15.01.2021 19:34


Každá krize přináší příležitosti, tvrdí ministr školství Plaga

Autor: Dominik Pohludka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Současná pandemie koronaviru může podle ministra školství Roberta Plagy přinášet příležitosti ke změnám v českém školství. Jednou z nich může být i postupné zavádění distanční výuky. Podle školského analytika Bohumila Kartouse však dálková výuka může vést k prohloubení rozdílů mezi žáky.

Ilustrační foto. Autor: Dominik Pohludka

Brno – Podle ministra školství Roberta Plagy byla ještě před rokem představa distanční výuky na českých školách téměř nemyslitelná. Vše náhle změnila pandemie koronaviru. „Každá krize přináší příležitosti a řada škol je naplno využila," řekl v online debatě, kterou pořádal Institut pro polotiku a společnost Plaga. Jednou z těchto příležitostí je i postupné zavádění dálkové výuky. „Slýchával jsem, že konzervativní učitelé na ni nepřistoupí. Nakonec se ukázalo, že to ve většině případů není pravda," popsal ministr školství. Podle jeho slov sebou dálková výuka přinesla hned několik pozitivních aspektů. „Jednak možnost vzájemného učení se mezi učiteli navzájem. Výhodou také je, že rodiče mají možnost vidět, jak vypadá výuka jejich dětí," uvedl Plaga.

Současnou situaci v českém školství nevnímá negativně ani ředitelka Základní školy Neštěmická v Ústí nad Labem Marie Čápová. „Je to pro nás příležitost získávat nové zkušenosti a dovednosti například s různými aplikacemi a digitálními platformami pro výuku," řekla Čápová. Podle ní může distanční výuka přispět i k rozvoji pedagogů. „Z profesního hlediska nás současná situace velmi posunula dopředu," popsala Čápová.

Podle školského analytika Bohumila Kartouse je třeba počkat, než se školy vrátí k prezenčí výuce a až poté zhodnotit, jak byla distanční výuka úspěšná. „Je třeba se zeptat, co ze současné distanční výuky se stane součástí běžného vyučování na školách," řekl Kartous. Zároveň upozorňuje na prohlubující se rozdíly mezi jednotlivými studenty. „Někteří žáci mají handicap, protože jim jejich rodinné podmínky neumožňují, aby se v současném vzdělávacím režimu dostatečně rozvíjeli. Problémem také je, že nevíme, kdy toto období skončí," uzavřel Kartous.

Klíčová slova: pandemie, školství, lockdown, distanční výuka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.