22.05.2012 13:35


Kdo podává ruce drogově závislým?

Autor: Michaela Římanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

V České republice žije mnoho drogově závislých, ke kterým se většina lidí obrací zády. Existují však organizace, kde i feťákům podají pomocnou ruku. Jednou z nich jsou Podané ruce. Poskytují nejrůznější služby drogově závislým i jejich rodinám. Pracovník Podaných rukou Petr Blažek má s prací v tomto odvětví bohaté zkušenosti.

logo organizace Podané rucePetr Blažek je vedoucí Kontaktního centra v organizaci Podané ruce. Kontaktní centrum je nízkoprahové zařízení nabízející kombinaci zdravotních a sociálních služeb pro lidi, kteří užívají nelegální drogy. Mezi služby patří výměna injekčního materiálu, testování na infekční choroby, základní zdravotní služby, ale také možnost vyprat si prádlo nebo si jen tak hodinu povídat. „Denně sem přijde okolo čtyřiceti lidí. Každý se může zdržet hodinu, během které může využít všechny naše služby. Pokud ale přijde lidí víc, nemáme tolik času se individuálně věnovat všem,“ popisuje fungování centra bohém Petr Blažek.

Petr je vystudovaný sociální pracovník a drogové problematice se věnuje spoustu let. „Začínal jsem jako pouliční pracovník, kdy jsem chodil přímo do městských částí, kde se shlukují drogově závislí. Později jsem přešel do Kontaktního centra," vzpomíná na své začátky Blažek. Centrum se nezaměřuje na přesvědčování drogově závislých, aby přestali drogy užívat, ale snaží se jim pomáhat s jejich aktuálním problémem. Další důležitou funkcí centra je prevence šíření chorob spojených s užíváním návykových látek. „Pro naše klienty je důležité, že si mohou povídat s lidmi, kteří jimi neopovrhují jen proto, že užívají pervitin nebo jiné drogy,“ říká Blažek. Podle statistik zde bylo během loňského roku vyměněno bezmála sto tisíc injekčních stříkaček. „Považujeme to za úspěch, je to důkaz, že se v drogové komunitě šíří povědomí o bezpečnosti užívání návykových látek a o bezpečnosti pro společnost, “ vysvětluje Blažek.

Mezi nejčastější klienty Podaných rukou patří lidé závislí především na pervitinu, v menší míře pak na heroinu a jiných návykových látkách. „Častěji jsou našimi klienty muži, průměrný věk je okolo pětadvaceti let, ale někdy se to dá těžko určit, protože naše služby jsou anonymní,“ shrnuje na závěr Blažek.

Podané ruce mají svá sídla nejen v Brně, ale také v Olomouci, Prostějově a ve Vyškově.

Klíčová slova: drogově závislí, podané ruce

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.