17.12.2020 19:45


Každý večer někoho provázím, návštěvnost je velká, říká organizátor Tišnovské cesty za betlémy

Autor: Marie Matějková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Vnitřní prostory galerií a muzeí se od pátku znovu uzavírají pro veřejnost. V Tišnově proto letos vyzkoušeli neobvyklou formu výstavy tak, aby nehrozilo její uzavření. Lidé si při procházce městem mohou prohlédnout nejrůznější betlémy vystavené ve výlohách a viditelné z ulice.

Tišnov – Tišnovská cesta za betlémy nabízí od neděle 13. 12. lidem procházku městem s prohlídkou betlémů. Jsou vystavené na dvanácti zastávkách ve výlohách firem nebo městských institucí. Galerie Art Periscope, která výstavu pořádá, tím nahrazuje tradiční výstavu betlémů z celé republiky v obci Předklášteří. Její dvanáctý ročník nemohli kvůli epidemickým opatřením letos uspořádat. Vystavené betlémy si návštěvníci budou moci prohlédnout až do 5. ledna. Na otázky týkající se výstavy Stisku odpovídal organizátor akce Zdeněk Jílek ze spolku Art Periscope.

Udělat letošní výstavu touto formou byl váš nápad. Jak jste se domlouvali s jednotlivými firmami na vystavování?

Dnešní pandemická situace nám neumožnila vystavovat ani v Předklášteří ani v Tišnově. Tak mě napadlo, že bychom ve spolupráci s Městským kulturním střediskem Tišnov mohli nainstalovat jednotlivé betlémy do výkladů obchodů a institucí. Tak vznikla tato Tišnovská cesta za Betlémy. Já jsem obešel známější tváře po Tišnově a zjistil jsem, že by to pro ně byla čest, že můžou vystavit betlém ve svém výkladu. Když jsem dal dohromady osm těchto zastavení, tak jsem se spojil s kulturním střediskem a ti doporučili ještě další čtyři místa. Tímto vzniklo dvanáct zastavení.

Jak celá trasa vypadá?

Ta cesta začíná u nádraží, kde je teď nové obchodní středisko NOEMI. Tam nám majitel půjčil celý jeden obchod, který ještě není využívaný. Odsud potom podle mapky, která visí v každém výkladu, si to mohou projít návštěvníci za zhruba 70 až 90 minut. Trasa má necelé tři kilometry.

Kolik je na trase vystavených betlémů?

Teď máme vystaveno 67 betlémů, z toho jsou čtyři pětiny z naší sbírky a ostatní jsou od regionálních výtvarníků, kteří jsou členy našeho spolku. Betlém z největší vzdálenosti je od Jana Čončky z obce Hlubočec u Opavy. Ten se chystal vystavit své betlémy na výstavě v Předklášteří a udělal speciální betlém. On dělá takové otvírací betlémy, takové oltářky. A udělal speciální betlém pro náš region, na kterém jsou hrady Pernštejn a Veveří. Bylo mu líto to nevystavit, tak nám je poslal.

V neděli, kdy byla výstava zahájená, mohla být ještě muzea otevřená. Neuvažovali jste přece jen i o té běžné podobě uvnitř?

Až do čtvrtka je jedno zastavení uvnitř. Prochází se muzeem, ve kterém je šest pohyblivých betlémů. Od pátku se všechny tyto betlémy otočí do oken, nasvítí se a bude to prohlídka zvenku jako všechny ostatní.

Nasvícené jsou tedy i ostatní betlémy?

To je další bonus naší výstavy. Od patnácté do dvaadvacáté hodiny všechny betlémy svítí, takže návštěvníci si cestu mohou projít i kdykoli večer a je to daleko zajímavější pohled než ve dne.

V základní škole je vystavený betlém vašeho spolku. Jak tento betlém vznikal?

Tato myšlenka vznikla v roce 2018, když jsem navštívil v Třešti tradiční výstavy, kde se chodí po jednotlivých domech. A protože máme ve spolku celkem sedm šikovných regionálních výtvarníků, tak jsem je oslovil a během půl roku vznikl tento náš betlém, kde je zachycená jak tišnovská scenérie, tak významné budovy nebo osobnosti města. Základ tvoří pařez z kopce Květnice, který je příbytkem Svaté rodiny. Potom jsou tam dominantní dřevěné budovy kostela a radnice. Figurky jsou z těsta od Jany Svobodové z Drásova, která se touto technologií zabývá už víc jak dvacet let, a jsou to věrné podobizny dělané podle fotografií, takže některé ty osobnosti se tam mohou i poznat.

Jak mohou návštěvníci poznat jednotlivé osobnosti?

My jsme letos vydali katalog Průvodce tišnovským betlémem, protože není možný osobní kontakt. Vždycky to návštěvníkům popisoval nějaký průvodce nebo vystavovatel. Letos jsme vydali knižně tento katalog, který je k dispozici v informačním centru. V něm se návštěvníci můžou dočíst o všech těch výstavnických budovách a významných osobnostech. Je tam i situační schéma, takže si najdou přesně přes výklad, kde která figurka stojí.

Mezi vystavovanými betlémy jsou také dva z Mexika. Kde se ve vaší sbírce vzaly?

Tyto konkrétní jsou mého kamaráda Jiřího Gottwalda z Brna. Část jeho sbírky je součástí naší výstavy. Tedy zrovna tyto nejsou z mé a manželčiny sbírky.

Chtěl byste s touto formou výstavy nějak pracovat i do příštích let?

Je to velice lákavá nabídka. Já pravidelně každý večer někoho provázím, takže vidím, že návštěvnost je veliká. Myslím si, že přes Vánoce, kdy lidé nebudou moci jít do restaurace nebo kamkoli, tak to bude hodně navštěvovaná cesta. Předklášteří je moje srdeční záležitost, tam musíme dvanáctou výstavu příští rok udělat. Napadlo mě ale, že bychom to dělali jeden rok v Tišnově a jeden rok v Předklášteří.

Vy tedy i provázíte?

Ano, převážně kamarády a známé. Vždycky mě někdo osloví, tak vezmeme auto a objíždíme to. Také jsem provázel autory, kteří tam mají vystavené betlémy. V sobotu byla kolaudační cesta, tam byl pan starosta, pan děkan Rybecký a majitelé těch výkladů, které jsme pohostili a poděkovali jim tak za to, že nám zdarma zapůjčili prostory. To tedy samozřejmě nemohlo být veřejné kvůli současným opatřením.

Klíčová slova: výstava, betlémy, galerie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Jitka Vojtková | 18. 12. 2020, 19:02
Je to skvělý nápad! Přejeme všem krásné Vánoce! Taková procházka městě by mě také těšila, ale jsme daleko. Ať se všem obdivovatelům betlémů tato netradiční výstava líbí.
Petr Sláčala | 18. 12. 2020, 09:48
Blashopřeji panu Jílkovi, autorům a spolupracovníkům k bohulibému počinu. Už se těším jak si na Štěpána s rodinou užijeme procházku "betlémským" Tišnovem. Přeji požehnané Vánoce a v novém roce jen vše dobré a nejlepší. Ve zdraví Petr Sláčala