26.03.2015 17:41


Každý může cestovat levně. Stačí vědět, jak na to

Autor: Gáfriková Eliška | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Cestování po světě není vůbec drahé. Travel hacking, tedy umění cestovat levně, umožňuje poznávat země po celém světě. A bez vysokých finančních nároků. Jak na travel hacking, představil na akci Nestůj...cestuj! 25. března cestovatel Petr Novák.

Brno - Petr Novák se začal o travel hacking zajímat před deseti lety. S kamarády vyvinuli rezervační systém a lidem v České republice i v celé Evropě poskytovali ubytování. „Pak se ale stávalo, že si zákazníci zarezervovali bydlení, a až pak začali řešit, jak se na dané místo dostanou. Tak jsem jim začal pomáhat s letenkami a zjistil, že jsou skutečně levné, “ objasnil Novák svou cestu k travel hackingu. Shánění letenek jej začalo bavit a díky tomu začal hodně cestovat. Podle něj je nejdůležitější uvědomit si, že cestování nevyjde vůbec draho. „Ve skutečnosti se dá cestovat velmi levně. A podstatné je nic neodkládat. Třeba si řeknete, že vyjedete, až si něco víc vyděláte. Pak ale přijdou jiné výdaje a člověk se ve finále nikam nedostane,“ řekl Novák.

Akce Nestůj...cestuj!, kde Novák prezentoval způsoby finančně nezatěžujícího cestování, se konala ve středu 25. března. Pořádala ji organizace Unifer. Nestůj...cestuj! obsahovalo blok přednášek lidí, kteří mají s levným cestováním bohaté zkušenosti. Kromě Novákovy prezentace o travel hackingu si účastníci akce vyslechli povídání o digitálním nomádství, dále také o zážitcích studentů z couchsurfingu, stopování, cesty po Brazílií a Japonsku. Účastníci akce Nestůj...cestuj! zaujatě poslouchají přednášku

Podle Nováka je při travel hackingu velmi důležitá časová flexibilita. „Při shánění levné  letenky je ideální, když nejste pevně vázáni časem ani destinacií. Čím více budete závislí na přesném datu odletu a místu, tím bude shánění opravdu výhodné letenky těžší. Ale samozřejmě ne nemožné,“ řekl Novák. V Evropě mají nejlevnější letenky nízkonákladové aerolinky. Existují vyhledávací servery určené výhradně pro shánění těchto letenek. Novák je doporučuje hledat právě tam.

Cestovat se dá i jinak než letecky. Své o tom ví student informačních studií a knihovnictví Viliam Vateha, který projel téměř celou Evropu či Turecko stopem. Stopař musí počítat s tím, že může čekat klidně celý den, než někdo zastaví. „Při stopování je důležité myslet jako řidič. Aby vám někdo zastavil, měli byste být na místě, kde může zaparkovat a naložit vás,“ popsal Vateha.

Po vyřešení dopravy je ideální propočítat si další náklady. Kolik bude stát jídlo, jaké dopravní prostředky v dané zemi využít. Na internetu existují servery, které porovnávají ceny na celém světě. Zásadní otázkou je ubytování. „Bezkonkurenčně nejlevnější jsou hostely,“ konstatoval Novák. Způsobů, jak bydlet levně a ještě přitom poznat cizí kulturu, je mnohem víc. Například couchsurfing. S ním má zkušenosti studentka práva Šárka Gilarová. Tímto způsobem už procestovala několik zemí. „Couchsurfing funguje tak, že po registraci na internetu nabídnete nocleh u sebe doma pro ostatní couchsurfery. A vy sami si také nějaký najdete,“ vysvětlila. Couchsurfing ale není jen o levném ubytování. „Díky němu se především můžete potkat s novými lidmi,“ dodala Gilarová.

I v hostelu je možné bydlet zadarmo, pokud host nabídne protislužbu. „Jde například o práci na recepci. Několikrát v týdnu budete vykonávat službu recepčního a nemusíte nic platit,“ popsal Novák. Sám se snaží vyzkoušet co nejvíce možných způsobů ubytování. Třeba hlídání domu. Majitel odjede pryč, ale potřebuje, aby mu někdo zaléval kytky anebo venčil psa. Výměnou za tyto služby je možné u něj zdarma bydlet. Pokud má někdo rád moře, může se nechat najmout do lodní posádky. Bydlet na jachtě a cestovat s ní po světě pak nic kromě práce nestojí. „Sám jsem například ještě nezkusil výměnu domů. Vy bydlíte u někoho v domě, on po tu dobu zase bydlí ve vašem,“ vysvětlil Novák.

Jedním z cestovatelských snů, jež Novák plánuje uskutečnit v následujících měsících, je stát se alespoň na čtvrt roku digitálním nomádem. Digitální nomádství spočívá v práci přes internet na jedné straně planety s tím, že klient či zaměstnavatel může být klidně na straně druhé. Podle digitálního nomáda Adama Marčana spočívá kouzlo takové práce v tom, že člověk může pracovat v místech s nízkými životními náklady. „Například v zemích jihovýchodní Asie se dá žít i za osm či devět tisíc korun na měsíc. Když ale člověk přes internet pracuje pro někoho například v Česku, může si měsíčně vydělat třeba dvacet tisíc,“ objasnil Marčan. Člověk tedy může žít ve vzdálené zemi, poznávat její kulturu, a dokonce si tímto způsobem vydělat peníze. Digitální nomád ke své práci většinou potřebuje pouze připojení k internetu. 

Jak řekl Petr Novák v závěru přednášky, cestování má jednu velkou nevýhodu. Je návykové. Existuje nespočetné množství možností, jak cestovat s minimální útratou peněz. Není to ale pro každého. „Když už se setkám s negativním názorem na hacking travel, většinou to souvisí se ztrátou pohodlí cestovatele. Každý má svoji komfortní zónu nastavenou jinak a podle toho by měl volit způsob svého ubytování. Jak nedávno řekl můj kamarád, při cestování platíme za strach. Když se například bojíme nějaké infekce a chceme bydlet ve velmi čistém prostředí, musíme si za to zkrátka připlatit,“ uzavřel Novák.

Klíčová slova: travel hacking, levné cestování, digitální nomádství, stopování, couchsurfing

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.