14.05.2014 19:05


Kariérní centrum Masarykovy univerzity radí, jak napsat nadstandardní životopis

Autor: Barbora Poláčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Kariérní centrum Masarykovy univerzity pravidelně nabízí studentům i absolventům workshopy a semináře, které mají zlepšit jejich uplatnění na trhu. Jedním z nejčastěji pořádaných je seminář o psaní životopisu. Jak má tedy správný životopis vypadat?

Některé firmy posoudí životopis ve třech vteřinách. Pokud nesplňuje základní náležitosti, letí do koše. Například Komerční banka ročně zpracuje čtyřicet tisíc životopisů. Z nich vybere sto zaměstnanců. „Začínala jsem jako konzultantka. Studenti mi posílali životopisy, které většinou neměly moc dobrou úpravu. Tak jsem se rozhodla, že udělám kurz, aby se povědomí o zpracování životopisů dostalo i k širší skupině studentů,“ vysvětluje Pavla Horáková, která kurzy pořádá a vede. Za tři hodiny se studenti dozvědí vše o tom, jak napsat životopis takovým způsobem, aby je personalisté poslali do dalšího kola.

Ilustrační foto. Foto: Barbora Poláčková

A jak by měl správný životopis vypadat? „Je důležité si uvědomit, že váš životopis je palubní lístek. Taková podaná ruka personalistovi, a proto je vhodné ho napsat tak, abyste prošli. Pouze asi pět procent lidí dokáže napsat skutečně dobrý životopis,“ začíná školení Pavla Horáková. Dále pokračuje výčtem položek, které by v dobrém životopise rozhodně neměly chybět. Kromě samozřejmých údajů, jako jsou jméno, příjmení, adresa, kontakt, vzdělání, praxe a podobně, zmiňuje i kariérní profil. „Je to jedna hutná věta o tom, co v dané firmě chcete dokázat. V minulosti se to používalo, pak ne a teď se to zase vrací,“ popisuje Horáková položku, která v životopise působí originálně a odlišuje kandidáta od dalších uchazečů.

Mezi osobními údaji by se neměl vyskytovat například rodinný stav, politická příslušnost, národnost ani datum narození. To by mohlo uškodit zejména mladým ženám, u kterých je možnost, že brzy odejdou na mateřskou dovolenou. Překvapivě dobré je uvést rozmanité zájmy a koníčky. Neměly by však zabírat víc než dva řádky. „Mám kolegu, který se jako první ptá na záliby. Chce vidět energii uchazečů, když o nich mluví,“ udává příklad Horáková. Ženy by však neměly uvádět koníčky jako vaření, pečení či paličkování, protože to na ně může vrhnout negativní světlo domácí puťky.

Velice důležitá je grafická a formální úprava. Životopis by měl být přehledný, strukturovaný, na první pohled by měl zdůrazňovat informace, které uchazeč zdůraznit chce. Musí působit kompaktně. To znamená, že například data by měla být psaná všude stejným způsobem. Není potřeba bát se barev. Zbarvení nadpisů do nějaké decentní barvy může působit svěže. U čeho se naopak kreativita moc nedoporučuje, to je fotografie. Ta by měla ukazovat uchazeče zepředu a rozhodně ne například v plavkách.

Po životopise věnovala Pavla Horáková výklad motivačnímu dopisu a poté i pohovoru. Posluchači ze semináře odcházeli s mnoha novými a zajímavými informacemi, tipy a triky. „Podobný kurz jsem absolvoval před pár lety, ale personalistika se neustále vyvíjí, takže informace jsou důležité. Například před pěti lety mi řekli, že uvádět dobrovolnickou činnost je dobré, ale po dnešku si tím nejsem tak jistý,“ shrnuje své dojmy student Právnické fakulty Jan Pleček.

Z důvodu velkého zájmu o tento kurz ho kariérní centrum pořádá třikrát za semestr.

Klíčová slova: životopis, seminář, kariérní centrum

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.