17.05.2017 17:14


Každá krabička cigaret má pro mě hodnotu a znamená nějaké vzpomínky, říká sběratel

Autor: Vágnerová Dominika | Kurz: On-line žurnalistika | Kategorie: Trafika

O víkendech objíždí bleší trhy, obchazí trafiky nebo hledá na internetových aukcích. František Mlčák z Bystřice pod Hostýnem sbírá cigaretové krabičky a doutníky už od svých deseti let. Ve sbírce má například cigarety z konce devatenáctého století, nechybí ani prvorepublikové nebo protektorátní krabičky. „Nikdy jsem nepočítal kolik mám ve sbírce kusů, ale určitě několik tisíc. Tipuji tak deset,“ dodává.

Proč jste se rozhodl sbírat zrovna cigaretové krabičky?

Už nevím. Tenkrát každý kluk něco sbíral. V Holešově bývala ubytovna pro cizince, kde bydleli například Kubánci. Jejich cigarety se nám líbily, byly jinak pomalované než ty naše. Když jsme chodili do školy, tak jsme u ubytovny pokaždé něco našli.

Autor: Dominika Vágnerová
 

A nevadilo rodičům, že se v deseti letech zajímáte o cigarety?

Tenkrát jsme sbírali prázdné krabičky a ty si lepili do sešitu. Později jsme si sem tam zapálili stařečkovy Partyzánky u lesa. Ve městě nás každý znal a cigarety by nám neprodali. Dokud nám nebylo osmnáct, tak jsme si nedovolili vyjít mezi lidi s cigaretou. Kouřit jsem začal až na vojně a ani tehdy se to rodičům nelíbilo.


Ještě kouříte?

 Zhruba před dvaceti lety jsem jednoho dne zahodil zapalovač a cigarety a od té doby nekouřím. Jednoho dne jsem si řekl dost. Na vojně jsem kouřil Startky za čtyři koruny, postupně se začalo zdražovat a kvalita tabáku se zhoršila. Dnes jsou to samé náhražky a parfémy. Když se ohlédnu zpět, tak bych nekouřil, hlavně kvůli zdraví.


Co všechno sbíráte?

 Sbírám cigarety, doutníky, krabičky, šňupací a žvýkací tabák, různé kuřácké potřeby a literaturu. Vyloženě se zajímám o plná balení cigaret po deseti kusech. Mám asi největší kolekci Partyzánek v České republice, ty se kouřily v padesátých letech minulého století.


Jaké jsou největší unikáty ve vaší sbírce?

Mám například krabičku od cigaret z roku 1885 nebo krabice od doutníků z dob habsburské monarchie. Potom prvorepublikové a protektorátní cigarety. Taková rarita jsou Antiasthmatické cigarety od ministerstva zdravotnictví nebo bělomorky, které se kouřily na Sibiři. Mají dlouhý filtr, aby si kuřáci nemuseli sundávat palčáky. Mám také cigarety, které vycházely v limitovaných kusech, například veletržní, firemní nebo pro nositele státního vyznamenání. Zajímám se i o literaturu.


A jakých kusů si ceníte nejvíce?

Té desítkové série plných krabiček. Mnohé z nich už se nedají sehnat. Navíc většina sběratelů krabičky rozlepuje, pro mě jsou nejcennější plné. Jen pro zajímavost, cena některých se pohybuje okolo tří tisíc korun i více. Ale každá krabička má pro mě hodnotu a znamená nějaké vzpomínky. Třeba doutníky Regalia jsme si koupili se spolužáky v roce 1973 v Holešově. Byli jsme tehdy v deváté třídě. Zkusili jsme je a všem nám bylo špatně. Dodnes na to vzpomínám. Některé krabičky mi připomínají kuřácké pauzy v práci před třiceti lety. Při pohledu na krabčku od B&T se mi vybaví dovolená v Bulharsku, kde jsme je kouřili. Některé krabičky mi daroval dobrý známý, který už nežije.


Kde sháníte úlovky do sbírky?

Všude. Nejčastěji na bleších trzích, bazarech a podobných setkáních. Sběratelství je i hodně o shánění kontaktů. Známí mi vozí krabičky z dovolených. V okolí všichni vědí, že sbírám a občas večer zaťukají na okno a přinesou mi nějaký nový kus do sbírky. Když jedeme na výlet, tak obcházím trafiky a ptám se na krabice od doutníků. Syn mi pomáhá a hledá na internetových aukcích. Někdy dostanu novou krabičku pod stromeček. Takže i nekuřáka můžete potěšit cigaretami na Vánoce.


Kolik jste ochotný za krabičku zaplatit?

Snažím se tomu vyhýbat. Sběratelství je o shánění a vyměňování. Nedávno jsem si třeba vyměnil pár kusů se sběratelem z Prostějova. Spousta lidí se na starožitných a podobných věcech snaží zbohatnout. Nedávno jsem viděl inzerát na prázdnou krabičku Lux za tři tisíce korun od jednoho slovenského sběratele. Už slevil na dva, ale stejně ji podle mě nikdo nekoupí. Kdybych měl milion, tak můžu skoupit všechno a mám klid, ale o tom to není. Je to vášeň, každý nový kus do kolekce mě potěší.


Je nějaká krabička, kterou se vám nedaří sehnat?

Partyzánek mám více druhů, ale stále mi některé chybí. Od dvacítkového balení mám jen prázdnou krabičku, plné už asi neseženu. Rád bych měl i stovkové Vlasty. Od nich mám jen malý útržek přišpendlený na nástěnce.


Uspořádal jste nějakou výstavu?

Zatím jste druhá, kdo moji sbírku vidí. Plánoval jsem výstavu v Bystřici na zámku, ale protože organizátoři mi nemohli slíbit, že sbírku zabezpečí, rozhodl jsem se výstavu odložit. Ideální by byla tmavá místnost, krabičkám totiž světlo škodí. Možná je jednou všechny vytáhnu ze skříní a krabic a vystavím u sebe doma.


Jak se podle vás změnila kultura kouření? Jsou dnes kuřáci na okraji společnosti?

Každá doba je specifická. Za první republiky se kouřilo všude. V bytech, ve vlaku a nikdo si nestěžoval. Populární byly fajfky, viržinky i žvýkací tabák. O škodlivosti kouření se vůbec nemluvilo, naopak se někdy doporučovalo. Teď se to všude zakazuje, ale není se čemu divit, i nekuřáci chtějí mít svoje prostory.

 

Prohlédněte si interaktivní mapu s cigaretami z různých koutů světa a blog projektu Trafika.

Klíčová slova: sběratelství, cigarety, doutníky, kouření

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Jozef Sedlacik | 23. 05. 2017, 15:03
Velmi pekna zbierka.Takisto vlastnim zbierku asi 10 000 prázdnych skatuliek z celého sveta a asi 800 z ceskoslovenska az po rakusko uhorsko.Palec hore.