08.10.2019 22:58


Každá zpráva, kterou posíláme přes sociální sítě se ukládá a analyzuje. Odpovědí může být aplikace Signal

Autor: Pavel Hanosek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Běžným uživatelům sociálních sítí donedávna nezbývalo než doufat, že velké korporace, jako například Facebook, nebudou poskytovat jejich důvěrné informace třetím stranám. To by mohlo vést třeba k politickému profilování, tedy vytváření profilu uživatele a následnému cílení vybraných informací dle jeho politických názorů. Právě proto vznikl Signal, platforma pro bezpečnou soukromou komunikaci na internetu.

Logo Aplikace Signal. Foto: Wikipedia Commons

Brno - Téměř každý dnes využívá sociální sítě ke komunikaci se svými blízkými i pro pracovní potřeby. Ne každý si je ale vědom faktu, že každý údaj, ať už se jedná o hlasovou zprávu, fotografii nebo prostý text, se archivuje a může být poskytnutý třetí straně bez našeho vědomí. Existují však způsoby, jak se alespoň částečně tomuto nebezpečí vyhnout. Aplikace Signal uživatelské zprávy nedokáže číst, nikde je neukládá a tedy ani nemá co třetí straně poskytnout.

Signal je aplikace, která nabízí specifické bezpečnostní prvky k posílení soukromí uživatele. Vytvořila ji britská nezisková organizace Guardian Foundation, dnes ji provozuje na ni napojená organizace nazvaná prostě Signal. Princip fungování Signalu je na první pohled velmi podobný tomu, který využívá například Messenger. I Signal posílá zprávu přes své servery a následně k požadovanému příjemci. Rozdíl je ale v neviděném. “Signal využívá tzv. End-to-end šifrování. V praxi to znamená, že k obsahu zpráv mají přístup jen odesílatel a příjemce, ale už ne služba samotná,” říká odborník na kybernetickou bezpečnost Matěj Divecký. 

Signal také zprávy nikam neukládá. To s sebou nese opět jisté výhody i rizika. Výhodou je pochopitelně to, že služba k informacím obsažených zprávách nemá přístup. “Pokud ale nebudete mít Signal zálohovaný a zničí se vám telefon nebo se změní vaše telefonní číslo, o veškeré zprávy nenávratně přijdete,” upozorňuje Divecký. To je rozdíl oproti aplikacím typu Messenger, kde se zprávy ukládají na cloudové úložiště a jsou tedy přístupné i když si aplikaci odinstalujete a opět nainstalujete.

Schéma fungování aplikace Signal v porovnání s Messengerem. Autor: Pavel Hanosek

Divecký pak poukazuje na další limity aplikace.“Propojení s počítačem sice funguje, ale není tolik bezpečné a dodělané. Signal je aktuálně primárně určený pro mobilní telefony.” Studentka Tereza Pavlišová začala Signal v mobilu využívat po první lekci kurzu kybernetické bezpečnosti před několika týdny. I když jí záleží na bezpečné komunikaci a soukromí, upozorňuje na další některé nevýhody aplikace. “Nedokážu si představit, že bych ji začala používat víc, protože ji aktuálně má příliš málo lidí. Pokud by byl Signal rozšířenější, určitě bych jím ale třeba Messenger nahradila,” vysvětluje. 

Platforma není opravdu nijak široce rozšířená ani příliš dobře známá. Jedním z hlavních důvodů je ten, že projekt nevznikl s cílem generovat zisk a tudíž za sebou nemá potřebný kapitál k rychlému rozšíření. Tato výrazná nevýhoda v sobě však skýtá i jistou výhodu. Protože získává prostředky na svou údržbu skrze granty a dobrovolné příspěvky uživatelů, je Signal projektem nezávislým. Zajímavostí je pak také fakt, že Signal je open-source aplikace, celý zdrojový kód aplikace je tak viditelný a přístupný širokou veřejností, která může případně upozornit chybu v softwaru.

Pro zvětšení své transparentnosti nechal Signal své postupy podrobit nezávislému auditu, kterým prošel bez problémů. Auditem se Signal snažil uživatelům ukázat, že své postupy dodržuje a že je tudíž služba bezpečná a spolehlivá. Zajímavostí je také fakt, že Signal je open-source aplikace, celý zdrojový kód aplikace je tak viditelný a přístupný širokou veřejností, která může případně upozornit chybu v softwaru.

Aplikace má i určité nevýhody, nabízí ale v porovnání s ostatními sociálními službami více soukromí, ochranu před sledováním a možným zneužíváním uživatelských dat pro různé účely. Uživatelé díky Signalu nemusí být úplně závislí na sociálních službách komerčních společností. “Ze strany korporací jsme zranitelní v podstatě úplně všichni, až na naprosté výjimky. Dáváme jim do rukou veškerá naše data a je jen na nich, jak s nimi naloží,” upozorňuje Divecký.

Klíčová slova: Signal, kyberbezpečnost, internet, Messenger, soukromí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.