18.04.2012 12:21


Kdo se bojí, nesmí za Kometou na Svoboďák

Autor: Kateřina Svobodová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Po jednačtyřiceti letech bojuje hokejový tým Komety Brno o mistrovský titul ve finále extraligy. Jelikož vstupenky na zápasy jsou beznadějně vyprodány, podporují tisíce fanoušků brněnský tým alespoň na dálku z náměstí Svobody.

Přehrát audio

Audio

Brno  První hloučky, především náctiletých fanoušků, se na náměstí Svobody scházejí už kolem čtvrté. Netrpělivě očekávají přímý přenos patého finálového utkání Komety proti Pardubicím, který startuje ve tři čtvrtě na šest. Volné chvíle využívají k hlasitému klábosení a vydatnému popíjení, které je pro mnohé příznivce Komety také hlavním programem finálového večera. Příslušníci ochranky a úklidové čety znuděně posedávají po lavičkách, zatím jsou bez práce.

Autor: Kateřina SvobodováAtmosféra i alkoholové výpary pozvolna houstnou, náměstí se začíná zaplňovat. „Kometááá Brnóóó,“ ozve se občas z davu. Komentátor na pódiu se snaží vyburcovat fanoušky k větší aktivitě. Několik minut po šesté je pátý finálový zápas zahájen. Nad hlavami diváků se míhají modrobílé šály, napětí roste a šum nabývá na síle. Zhruba šest minut po začátku zápasu však přichází první zklamání - Kometa inkasuje gól, který je o dvanáct minut později následován dvěma dalšími. Malá skupinka individuí v červených dresech však třígólové vedení Pardubic vítá s neskrývanou euforií. Křepčení konkurenčních fanoušků je mnohým Brňanům trnem v oku. Je s podivem, že první dvacetiminutovku odvážlivci přežili bez újmy na zdraví.

Přestávku mezi třetinami vyplňuje většina diváků konzumací piva. Někteří však, stejně jako hráči Komety, podcenili začátek zápasu a svůj boj s alkoholem prohrávají poměrně brzy. „Jestli ještě nějaká p**a řekne, že Kometa je na p**u, tak se neznám!“ ujišťuje opodál postarší muž. Podobných případů postupem času přibývá a na náměstí přestává být bezpečno. Rozvášněnost a agresivitu fanoušků umocňují další čtyři góly, které padly ve druhé třetině, díky nimž je stav 4:3 pro Pardubice. Vzduchem létají vulgární výrazy a davem se pohybují přiopilí jedinci, kteří do všech vráží. Pro střízlivého účastníka je to poměrně traumatizující zážitek.

Ani přes drama ve třetí třetině, se Kometě nepodařilo skóre otočit ve svůj prospěch a Pardubicím podlehla 6:4. Kdo by ale čekal, že mezi příznivci brněnského týmu bude panovat ponurá atmosféra, zmýlil by se. Rozjásaný dav skanduje různé pokřiky, z nichž nejoblíbenější je posměšné „Pardubicééé, Pardubicééé, to je prdel v republicééé!“ Nikomu se domů ještě nechce. Po půl hodině se modrobílý zástup sune směrem k hlavnímu nádraží. Zde ale naráží na těžkooděnce se psy, kteří se snaží udržet pořádek. Zlověstný štěkot se mísí se skandováním. Po několika drobných incidentech se však lidé pozvolna rozcházejí a dav řídne. Kolem jedenácté už panuje relativní klid. Pro příslušníky úklidové čety nastává nejnáročnější část večera, náměstí Svobody musí dát co nejdříve do původního stavu. A rozhodně jim není co závidět.

Klíčová slova: Kometa, hokej, finále, alkohol, náměstí Svobody

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Slečno, pokud se Vám naše ,,křepčení" zdálo nesrozumitelné, tak přijďte blíže a uvidíte jak to zní sborově:-) Jinak odvážlivci nejsme, ale věříme, že máme právo jít podpořit náš oblíbený klub i v konkurenčním městě, aniž bychom hned museli dostat. Většina z nás v Brně studuje a tak trochu s nadsázkou řečeno, je naší povinností zajít podpořit Pardubice. Hlavně fandíme SLUŠNĚ. Brněnské posměšné skandování nás opravdu nerozhodí a nevyprovokuje;-) Komu se zdají Pardubice jako prdel, tak ať tam nejezdí;-) Jinak parta nevybitých, mladých a alkoholem notně posilněných výrostků, které by složilo i mléko, nás může provokovat dále. My se k ničemu strhnout nenecháme, jelikož my jsme fans a ne hooligans. Ti mládežnící si pletou fotbal s hokejem a svůj vztek z porážky si hold potřebují vybít někde mezi slušnými fanoušky. Hračky jim dát do ruky, ať mají na čem. Všem slušným Komeťákům děkujeme za pokec. Naštěstí je jich většina a ti mají mé uznání. S pozdravem M. Š., katedra Politologie FSS Brno