25.11.2013 14:30


Když bylo třeba, nosil jsem hercům kulisy, říká nový ředitel Divadla Bolka Polívky Chalupský

Autor: Ema Zezulová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Dvacetileté výročí vzniku letos slaví brněnské Divadlo Bolka Polívky. Na jeho prknech vystoupily takové hvězdy jako Eliška Balzerová, Milan Lasica nebo Karel Roden. Od září je novým ředitelem divadla Ondřej Chalupský.

Divadlo Bolka Polívky v Brně funguje už dvacátým rokem. Vůbec první představení, které tam diváci mohli vidět, byl v roce 1993 Polívkův Trosečník. Letos v září se změnilo vedení divadla. Ondřej Chalupský vystřídal bývalého ředitele Ladislava Krapka. 

Ondřej Chalupský je novým ředitelem Divadla Bolka Polívky. Foto: Ema Zezulová

Na která představení byste studenty pozval?

Určitě bych je pozval na talk show Nad zlomenou nohou. Jmenuje se tak od doby, kdy si Bolek Polívka zlomil nohu a protože nemohl hrát, místo plánovaného představení v divadle vymysleli talk show. Hosty příštího dílu budou Jitka Čvančarová, Jiří Mádl, Jiří Pecha a hudební host David Rotter.  

V čem se liší Divadlo Bolka Polívky od ostatních?

Divadlo, které funguje podobným způsobem jako to naše v Brně, pokud vím, nefunguje. Většinu ostatních divadel přímo podporuje město. My se o sebe staráme sami. Většinu příjmů získáme z prodeje vstupného a ze sponzorských darů. Navíc máme pouze sedm stálých zaměstnanců, zbytek jsou externisté. Musíme si na sebe vydělat a dalo by se říct, že vesměs sázíme na známé herecké osobnosti. Většinu programu tvoří pravidelní hosté a také představení pana Polívky.

Jaké slevy nabízíte pro studenty?

Stejně jako pro důchodce je to deset procent. Pro studenty uměleckých oborů stojí vstupenka padesát korun, ale pouze třicet minut před začátkem představení.

Jak jste se stal ředitelem Divadla Bolka Polívky?

Nabídli mi místo v době, kdy jsem se rozhodl skončit v tehdejší práci na festivalu Divadelní svět. Absolvoval jsem pohovor s Bolkem Polívkou a bývalým ředitelem Krapkem. Bylo to spíše přátelské povídání. Nejsem si jistý, jestli vůbec uvažovali o někom jiném. 

Ještě potřebuju rady

Proč Ladislav Krapek odešel z vedení divadla?

Má plno jiných aktivit. A všechny najednou je přestal stíhat. Nakonec se rozhodl pro odchod z divadla a zavolal mi, jestli to nechci vzít za něj. Jsme stále v kontaktu, a když potřebuji, tak mi poradí. Předáváni vedení divadla je dlouhý proces, a tak jsem rád, že s ním mohu řadu věcí konzultovat.

Ondřej Chalupský tráví v práci celé dny. Foto: Ema Zezulová

Jak vás přijali noví kolegové? 

Myslím, že pěkně. Nejdříve jsme si na sebe museli zvyknout. Ale všechny začátky jsou těžké. Už jsme se vzájemně poznali. Případné neshody si vyříkáme rovnou. 

Překvapila vás v něčem práce ředitele divadla?

Ne, spíše ne. Tím nechci říct, že bych byl nějaký prorok a se vším dopředu počítal. Věděl jsem, že to nebude jednoduchá práce, ale je to pro mě zároveň výzva, která mě motivuje. Je to kombinace tvůrčí a úřednické práce. Úředničiny je naštěstí jen nezbytně nutné množství, takže se to dá vydržet. Nyní se snažím zavést nějaké inovace, tak snad budu úspěšný.

Jaké novinky plánujete?

Chci navázat na tvorbu Bolka Polívky. Rád bych v divadle organizoval festival nového cirkusu a klaunérie. Bohužel to není úplně dobře proveditelné, protože jeviště nemá požadovanou technickou úroveň. Takže to bude spíš ta klaunérie, což je i samotnému Polívkovi bližší. Festival by měl zahrnovat kromě představení pro veřejnost, také semináře a workshopy pro umělce a studenty uměleckých oborů. Už jsme si podali žádosti na granty, aby se festival mohl uskutečnit.

Chystáte nějaké další změny v chodu divadla?

Chtěl bych zdokonalit prodej lístků přes internet. V současnosti lidé neobjednávají vstupenky přímo na naší stránce, ale systém je přesměruje jinam. Navíc plánuji ochranný systém, aby objednávku nemohli provádět ti, kteří si vstupenky opakovaně nevyzvedli. Změnu by si zasloužily i divácké prostory jako foyer nebo hlediště. To jsou ale velké investice a velké stavební úpravy, o které musíme žádat město, jako vlastníka objektu.  

Když nepřijde kulisák

Stíháte chodit na všechna představení?

Svůj čas dělím mezi práci a rodinu, a tak nemůžu být každý večer v divadle. Každopádně je mým dlouhodobým cílem, znát všechny inscenace, které v programu nabízíme.

Jakou školu jste vystudoval?Ondřej Chalupský stojí na jevišti Divadla Bolka Polívky. Foto: Ema Zezulová

Ve třeťáku na střední škole jsem se rozhodl přihlásit na divadelní produkci na DAMU v Praze. Zajímalo mě, jak divadlo vzniká. Tak jsem zkusil přijímačky, ale neúspěšně.

Proč jste neuspěl?

Řekli mi, že nemám žádnou praxi. Tak jsem začal pracovat v divadle Ponec jako propagační asistent. Za rok už mě na školu vzali. Ale bylo mi hloupé skončit v divadle, když se mnou měli takovou trpělivost celý rok, takže jsem tam zůstal i při studiu.

Bylo náročné skloubit práci a školu?

Bylo, hlavně fyzicky. Ve škole mi rovnou řekli, že jestli si myslím, že budu zvládat obojí, tak jsem na omylu. Že se mám plně soustředit na studium. Nechtěl jsem se té práce vzdát. Ale byl jsem tak unavený, že pokaždé, když jsme šli s kamarády do hospody, většinou jsem tam usnul.

Bylo už něco, co jste jako ředitel musel dělat a nečekal jste to?

Jednou jsme přijeli na hostující představení do Prahy. Asi jsme se špatně domluvili, ale na místě nás nečekalo dostatečné množství kulisáků. Nezbývalo mi nic jiného, než abych technikům pomohl nanosit kulisy do divadla.

 

Medailon

Ondřej Chalupský vystudoval v Praze divadelní produkci na DAMU. Působil v pražském divadle Ponec, v divadle Archa a v Dejvickém divadle. Spolupodílel se na festivalu Nového cirkusu a pohybového divadla Letní Letná. Před dvěma lety se s manželkou přestěhoval na Moravu. Podílel se na brněnském festivalu Divadelní svět. Od září vede Divadlo Bolka Polívky.

Klíčová slova: Ondřej Chalupský, Divadlo Bolka Polívky, rozhovor, kultura

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.