02.03.2013 16:51


Karlovarští studenti se naděje na odvolání náměstka Sloupa nevzdávají

Autor: Sabina Netrvalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Protesty studentů a pedagogů v Karlovarském kraji proti komunistickému náměstku pro školství Václavu Sloupovi neutichají. Do celé akce se nyní zapojil i hejtman Josef Novotný.

Karlovy Vary – Karlovarský hejtman Josef Novotný dal komunistům ultimátum, aby bývalého politruka Pohraniční stráže Václava Sloupa nahradili někým jiným. Udělal tak v odpovědi na otevřený dopis, který mu zaslali iniciátoři celé protestní akce. V dopise Novotného vyzvali, aby k věci zaujal jasné stanovisko.

Na ultimátum Novotného zareagovali komunisté svoláním krajského výboru, kde včera jednali o Sloupově budoucnosti. K jednoznačnému závěru ale zatím nedošli. „I když Václav Sloup pozici náměstka pro školství opustí, pro nás to nekončí. Budeme dále sledovat, jestli ho nenahradí někdo podobně nepřijatelný,“ říká jeden z iniciátorů protestů a autor otevřeného dopisu Filip Harzer.

Po napsání otevřeného dopisu hejtmanovi vám nabídl schůzku jeho komunistický náměstek Jaroslav Borka. Na kdy ji plánujete?

Vzhledem k tomu, že někteří z naší iniciativy studují na vysokých školách v různých městech republiky a přes týden nejsme v Karlových Varech, po vzájemné dohodě jsme termín schůzky navrhli na pátek 8. března.

Student Filip Harzer při přípravě na jednu z protestních akcí. Foto: Sabina Netrvalová

Může schůzka něco změnit?

To si nemyslím. Naše názory jsou až příliš rozdílné. Očekávám, že dojde k vyjasnění, nikoli ke změně. Šokovalo mě, když jsem si v Mladé frontě DNES přečetl Borkovo vyjádření o tom, jak jsou naše názory ovlivňovány a měli bychom je opravit. My ale nejsme nikým manipulováni. Pan Borka by si mohl uvědomit, že jsme schopní samostatného kritického myšlení a rozhodně nejsme ničí prodlouženou rukou.

Jak se stavíte k požadavku hejtmana Josefa Novotného, aby komunisti Sloupa vyměnili?

Pan hejtman je pragmatik a jistě si uvědomuje, že celá kauza škodí i ČSSD, která je s komunisty v koalici. Takhle zareagovat musel, určitě je na něj vyvíjen velký tlak, aby protesty konečně utichly. Pro ČSSD je to ponaučení do budoucna. Osobně jsem dopis pro hejtmana předal také místopředsedovi strany Zdeňku Škromachovi, který řekl, že Václav Sloup je pro něj ve funkci náměstka školství nepřijatelný. Alespoň prý už ale ví, že až budou ve vládě, tak komunistům ministerstvo školství nesvěří.

Podle deníku Právo se do debat zapojil i komunistický europoslanec Jaromír Kohlíček, který uvedl, že Sloup je hodnocen pouze na základě nálepky. Co si o tom myslíte?

Je pro mě fascinující, že si komunisté na naši schůzku povolávají celorepublikové i přeshraniční kádry, dokazuje to mnohé o karlovarské regionální organizaci. Pan europoslanec mne nazval politickým rasistou. Podobnými urážkami se vlastně dobře bavím.

Jaké budou vaše další kroky, pokud Václav Sloup neodstoupí?

V naší iniciativě budeme rozhodně pokračovat. Jsme volné sdružení studentů, takže je to jen na nás. Plánujeme stále zvyšovat tlak na zastupitele a pravidelně chodit na jejich jednání. Také bychom rádi pořádali různé akce formou happeningu, například na hranicích. Dostali jsme nabídku od sponzora, který by zafinancoval výrobu protestních odznaků a samolepek.

Možným odvoláním Václava Sloupa to pro nás ale nekončí, budeme dále sledovat, kdo ho nahradí. Vůle na setrvání levicové koalice je totiž v Karlových Varech silná a obáváme se, aby Sloupa nenahradil někdo, jehož jmenování by bylo z morálních důvodů podobně nepřípustné.

Klíčová slova: Karlovy Vary, KSČM, politruk

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.