29.03.2015 18:12


Káva a cigárko? Lepší je káva a vzdělávání

Autor: Ryšavá Monika | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Posedět v kavárně u šálku kávy nebo čaje a dozvědět se přitom nové poznatky z oblasti výživy a genetiky bude možné v brněnském společenském klubu UNTR. NutriCafé, jak se neformální posezení a diskuzní přednáška s pozvaným hostem nazývá, se poprvé uskuteční v pondělí 30. března od šesti večer.

FyzioCafé, autor: Zuzana Popieluchová a Jana KuchrykovaBrno – První brněnské NutriCafé se zaměřuje na výživu a genetiku. Hostem bude lékařka Julie Bienertová. Přijít do klubu UNTR mohou nejen studenti lékařské fakulty, ale i všichni, kteří se o téma zajímají.

NutriCafé není v Brně první takovou akcí, koncept diskuzního setkání osobností z oboru funguje od března minulého roku pod názvem FyzioCafé. Tyto pravidelné schůzky se zaměřují zase na témata z fyzioterapie. Pořádají se především pro studenty daného oboru, ale přijít mohou i zájemci z řad veřejnosti.

Počátek konceptu FyzioCafé v Brně vysvětlila jeho iniciátorka Zuzana Popieluchová. „FyzioCafé už probíhalo v Praze a mě nápad zaujal. Sešla jsem se s kamarádkou, která je i prezidentkou Asociace studentů fyzioterapie, a poté uspořádala první FyzioCafé v Brně. Na spolupráci jsme se tehdy domluvili i s organizací ScienceCafé,“ řekla Popieluchová. „Naším zájmem totiž nebylo jen rozšířit obzory studentům, ale i povědomí o práci fyzioterapeuta,“ dodala.

Podle studentky fyzioterapie Miriamy Vraniakové jsou tato setkání přínosná. „Oceňuji, že se můžeme setkávat po škole a nenuceně debatovat o tom, co nás zajímá. Dozvídáme se o nových metodách v oboru a rozvíjíme své zkušenosti. To vše v příjemném prostředí nad šálkem dobré kávy,“ vyzdvihla výhody Vraniaková.

Datum a prostory setkání nebývají pravidelné. Podle původního konceptu by se kavárny měly měnit. „Plánem bylo, aby se FyzioCafé pořádalo každý měsíc. Ovšem spojit čas organizátorů a přednášejících je obtížné. Stejně tak najít ideální kavárnu,“ poznamenala Popieluchová. Dodala, že jde hlavně o pohodlí účastníků, proto bývá účast omezená kapacitou prostor.

Hosty vybírají organizátoři podle zájmu posluchačů a doporučení vyučujících. Kdo bude dalším hostem debatní schůzky, termíny a místa zveřejňují na facebookových stránkách.

Nápad spojení příjemného kavárenského prostředí s odbornou přednáškou vznikl v České republice v roce 2008 s názvem Science Café.  Projekt zahájilo občanské sdružení Otevíráme a v současnosti se pod jeho záštitou konají Science Café ve více jak deseti městech po celé republice. Koncept inspiroval i studenty v Praze, kde FyzioCafé vzniklo v roce 2013. Mezi města, kde se FyzioCafé pořádá, patří i Olomouc a Kladno.

Klíčová slova: NutriCafé, FyzioCafé, Science Café, neformální debatní schůzky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.