01.03.2013 14:00


Kam vyrazit na hory?

Autor: Barbora Chudíčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Z měst sice bílá pokrývka nezadržitelně zmizela, ale horská střediska i nadále lákají na dostatek sněhu a desítky kilometrů udržovaných sjezdovek. Kde vyjde permanentka nejlevněji a kde lze využít studentských slev?

Na horách je sněhu stále dostatek. Foto: Barbora Chudíčková

Brno – Hory nejsou záležitostí zrovna dvakrát levnou a celodenní sjíždění kopců vyjde na několik stovek korun, což pro stav studentské peněženky není moc dobrá zpráva. Ceny se víceméně odvíjejí od velikosti areálu. Čím větší a moderněji vybavený areál je, tím je samozřejmě jízdné dražší. Provozovatelé menších vleků většinou nabízejí příznivější ceny, ale bez možnosti studentských slev. Většina skiareálů studentské jízdné vůbec nenabízí. V některých areálech můžete využít desetiprocentní slevu na ISIC, avšak míst, kde lze zakoupit zvýhodněnou studentskou permanentku, je poskrovnu. 

Zimní turistice vládnou Krkonoše, které však patří k nejdražším horským střediskům v České republice. Ve Špindlerově Mlýně, jedné z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších zimních destinací, student nechá sedm set korun za celodenní jízdné bez jakéhokoliv nároku na slevu. „Týden ve Špindlu vyjde skoro stejně jako týden v Alpách, všechno je tu předražené, ale je pravda, že si tu člověk zajezdí,“ tvrdí lektorka snowboardu Rita Protová, která má krkonosšké areály vyzkoušené. „V Herlíkovicích je zase výhodné, když máte mobilního operátora O2. Pošlete sms zprávu a máte třicetiprocentní slevu,“ dodává. Dražší je i výlet na Šumavu, či do Jeseníků, zde permanentka šplhá k pěti set korunám. 

Nejlevnější lyžování studentům nabízejí Jizerské hory, kde se celodenní permanentka pohybuje okolo 320 korun a Beskydy, kde za den lyžování utratíte v průměru 380 korun. Pod cenově přijatelnější spadají i Orlické hory, skiareál Červená voda jako jeden z mála nabízí celodenní studentské jízdné za 440 korun. 

Nabízející se alternativou je vyrazit na hory do zahraničí. Pokud si můžete dovolit zaplacení cesty, za téměř stejné peníze vás čeká mnohem víc, než mohou nabídnout české hory. „Za velmi podobné ceny mnohem lepší svahy, desítky sjezdovek na jednom místě a záruka sněhu. Na sjezdovce v Čechách udělá člověk tři obloučky a už je dole. V Rakousku sjíždí hodinu jeden svah, navíc tam nejsou skoro žádné fronty,“ říká studentka Veronika Houfová, která do zahraničí jezdí lyžovat už několik let. 

A pokud nechcete utrácet za permanentku ani korunu, ale přesto toužíte po čerstvém horském vzduchu? Vyražte na běžky! České hory jsou obklíčené desítkami kilometrů běžkařských tras a často slibují mnohem větší adrenalin než jízda nahoru a dolů po sjezdovce. 

 

Klíčová slova: hory, lyže, snowboard

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.