitních lig po celé Evropě. Pro začátek chceme uspořádat alespoň středoevropský turnaj, na který budeme žádat o dotaci z Visegrádského fondu. Počítáme s účastí patnácti středoevropských univerzit,“ říká Gusejnov.

„Je třeba mít megalomanské plány, protože čím jsou větší, tím větší má člověk motivaci za nimi jít a posouvat laťku stále výše. Když člověk dosáhne na svůj cíl, může pak taky zůstat stát na místě,“ odpovídá Gusejnov na otázku, zda jejich plány nejsou příliš velikášské.

V současnosti však síly organizátorů zaměstnává brněnská soutěž. S tou jim významně pomáhá podpora ze strany BSMK. „Věříme, že se podaří dostat Univerzitní ligu více do podvědomí zdejších studentů a že mezi nimi získá na popularitě. Do dalších let s ní počítáme jako se stabilní soutěží, která bude mít své místo mezi mužskými, ženskými, juniorskými i firemními soutěžemi, které již v rámci BSMK nějakou dobu fungují,“ tvrdí René Pazdera, viceprezident Brněnského svazu malé kopané.

„Je třeba vzdát organizátorům soutěže hold za to, jak doslova na koleni vytvořili celý tento koncept a jak se poprali s jeho realizací,“ uzavírá Vojtěch Kyselý.

Klíčová slova: univerzitní, liga, malá, kopaná, gusejnov, daniel

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.