05.05.2011 10:47


Kdo si počká, důchodu se dočká. Nebo ne?

Autor: Martina Tomková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Vláda chystá změny věku odchodu do starobního důchodu. Dnešní maximální hranice pětašedesáti let se bude posouvat. Samozřejmě směrem nahoru.

Martina Tomková. Foto: Tomáš Repka.Pokud novela zákona projde, dnešní hranici překročí lidé narození v roce 1977 o dva roky. Návrh počítá s postupným navyšováním, takže dnešní dvacátníci by měli jít do penze v devětašedesáti letech.

Nevím,  kam až  mohou zákonodárci  hranici zvyšovat. Nenapadlo by mě, že vláda, která před volbami zdůrazňovala, že každé reformě bude předcházet veřejná diskuze a že všechny návrhy budou rozumné a citlivé, navrhne takové zvýšení. Někomu nyní nejspíše připadá posouvání hranice rozumné. Možná tito lidé změní názor, až budou sami čtyři roky před důchodem neúspěšně shánět zaměstnání.

Pochybuji, že lidé, kterým bude více než šedesát let, najdou práci. Který zaměstnavatel by si vybral starého člověka, když vedle něj stojí další uchazeč, který je evidentně rychlejší, přizpůsobivější, schopný vyšších výkonů, s lepší pamětí a schopností rychleji se učit?

Navíc znám mnoho lidí, kteří ani sedmdesát let nemají a ráno jim dělá velké potíže vstát z postele, ohnout se pro věc nebo si zavázat tkaničky. Nevím, zda takoví lidé budou moci vstávat každý den brzy ráno do práce a zvládat osmihodinovou směnu.

Mám proto obavu, aby to u nás nedopadlo jako ve vtipu, kde děda říká doktorovi: „Pane doktore, každý den se budím v sedm hodin, ale vstát můžu nejdřív v osm.“ Doktor na to: „Tak si natahujte budíka rovnou na osmou.“

Vláda argumentuje tím, že se posouvá věk, kdy lidé umírají, a tak je správné, aby se posouval i věk odchodu do důchodu. To je jistě logická úvaha, nicméně má spoustu otazníků, které by se měly do hloubky prodiskutovat a vyřešit. Opravdu znamená, že vyšší věk dožití s sebou ponese i větší vitalitu? Bude nějak ošetřeno, že starší lidé jsou častěji nemocní a déle trvá, než se vyléčí? Bude zohledněno, že se stoupajícím věkem klesá výkonnost člověka? Zavedou se výjimky pro lidi, kteří nejsou schopni práce ve vysokém věku? Podepíšou se tyto výjimky na výši důchodu? Dožijí se vůbec důchodu ti, kteří celý život manuálně pracují jako horníci, dřevorubci nebo zedníci?

A tak zde vyvstává další otázka. Proč by si měl například zedník nebo horník šetřit na důchod, když je pravděpodobné, že po těžké celoživotní dřině si mnoho let odpočinku neužije a nebo se ho nedožije vůbec? Není potom víc než nemorální chtít povinné spoření na důchod? Zdá se mi, že tito lidé nebudou spořit na svou penzi, ale pouze odkládat těžce vydělané peníze stranou bez možnosti si jich ve zdraví užít.

Myslím, že dokud nebudou všechny tyto otázky zodpovězeny, není rozumné  navyšovat věk odchodu do důchodu. A zdá se, že nevyřešených věcí je kolem této plánované novely spousta. Proto s tímto návrhem vlády nesouhlasím.

A nakonec přidám ještě jeden argument. Sice se netýká ani vitality, ani zdraví lidí v pozdním věku, přesto je ze všech nejdůležitější. Koalice sice dostala důvěru vlády, nicméně myslím, že důvěru občanů si zpět nezískala. A taková vláda nemá právo schvalovat tak důležité změny, které se dříve nebo později dotknou nás všech.

Klíčová slova: hranice odchodu do důchodu, penze

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.